Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veslaři před MS: Knapková chce medaili, Synek prahne po zlatu

Sport

  12:08
Hlavními oporami českých veslařů, kteří v pondělí zamířili do dějiště mistrovství světa v jihokorejském Čchungdžu, budou již tradičně sběratelé medailí Miroslava Knapková a Ondřej Synek. Pakliže oba skifaři naplní svoje plány a cíle, bez úspěchu by se neměli vracet ani ze šampionátu, který začne příští týden.

Knapková a Synek. foto: ČTK

Jak dlouho znáte datum, kdy se pojede finále vaší disciplíny?
Knapková:
Ani nevím. Ale myslím, že se jede prvního září. Hlavně je důležité do finále postoupit.
Synek: Taky prvního září, vím to už dlouho. Původně jsem totiž chtěl jet i dvojskif s Milanem Dolečkem, což ale kvůli časovému rozpisu nejde, takže jsem to hledal.

Vadí vám, že je šampionát tak daleko?
Knapková:
Upřednostňuji bližší destinace, dvakrát nemusím důležité závody v hodně odlišných časových pásmech. Ale třeba zase uvidíme něco nového.
Synek: Nejlepší by byl každoroční šampionát v Račicích, ale musíme se přizpůsobit. Spíš mě štvou ty klimatické podmínky, má tam být vedro a vlhko. Nejsem žádný cestovní typ, nebude tam ani žádný český fanoušek, jen lidé z naší výpravy. Stará dobrá Evropa...

Cítíte menší tlak než před loňskou olympiádou?
Knapková:
  Pozornost médií je menší, ale nevadí mi to. Před Londýnem to byl dost velký humbuk.
Synek: Necítím  žádný tlak, lidé se o veslování asi nezajímají, takže tomu nechávám volný průběh.

Změnilo se něco ve vašem životě po Londýně?
Knapková: Nic zásadního. Vlastně ano, pečuje o mě nová agentura. A asi jsem před šampionátem  naveslovala míň kilometrů, protože příprava na londýnský vrchol čtyřletého období byla přece jen náročnější. Před Londýnem to byly tři tisíce kilometrů, teď o něco míň.
Synek: Zrovna v sobotu měl náš synek Matyáš první narozeniny. S dcerkou Alicí, které budou na podzim tři roky, už si začíná hrát. A když se začnou "prát", je to docela legrace.

Jste nejsledovanějšími českými veslaři. Vítáte, že pozornost je upřena i na toho druhého?
Knapková:
Určitě. Je prima, když v tom nejsem sama, navíc je Ondra super kolega, který umí podržet.
Synek: Myslím, že v poslední době mě v tomto směru předhonila Mirka jako olympijská vítězka, navíc úřadující mistryně světa a Evropy, takže si aspoň trochu odpočinu.

S jakým cílem odjíždíte na šampionát?
Knapková:
Chtěla bych usilovat o jednu z medailí. Konkurence ale bude větší, než jsem očekávala. Říká se, že poolympijský rok je volnější, jenže mně přijde, že to není pravda. Mojí největší soupeřkou zřejmě bude Australanka Crowová, která má z Londýna stříbro z dvojskifu a bronz ze skifu, a přibyla Američanka, vítězka z Londýna na osmě. Na druhé straně 41letá Běloruska Karstenová pojede na dvojskifu. Možná poznala, že na skifu už nemá šanci, tak radši utekla do jiné disciplíny...
Synek: Přece neřeknu, že nechci vyhrát! Kdo z těch, co na to mají, řekne něco jiného, tak lže.

Skifařka Miroslava Knapková se zlatou olympijskou medailí
Ondřej Synek

MEDAILE Z LONDÝNA. Knapková zlatá, Synek stříbrný.

Jak vám v přípravě sloužilo zdraví?
Knapková:
  Stihla jsem onemocnět, týden jsem měla virózu. Ztratila jsem pět kilo, známí říkali, jak jsem pohublá, ale už se blížím k normální váze. Proto říkám, že chci jednu z medailí, nevím úplně přesně, na čem jsem.
Synek:  Mně se choroby vyhnuly, ačkoli jsem se při tréninku v těch vedrech dostal ze 104 kilogramů pod stovku. Ale už mám 101 a cítím se dobře.

Jste pověrčiví? Vy jste, Mirko, před MS 2011 a loni před olympiádou skončila na slavné regatě v Lucernu vždy třetí a pokaždé jste pak získala zlato. A letos jste byla v Lucernu opět třetí …
Knapková: Kdyby to takhle vyšlo potřetí, bylo by to prima. Jenže na to nelze spoléhat. A pověrčivá jak kdy. Teď vím, že už semifinále bude těžké, a taky bude záležet, jaké budou podmínky. Má se závodit na řece, přehradní jezero je až o kousek dál, a při té vysoké vlhkosti a ve vedru.... Voda je údajně klidná, ale u dráhy mají být betonové břehy, od kterých se odrážejí vlny. Nechám se překvapit.
Synek:  Pověrčivý rozhodně nejsem. Přijde mi, že pověry příliš neplatí, je to spíš namlouvání si něčeho. Na šampionátu se ukáže, jak na tom kdo je.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!