Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když hraje Tomáš, vře to ve mně, popsal Berdychův otec

Davis Cup

  10:52
PRAHA - Tomáš Berdych dosáhl velkého úspěchu. S dalšími českými tenisty vyhrál Davis Cup. Při triumfu ho v pražské O2 areně podporovali i jeho rodiče Martin a Hana Berdychovi. Ale bez větších emocí. "Neděláme divadýlko. Přitom to ve mně pořád vře," prohlásil otec české jedničky.

Rodiče Tomáše Berdycha. Matka Hana (vlevo s vlaječkami na tváři) a vedle otec Martin. foto: MAFRA - Michal Růžička

Při víkendovém boji o Davis Cup prožíval muka: "Jsou to hrozný nervy!" Sám je jen rekreační hráč, s tenisem začínal pozdě. Vybavuje si, jak před 32 lety doma v Ostrově nad Ohří viděl v televizi československý daviscupový triumf.

Na finále byl s manželkou už před třemi lety v Barceloně. Tam Španělé s Čechy zametli jednoznačně 5:0. Odveta v Praze byla mnohem dramatičtější.

"Ta atmosféra je fantastická, s takovou se Tomáš nikde nesetká," pochvaloval si Martin Berdych.

Musí to být vskutku zvláštní pocit, když tisíce lidí v euforii skandují jméno vašeho dítěte. Berdychovi, vyždímaní veškerým napětím, nakonec v neděli večer jásali s nimi. Vždyť jejich syn s Radkem Štěpánkem dokázali přelomovou věc, triumfovali ve 100. finále nejslavnější tenisové týmové soutěže.

Především po páteční strhující bitvě proti Almagrovi diváci aplaudovali Berdychovi jako hrdinovi. A on předvedl neobyčejně vášnivá oslavná gesta. "Čím větší zápas, tím víc teď dává Tomáš najevo radost. Jde to z něj ven," říká táta Berdych.

Pečlivě si schovávají články

Potomka během finále vídal jen na chvilku, třeba v sobotu ve dvě ráno v hotelu, když šli se ženou spát. "Tomáš měl před sebou ještě masáž, moc jsme ho nezdržovali. Maminka je lékařka, takže se ptala, jestli nemá nějaké problémy. Po vítězství se ale tvářil spokojeně," řekl Berdych senior.

Po sobotní čtyřhře předvídal, že jeho vyčerpaný syn to bude mít v nedělní řeži s Ferrerem těžké: "Za dva dny strávil sedm a půl hodiny na kurtu, to je síla." Ač se jeho tušení potvrdilo, stříbrná mísa zůstala v Praze.

Už léta dokumentuje Tomášovu kariéru, schovává mu články z novin. Berdychův archiv teď bude zase o něco bohatší. O stránky s euforickými titulky, oslavnými texty a dojemnými fotografiemi.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...