Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdyby chtěli, zabijou nás taky, přiznal boxer, který přežil útok střelců

Sport

  11:30
PRAHA - Nedělá u zvláštních jednotek. Své zdraví nasazuje v ringu coby profesionální boxer. Přesto byl Michal Dufek minulý pátek v irském Dublinu už podruhé v životě blízko střelby, která ho mohla stát život.

Michal Dufek a jeho otec měli útok teroristů přímo před očima. foto: Profiboxing.cz

Chtěli vykrást kasino. Mladí fotbalisté Hannoveru však parkovali na zákazu stání

„Přemýšlel jsem, že už toho je docela hodně. Snad už jsem si to vybral a byla to moje poslední podobná zkušenost. Nikomu to nepřeji zažít,“ přiznal dvaatřicetiletý boxer.

„Nejhorší ovšem je, když si pak v hlavě promítáš, co se stalo a honí se ti v ní, co se stát mohlo,“ dodal.

Dufek, kterému se před necelým měsícem narodil prvorozený syn, byl v pátek v dublinském hotelu přímým svědkem vyřizování účtů mezi místními drogovými kartely.

Čtyři útočníci převlečení za policisty ze zásahových jednotek jednoho muže zabili a postřelili další dva.

David Haye se raduje z vítězného návratu mezi provazy
Vítěz. Anthony Joshua uštědřil soupeři K.O.

I s ohledem na poslední zprávy, jste rád, že jste se s otcem v neděli vrátili zpět domů?
Jsem hodně rád, je to obrovská úleva, bylo to dost deprimující, pořád jsme to měli před očima, navíc nás policie ještě v den odletu znovu vyslýchala.

Pátkem vše neskončilo?
Vůbec. Ještě když jsme odjížděli z hotelu, tak tam vypadalo všechno jako po střelbě, jen oblepené páskami a chyběla mrtvola zastřeleného muže.

Český boxer Dufek přihlížel teroristickému útoku. ‚Jsem rád, že jsem naživu‘

Takže vás nepřesunuli do jiného hotelu?
Zůstali jsme na stejném pokoji. Nezdůvodnili nám to, prostě nás tam nechali, všude byli policisté, z pokoje dolů jsme chodili celkem přes čtyři kontroly.

Předpokládám, že se vám z pokoje ale stejně moc nechtělo, je to tak?
Ano, buďto jsme byli na pokoji, nebo jsme se šli dolů najíst a zase zpět.

Střílet se začalo ve chvíli, kdy jste byli na jídle...
Pořád se nám to vracelo, jakýkoliv rychlejší pohyb, který tam někdo udělal, nás znervózňoval.

Sledoval jste místní zpravodajství?
V Dublinu to běželo v televizi pořád dokola. Každou půl hodinu.

Rekordní trest: basketbalový boxer nesmí hrát šest zápasů a zaplatí 19 tisíc

Dle britských médií totiž mělo jít o vyřizování účtů mezi místními drogovými kartely a s boxem to až tolik nesouviselo...
S boxem to nic společného nemělo. Ale co jsem tak pochopil, tak někdo z jiné promotérské skupiny k nějakému z drogových kartelů nejspíše patřil, prostě v tom byl zapletený.

Šli podle vás tedy útočníci najisto?
Myslím, že ano. Kdyby chtěli, teď už nedělám rozhovor. A stejně by tady nebyl ani táta, protože když kolem něj jeden z útočníků probíhal, tak mu mířil zbraní přímo do očí. Takže věděli, co dělají. Proběhl kolem nás, já skočil pod stůl, táta si lehl na něj, aby zůstal nehybný a nedával mu podnět k výstřelu. Kdyby chtěl, mohl nás klidně zastřelit.

Vy jste viděl, jak jednu z obětí zastřelili?
První výstřel padl na recepci, což bylo asi tři metry od nás. Nejdříve ho (Davida Byrneho, třiatřicetiletou oběť útoku) jeden z útočníků střelil do lýtka, a jak spadl na zem, tak mu prostřelil hlavu. Takže nic příjemného. Poté vběhli do jídelny, kde jsme byli my, a další šli do sálu, kde se vážilo.

POHNUTÉ OSUDY: Boxer z Rockyho Morrison popíral HIV. Nemoc ho ve 44 letech dohnala

To naznačuje, že šli skutečně po někom z boxerů, nebo jeho doprovodu...
Asi ano. Protože kdyby tam chtěli udělat jen bordel, tak by začali střílet hlava nehlava. Jenže z toho všeho byl poznat, že moc dobře vědí, co dělají, že mají celou akci naplánovanou. Vlastně nikdo moc nevěděl, co se děje. Protože úplně první výstřel padl už venku, to ale někteří nepoznali, ani třeba táta.

Stačil jste mu něco v tu chvíli říct?
Jelikož ale už mám trochu zkušenosti, tak jsem mu hned řekl, ať jde pod stůl, v tu chvíli jsme viděli, jak zastřelili toho muže na recepci a už byli u nás. Problém ale byl, že vypadali jako policisté nějaké zásahovky, na zádech měli nápis Garda, prostě „zakuklenci“. Takže jsme nevěděli, jestli je to nějaký zátah policie. Tedy do chvíle, než začali vraždit.

Pomohly vám znalosti z dob, kdy jste dělal ochranku a vyhazovače na diskotékách?
Zkušenosti sice nějaké mám, ale nemyslím si, že by mi nějak pomohly. S ničím se to nedá srovnat, coby ochranka jsem nic podobného nezažil, a co se týče diskoték, tak to je úplně jiná práce. Nemyslím, že mi byly moje zkušenosti něco platné. Hrdinství jde v takovou chvíli stranou, mám rodinu, měsíčního syna, šlo čistě o přežití.

Hayovi vyšel návrat do ringu na jedničku, soupeře knokautoval už v prvním kole

Vzpomněl jste si na situaci z Berlína před pěti lety, když jste byl u střelby na galavečeru, kterého se aktivně zúčastnil Ondřej Pála?
Okamžitě. Tenkrát jsme byli v šatně, fotili jsme se společně s jeho pásem, když najednou přiběhl šílenec a začal pálit. Takže jsme s Ondrou hodili všechny lidi do jedné místnosti, kde jsme je zavřeli a my zůstali přede dveřmi. Když se všechno trochu uklidnilo, šli jsme se podívat, jestli už mohou ven, zjistili jsme, že tam ten šílenec pořád je, tak jsme se hezky vrátili a čekali.

Neberete to tak, že máte smůlu?
Také jsem o tom přemýšlel, že už toho je docela hodně. Nějak mě také nikdo jiný nenapadá. Snad už jsem si to vybral a byla to moje poslední podobná zkušenost. Nikomu to nepřeji zažít. Nejhorší na tom všem je, když si pak v hlavě promítáš, co se stalo a honí se ti v ní, co se stát mohlo.

Nemá o vás teď vaše přítelkyně strach, zvlášť když se vám nedaávno narodilo dítě?
Je jasné, že přítelkyně má strach. Ale něco jsem už zažil a kdyby se člověk bál, nemohl by nic. To bych rovnou mohl říct, nepojedeme na dovolenou, protože se tam může něco stát. Takže i kdyby přišla znovu nabídka i z Irska a byla zajímavá, tak bych jí vzal. Stát se ti může cokoliv, kdykoliv a kdekoliv.

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...