Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skifařka Knapková opět vítězí. Vyhrála regatu v Hanley

Sport

  21:00
PRAHA - Česká skifařka Miroslava Knapková je opět na vítězné vlně. Týden po čtvrtém místě na regatě v Amsterdamu si skifařka Miroslava Knapková spravila chuť na královské regatě v anglickém Henley. Na netradiční trati dlouhé 2 111 metrů na řece Temži, kde na sebe jezdí jen dvě lodě vyřazovacím způsobem, se od pátku do neděle probila až do finále.

Skifařka Miroslava Knapková vyhrála své semifinále na olympijské regatě v Eton Dorney a suverénně postoupila do sobotního finále foto: ČTK

V něm dostála zvuku úřadující olympijské vítězky, mistryně světa a Evropy - jasně porazila Novozélanďanku Twiggovou, navíc ve vyrovnaném traťovém rekordu.

V Henley jste znovu dosáhla na vítězství - po letech 2010 a 2011 vám to vyšlo potřetí. Jak hřeje třetí triumf ze tří účastí?
Je to prima pocit, i když jsem čekala, že to s Emmou Twiggovou, která mě minulou neděli v Amsterdamu porazila, bude v dnešním finále těžší. Ale je to jedno, odplata se vydařila, a vyrovnaný traťový rekord 8:06 minuty všechno umocnil.

Před týdnem jste po Amsterdamu přiznala, že i přes čtvrté místo se vám jelo dobře. Nepřináší vítězství přece jen lepší pocit?
Snad ano, teď se mi taky jelo dobře. Tady to ale byl úplně jiný závod, jako nasazená jsem zasáhla do vyřazovacích jízd až v pátek a v sobotu, nemusela jsem absolvovat kvalifikační jízdy. A v dnešním finále Twiggová ani nefinišovala, když viděla, že jí odjíždím... Ale dopadlo to dobře, třeba olympijský vítěz z Londýna Mahe Dryasdale, shodou okolností taky z Nového Zélandu, ve čtvrtfinále vypadl s Alexandrovem z Ázerbájdžánu. Jsem ráda, že to nepotkalo mě.

Jak publikum a pořadatelé odměnili olympijskou šampionku za vítězství?
Cenu tady dostávají jen vítězové - za pár desítek minut mi při slavnostním ceremoniálu zřejmě zase dají pohár, který ale zůstává v Henley. Já dostanu jeho fotografii a k tomu odznak v podobě vesla. Publikum je skvělé, na tribunách je několik desítek tisíc diváků, disciplín je dvacet a nikdo neodchází. A na vyhlášení musím mít šaty, které sahají pod kolena. Taková je tady tradice, u žen kalhoty nepřicházejí v úvahu. V těch by mě do areálu vůbec nepustili, muži zase musí mít sako a kravatu.

Cožpak za první místo na tradiční královské regatě nejsou žádné prémie?
Kdepak, ty byly jen v Amsterdamu, šlo však spíše o výjimku. Tady v Henley šlo hlavně o prestiž, ostatně jako v drtivé většině závodů.

Další vaší zastávkou bude příští týden Lucern, kde se při tamní regatě pojede třetí a závěrečný závod Světového poháru. Dá se série tří těžkých závodů po sobě vydržet?
Je to trochu náročnější program, ale doufám, že ano. Mám to o to těžší, že se vždycky vracím do Prahy, takže teď přiletím v pondělí a ve středu odlétáme s ostatními veslaři do Lucernu. Zvládnout se to ale dá.

Asi není třeba se ptát, co vás čeká po Lucernu... Trénink a zase trénink?
Přesně tak, budeme pracovat na formě pro srpnové mistrovství světa v Jižní Koreji. Do Račic nepojedu, na tamním kanále bude plno, spíš budu trénovat v Praze na Vltavě. A ve hře je ještě soustředění ve Francii. 

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!