Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K jídlu nám nabízeli psa, stěžují si pětibojaři na podmínky MS v Číně

Sport

  19:05
ČCHENG-TU, Čína - Čeští moderní pětibojaři vstoupí ve středu do mistrovství světa v čínském Čcheng-tu. Jubilejní padesátý šampionát je ale podle nich jedním z nejhůře připravených z pohledu ubytování a stravování, navíc je v dějišti soutěží smog.

Ilustrační foto foto: ČTK

"Je to tady hodně atypické, a když se podívám ven z oken hotelu, tak jediné, na co se těšíme, je, až budeme odlétat. Tak špatné podmínky, jak ubytování i stravování, nebyly při tak významné akci mnoho let. Možná deset," řekl trenér Jakub Kučera.

Reprezentanty šokoval štítek s nápisem "Dog Meat" (psí maso) v jídelně MS. "Něco takového je pro nás netolerovatelného," poznamenal Kučera a posteskl si: "Jen škoda, že to neuvidí nikdo z představitelů mezinárodní federace.

Bydlí v pětihvězdičkovém hotelu ve středu města a ti nejdůležitější, tedy závodníci, v této díře na konci světa." Pětibojaři musejí jezdit do závodního areálu 50 minut. "Je to ještě kus za koncem světa," komentoval Kučera Národní centrum moderního pětiboje, které v přepočtu přišlo na 2,5 miliardy korun, ležící mezi rýžovými poli.

Jde údajně o nejmodernější sportovní architekturu, ale detaily se podle Čechů nevydařily. Například šířka výběhu ze střelnice činí místo pravidly předepsaných čtyř metrů jen jeden a půl metru.

Horší než při olympiádě v Pekingu
Výška stolů pro pistole a nábojnice je na hranici regulérnosti. Podle Kučery je možné, že závody nebudou zcela regulérní. Navíc závodníci musejí počítat s všudypřítomným smogem. "Na ten se stejně nedá připravit. Holt se s tím musejí vyrovnat," konstatoval Kučera.

Podobná obava panovala předloni při olympiádě v Pekingu, ale tehdy se situace po drastických zásazích zdejší vlády výrazně zlepšila. "Tady nikdo zasahovat nebude," řekl smutně Kučera. Do středeční kvalifikace zasáhne kvarteto Martin Dvořák, Ondřej Polívka, Michal Sedlecký a David Svoboda.

Z 84 závodníků z 28 zemí postoupí do pátečního finále po dvanácti nejlepších z tří skupin. "Kvalifikace je o prokázání výkonnosti a nedělání chyb. A když, tak ne velkých chyb," řekl Kučera a doufal, že minimálně tři Češi do finále projdou.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...