9. dubna 2008 12:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kdo jsou průvodci plamene?

Muži v modrých teplákách kolem pochodně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži v modrých teplákách kolem pochodně. | foto: AFP

Nosí jasně modré teplákové soupravy a organizátoři pekingských olympijských her jim říkají "průvodci plamene". Ale vojenské chování naznačuje jejich skutečný původ: polovojenská policie vyslaná Pekingem střežit olympijský plamen během jeho cesty kolem světa.

 Běžci s pochodní tyto členy ochranky kritizují za agresivní chování a
vysoký londýnský olympijský činitel je dokonce označil za "gangstery". "Štěkali na mě příkazy jako: Běž! Stůj! Tohle! Tamto!ú a já jsem si říkala: Pane bože, kdo jsou ti lidi?" vyprávěla rozhlasové stanici BBC bývalá televizní moderátorka Konnie Huqová o svém setkání s muži v modrém během své nedělní účasti v olympijské štafetě.


Zatím se "Ochranné jednotce olympijské štafety s pochodní", jak se skvadra oficiálně nazývá, podařilo uchránit pochodeň před ukradením během chaotických, protesty naplněných běhů Paříží a Londýnem. Její schopnosti budou pravděpodobně dnes znovu prověřeny v San Francisku, kde aktivisté protestující proti přístupu Pekingu k Tibetu a proti čínskému porušování lidských práv slibují rozsáhlé demonstrace.


Oficiálně Peking uvádí, že jediným úkolem jednotky je chránit plamen, což je praxe známá z minulých olympiád. Její členové byli vybráni ze speciálních policejních jednotek Lidové ozbrojené policie, což je čínská vnitřní bezpečnostní složka, jejímiž členy jsou demobilizovaní vojáci a příslušníci dřívějších polovojenských organizací.

Jejich výcvik pro ochranu olympijského plamene zahrnoval denní běhání v horách na vzdálenost nejméně osmi kilometrů a hodiny protokolu. Učili se také základní povely jako: běž, ustup, zrychli či zpomal v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině a japonštině.

Yolaine De La Bigneová, francouzská novinářka zabývající se ochranou životního prostředí, která nesla pochodeň v Paříži, ji chtěla převzít s páskou na čele, na níž byla tibetská vlajka, ale strážci jí pásku strhli z hlavy. "Všimli si toho a asi po čtyřech vteřinách se na mě všichni čínští bezpečáci vrhli. Bylo jich nejmíň pět nebo šest. Byli rozčílení a křičeli na mě anglicky: Ne! Ne! Ne!," říká.

Šéf organizačního výboru londýnské olympiády v roce 2012 Sebastian Coe se vyjádřil ještě otevřenějším způsobem. "Třikrát se mě snažili odstrčit: byli příšerní. Nemluvili anglicky. Chovali se jako gangsteři," řekl Coe, dvojnásobný držitel olympijské medaile, britským sdělovacím prostředkům.

V Londýně muži v modrém zastavili protestujícího, který se snažil
vyškubnout pochodeň z ruky Huqové. Ta ale vůbec netušila, kdo ti muži jsou a jakou mají úlohu. "Muži v modrém všechny zmátli," prohlásila Huqová. "Zdálo se, že nikdo netuší, co jsou vlastně oficiálně zač. Chovali se trochu jako roboti."

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?