Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Judista Krpálek se chce vrátit na post světové jedničky

Sport

  9:30
PRAHA - Má pochybnosti. Poté, co po pauze zaviněné zraněním prstu absolvoval desetidenní mezinárodní tréninkový kemp v Nymburce, se judista Lukáš Krpálek chystá na cestu do Turecka. Tam hodlá v turnaji GP usilovat o návrat na post světové jedničky kategorie do 100 kilogramů, který mu v únoru patřil dva týdny.

Judista Lukáš Krpálek porazil v druhém kole olympijského turnaje bývalého mistra světa Takamasu Anaie z Japonska a postoupil do čtvrtfinále foto: ČTK

Trenér: Však on se zvedne

Jen slova chvály má pro svého svěřence Lukáše Krpálka Petr Lacina, který je zároveň koučem reprezentace. "Na mezinárodním kempu v Nymburce byl vynikající, soupeře tam drtil jednoho po druhém. Teď na něj dolehla únava, trochu skuhrá, ale v takovém případě pak pokaždé udělá dobrý výsledek. Však on se do pátečního odletu zvedne," věří kouč ve formu bronzového medailisty z MS 2011 a mistra Evropy do 23 let z loňska.

Ve víkendovém turnaji GP v Turecku budou kromě Krpálka reprezentovat Jaromírové Musil a Ježek (oba do 81 kg) a Alexandr Jurečka (do 90 kg). Z nominace vypadl Pavel Petřikov (do 60 kg), jenž si obnovil poranění kotníku, otazník visí nad Alenou Eiglovou (do 70 kg), která zápolí s nemocí.  

Od neděle, kdy kemp skončil, však polehává ve své garsonce v hale na pražské Folimance. "Jsem hodně utahaný," říká dvaadvacetiletý pořízek.

Nedoléhá na vás třeba nervozita?
Možná... Bude to to první turnaj po dlouhé době - od 10. února, kdy jsem se výhrou na Grand Slamu v Paříži do čela žebříčku na chvilku dostal, jsem se nikde nepral. Tedy když nepočítám kemp v Nymburce. Takže jsem na sebe zvědavý. Taky proto, že se po návratu do Prahy cítím hodně utahaný. Doufám, že se do pátečního odletu dám dohromady.

To jste si v Nymburce dával tolik do těla?
Docela jo, snažil jsem se dohnat výpadek v tréninku a ještě jsem si přidával. Po té pauze jsem byl natěšený, snad jsem to nepřehnal.

Trenér Petr Lacina však říká, že když vypadáte zničeně, je to dobré znamení...
Kéž by měl pravdu. Ale je fakt, že zatím to tak vždycky bylo, takže doufám, že se dám do kupy.

Máte šanci dostat se zpátky na pozici světové jedničky. Nemůže to být břemenem?
Ani ne, podobné tlaky jsou i na šampionátech a turnajích. Mohlo by mi k tomu stačit jakékoli medailové umístění, i proto, že Uzbek Sajidov, který mě v čele žebříčku vystřídal, prý v Turecku nebude. Ale zase má přijet Rus Chajbulajev, olympijský vítěz z Londýna a aktuální mistr světa z Paříže 2011. Nicméně coby světová dvojka bych na něj měl narazit až v závěrečných kolech. Napřed se do nich ale musím dostat! (úsměv)

Jakou s ním máte bilanci?
Tři zápasy, tři prohry. Dvě těsné, ta třetí je z olympiády, kde jsem ho měl na lopatě. Vedl jsem na juko, ale on mě v závěru udržel, takže jsem nakonec skončil sedmý. Určitě je k poražení, po Londýně se hodně dlouho nepral, teprve před pár dny skončil na Kontinentálním poháru v Buenos Aires druhý.

Být světová jednička - je to velké lákadlo?
Motivace je to obrovská. Ale kdyby to nevyšlo teď, může se to povést na mistrovství Evropy v závěru dubna v Budapešti, i když za to je míň bodů. Uvidíme, jak to půjde v Turecku.

Jistě by ale bylo dobré přijet do Budapešti jako číslo jedna...
To si pište, zvlášť když mi na Sajidova schází padesát nebo šedesát bodů.

Kolik bodů "bere" vítěz z turnaje v Turecku?
Tři sta. Ale nepředbíhejme. Být světovou jedničkou je hezké, jenže mistrovství Evropy je v tuto chvíli víc, protože evropskou medaili ještě nemám. V Budapešti bych to rád prolomil.