Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když se nehlídám, u jídla si mlasknu

Sport

  10:15
PRAHA - Je mu jedenadvacet, ale jeho hvězda září nad světovými šachovnicemi stále silněji. V pěti šokoval rodiče, když si pročítal noviny, v sedmnácti se stal velmistrem, vůbec nejmladším v české historii, a do roku 2007 vstoupil na 15. příčce světového žebříčku, což se českému hráči řadu let nepodařilo.

Soustředění. Do roku 2007 vstoupil David Navara na 15. místě světového žebříčku. foto: ČTK

„Tolik mě to nepřekvapilo, vždyť jsem k 1. říjnu byl i třináctý. Ale může se stát, že časem zase na žebříčku, který se aktualizuje čtyřikrát do roka, klesnu,“ odmítá komplimenty David Navara, student logiky na filozofické fakultě v Praze a druhý nejmladší hráč první světové dvacítky.

LN Počkejte - těší vás vůbec takové postavení mezi nejlepšími světovými šachisty?
Těší, ale na slávu si nějak extrémně nepotrpím. Jsem samozřejmě rád, když se mi daří a objeví se nějaká zpráva v médiích, ale jinak jsem spokojený s úrovní popularity, kterou mám. Což znamená, že na ulici mě lidé neznají a na univerzitě mě někteří znají. (úsměv)

Dobrá, ale během jediného roku jste na žebříčku poskočil o 29 míst. Je to obvyklé?
Pokud jde o první padesátku hráčů, tak to obvyklé není. Je to nezvyklé, ale já už měl prudký skok na přelomu let 2001 a 2002. Teď jsem hrál dobře od srpna roku 2005 do loňského června.

Čemu to přičítáte?
Těžko říct. Pravda je, že jsem se šachům věnoval hodně a také jsem dělal méně hrubých chyb. Nicméně je celkem běžné, že hráči kolem dvaceti let se zlepšují.

 

Aktuální žebříček nejlepších šachistů

1. Topalov (Bul.)      2783
2. Ánand (Indie)       2779
3. Kramnik (Rus.)      2766
4. Mamedjarov (Ázerb.) 2754
5. Ivančuk (Ukr.)      2750
6. Léko (Maď.)         2749
7. Aronjan (Arm.)      2744
8. Morozevič (Rus.)     2741
9. Adams (Brit.)        2735
10. Gelfand (Izr.)      2733
11. Radjabov (Ázerb.)  2729
12. Svidler (Rus.)     2728
13. Polgárová (Maď.)    2727
14. Ponomarjov (Ukr.)   2723
15. Navara (ČR)         2719

Povídal jste, že na žebříčku zase můžete klesnout. Máte z toho obavy?
Kromě české ligy hraji také bundesligu a mám v ní špatné výsledky, horší, než se ode mě očekávaly. To se možná projeví na žebříčku k 1. červenci. Ale mně to nevadí. Body podle ELO mají takovou tendenci, že když má člověk nižší ELO, je větší pravděpodobnost růstu. Protože při stejných výsledcích získáte víc bodů. Ovšem když máte koeficient vysoký, je těžké ho udržet.

Hrajete možná ligové soutěže i v dalších zemích?
Ano, ale v těch ostatních jsem od podzimu nehrál. Francouzská liga se na podzim a v zimě nehraje, v britské jsem v této sezoně také ještě neúčinkoval. Také jsem nastoupil v polské a řecké soutěži.

Jak se na to tváří rodiče, že jste jako neprofesionál schopný vydělávat si šachem?
Čím dál víc se považuji za profesionála, který zároveň studuje. Rodiče mě v šachu podporují, ale také chtějí, abych úspěšně dostudoval. A pokud jde o finanční stránku - je to pro mě vítané, i když ve srovnání s některými sporty, které jsou populární mezi společenskými elitami, šachy asi tak finančně zajímavé nejsou. Ovšem ve srovnání s mnoha užitečnějšími profesemi zase mám pocit, že těch peněz dostávám příliš mnoho. (úsměv)

Jak se vůbec slučuje studium a šachy? Není to příliš únavné?
Nezdá se mi, že by mě tato kombinace unavovala, spíše mě to časově vytěžuje. Když si chci udělat čas na školu i na šachy, zákonitě musím zanedbat něco jiného. Uvedu příklad - nemám řidičský průkaz, nikdy jsem nechodil do tanečních.

Nebylo by tedy lepší, kdybyste se věnoval pouze šachu?
Z finančního hlediska asi ano, ale z perspektivy dalších třeba dvaceti let... Je otázkou, jaké mají šachy budoucnost. Například věřím, že všechny osmikamenové koncovky už budou uloženy někde v počítači, kde bude napsáno, které tahy vyhrávají a které remizují. Neumím odhadnout, co se bude dít. Však také dnešní šachisté kolem padesátky většinou končí nebo se stávají trenéry. Šachy přejí mladým lidem, proto chci dokončit školu.

Třinácté místo světového žebříčku patří Juditě Polgárové. Jak se šachisté dívají na skutečnost, že je před nimi žena?
Jak kdo. Pro někoho to může být problém, ale mně to vcelku nevadí. Mně by vadilo, kdyby byl přede mnou někdo, kdo neumí hrát šachy, a na tu pozici se dostal nějakým podezřelým způsobem.

Může k tomu vůbec dojít?
Mám pocit, že ke konci první stovky jeden takový hráč je. Povídá se, že je to bohatý podnikatel z Ruska. Údajně si zorganizoval turnaje a domluvil si výsledky. Jestli je to pravda, tak se mi to nelíbí.

Nedávno se objevila informace, že indický šachista podváděl s bezdrátovou vysílačkou pod čapkou a byl potrestán desetiletým zákazem startů. To se stává?
Šachisté mají v drtivé většině morální zábrany. Nevěřím ani, že by Kramnik s Topalovem při sjednocovacím finále podváděli.

Když jste se v roce 2002 stal velmistrem, pobavil jste prohlášením, že vám dělá potíže jíst slušně, nemlaskat. Už se to zlepšilo?
Abych se přiznal, když se nehlídám, mlaskám ještě teď. Ale je to taková vada? Snad ne. (smích)

Už 10. ledna vstoupíte v nizozemském Will aam See do silně obsazeného turnaje (mj. Kramnik, Topalov), v jakém jste ještě nehrál. Nemáte obavy?
Beru to jako příležitost prosadit se. Bude to dlouhé, proto si beru na každou polovinu sekundanta, slovenského velmistra Igora Štohla vystřídá náš trenér Michal Konopka.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...