Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Jubilejní 50. triumf v SP pro Sáblíkovou. V Polsku vyhrála trojku i po tréninkovém výpadku

17:30
Tomaszów Mazowiecki - Po viróze a tréninkovém výpadku dokázala rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrát na Světovém poháru v Polsku závod na 3000 metrů.

Martina Sáblíková. foto: ČTK/AP

Světová rekordmanka na této trati, která v Tomaszówě Mazowieckém jela jubilejní 200. individuální závod SP, si připsala padesátý triumf.

Olympijskou vítězku v této disciplíně z Pchjongčchangu Nizozemku Carlijn Achtereekteovou porazila Sáblíková o 15 setin sekundy. Třetí skončila Ruska Natalja Voroninová, Nikola Zdráhalová byla při prvním startu v A-divizi v sezoně čtrnáctá.

Dvaatřicetiletá Sáblíková dojela před týdnem se začínající virózou v Minsku čtvrtá v pátečním závodu na 3000 metrů, o den později byla devatenáctá na poloviční trati.

Poté odletěla do Prahy na komplexní vyšetření a nad jejím startem v Polsku dlouho visel otazník.

Nakonec ale trojnásobná olympijská vítězka v šesté rozjížďce nastoupila a časem 4:06,133 se zařadila na průběžné první místo.

Achtereekteová ji v následné jízdě nedokázala porazit a stejně jako v Bělorusku skončila druhá, což ji nicméně vyneslo do čela hodnocení SP na dlouhých tratích. Třetí Sáblíková na ni ztrácí pět bodů.

V závěrečné osmé rozjížďce pak nepřekonala čas české reprezentantky ani vítězka trojky z Minsku Isabelle Weidemannová. Kanadská rychlobruslařka se tentokrát neprosadila ani na stupně vítězů, skončila čtvrtá.

Nový světový rekord Martiny Sáblíkové byl k vidění v Calgary.
Úřadující mistryně světa a světová rekordmanka Martina Sáblíková.

Závod na 3000 metrů ovládla Sáblíková v rámci Světového poháru již čtyřiatřicetkrát. Poprvé se jí to povedlo v únoru 2007.

V divizi B se na úvod soutěžního programu blýskla rekordem polské dráhy sedmačtyřicetiletá Claudia Pechsteinová, která časem 4:10,043 překonala zářijový výkon Sáblíkové o více než čtyři sekundy.

V divizi A ji předčila až ve čtvrté rozjížďce Esmee Visserová a pak ještě devět dalších rychlobruslařek.

Výsledky:

Muži - týmový sprint:

1. Nizozemsko (R. Mulder, Nuis, Krol, Velema) 1:20,050, 2. Čína 1:20,830, 3. Kanada 1:20,966.

Ženy - 3000 m:

1. Sáblíková 4:06,133, 2. Achtereekteová (Niz.) 4:06,284, 3. Voroninová (Rus.) 4:06,614, ...14. Zdráhalová 4:12,513.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Achtereekteová 108, 2. Weidemannová (Kan.) 103, 3. Sáblíková 103, ...15. Zdráhalová 55.