Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme na dobré cestě, těší Knapkovou a Synka, skifařské mistry Evropy

Sport

  18:39
Dva skifaři, dvě zlaté medaile z mistrovství Evropy v Seville. Právě takovým, dosti ojedinělým úspěchem se od neděle může pyšnit české veslování. Zasloužili se o něj Miroslava Knapková s Ondřejem Synkem, již tradiční sběratelé medailí.

Ondřej Synek foto: ČTK

"Zkompletovala jsem docela unikátní sbírku," těšilo Knapkovou. Je úřadující mistryní světa z roku 2011, olympijskou vítězkou a nyní i šampionkou kontinentu. "A to se podaří málokomu, jsem ráda," přiznala svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského.

Do finálového závodu vstoupila pomaleji, téměř polovinu trati vedla Rakušanka Magdalena Lobnigová. "Ona tak jezdí, zostra začala i ve společné rozjižďce a v jejím semifinále, které bylo o sedm vteřin rychlejší než to moje. Ve finále jsem proto moc nevěděla, na čem jsem, ale rozhodla jsem dřív, než jsem čekala. Pak jsem ovšem byla kvůli silnému protivětru docela vyřízená," pravila dvaatřicetiletá Knapková, jež projela cílem s dvouvteřinovým náskokem právě před Rakušankou.

Pro drtivou většinu veslařů byl evropský šampionát prvním mezinárodním startem v sezoně, nicméně dobrou formu potvrdil také Ondřej Synek. Ve finále zvítězil stylem start - cíl, druhý v pořadí Marcel Hacker z Německa zůstal zpět o čtyři vteřiny. "Tak mi to naplánoval trenér Milan Doleček a já ho musím poslouchat," s úsměvem, krčil rameny Synek. "Šlo o to mít co nejdřív slušný náskok, nikdy nevíte, co vás v silném protivětru a vlnách může potkat," pokýval hlavou.

Při vyhlašování vítězů se Hacker radoval víc než český veslař. "Pro něj bylo i stříbro úžasné, na stejné dráze totiž v roce 2002 získal na skifu svůj jediný titul mistra světa. Je mu šestatřicet a už dlouho nestál na velkém podniku na bedně, tohle bere jako velké povzbuzení," vysvětlil Synek, mistr Evropy z roku 2007 (na osmě) a 2010 (na skifu).

Jak oba čeští skifaři na zlato ze Sevilly nahlížejí ve světle sezony, která vyvrcholí srpnovým mistrovstvím světa v Jižní Koreji? "V dalších týdnech mi přibudou soupeřky, třeba Australanka Crowová, bronzová z olympiády. Ale přesvědčila jsem se, že jsem na dobré cestě," má jasno Knapková, jež dosud měla z ME dvě zlaté a dvě stříbrné medaile.

Podobně smýšlí i třicetiletý Synek. "Je to další medaile do sbírky, ale hlavní bude mistrovství světa. Na to, že šlo o první závod a jezdilo se mi dost blbě, je to dobrý výsledek. A těší mě, že jsem porazil Hackera - letos přemohl Angličana Campbella, bronzového z olympiády, a měl choutky. Tak jsem mu je škrtl," usmál se.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...