Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdyby to bylo delší, tak umřu

Sport

  13:54
PEKING - Pouze osm desetin vteřiny dělilo skifaře Ondřeje Synka od zisku zlaté medaile na olympijských hrách v Pekingu. Pětadvacetiletý sportovec byl s odstupem několika minut po projetí cílem se svým výsledkem přece jen spokojenější než bezprostředně po závodě.

Skifař Ondřej Synek se chladí ledem v cílovém prostoru poté, co vybojoval 16. srpna na olympijských hrách v Pekingu stříbrnou medaili. foto: Roman VondroušČTK

Nejlepší český veslař současnosti ve finále nedokázal porazit jen obhájce titulu z Atén Olafa Tufteho a skončil druhý. V závěru se přitom zdálo, že se mu přibližuje a má šanci jej předstihnout. Zkušený Nor ale jeho finiš odrazil a vyhrál.

Odstup od prvního místa mu ale tak malý nepřipadal. "Málo, málo... Z mého pohledu je to o hodně. Půl lodě, to je v tom finiši ještě hodně velkej kus. Může se zdát, že je to relativně málo, ale stojí to hrozně moc sil," řekl Synek.

O tom, že by Tufteho porazil, kdyby se jelo ještě několik metrů, se nechtěl ani bavit. "Kdyby to bylo o 200 metrů delší, tak umřu. To se takhle nedá brát. I kdyby to bylo o kousek delší, tak ho nepředjedu," podotkl.

Veslaři mají totiž přesně rozložené síly na dva kilometry. "Člověk jede nějaký tempo, jak se přiblíží poslední pětistovka, tak se do toho kopne a počítá s tím, že už bude jenom pět set metrů," vysvětloval.

Synek přitom absolvoval závěrečnou čtvrtinu trati v nejrychlejším čase. "Chtěl jsem medaili, tak jsem se snažil," řekl. Trochu ho ale překvapilo, že jeho soupeřem byl ještě v té chvíli Belgičan Tim Maeyens, který jel životní závod. Nakonec ale skončil čtvrtý.

Českého reprezentanta překvapil i finálový výkon Tufteho, v minulých dnech v Číně hodně nevýrazného. "Absolutně jsem nepočítal, že by takhle jel, hodně mě překvapil," přiznal.

Naopak s úřadujícím světovým šampionem Mahem Drysdalem počítal Synek v boji o medaile i přesto, že také v posledních dnech neměl zrovna ideální formu. Drysdale také dlouho vedl, ale v závěru mu došly síly. "Toho jsem si ale nevšiml. Myslel jsem, že bojuji o druhé a třetí místo," uvedl Synek.

Bezprostředně po skončení finálové jízdy byl naprosto vyčerpaný. Po krátkém rozhovoru do televize si musel sednout na zem a za asistence lékařky si ledem chladil krk a nohy, které ho pálily. "Ani nejdou natáhnout, křeče do svalů, bolí hlava. Prostě únava, celý tělo v křeči," popsal svůj stav, kterým si projde po každém vypjatém závodě. "Člověk jede úplně naplno, vydá se. Pak už nemá žádnou energii," řekl loňský vicemistr světa.

Po pár desítkách minut už byl ale schopný myslet i na další velké závody, ve kterých, jak doufá, se jednou dočká i zlaté medaile. "Ještě jsem nevyhrál žádný velký závod. Byl jsem dvakrát druhý, jednou na mistrovství světa, jednou teď na olympiádě. Určitě chci vyhrát. Musím se snažit dál," uvedl Synek. Myslel už i na další hry v Londýně. "Je to moje druhá olympiáda, první medaile. Když se mi to v Londýně povede zopakovat, nebo vylepšit, tak se nebudu zlobit," dodal Synek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!