Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kličko je s Joshuou údajně domluvený, chybí jediné: o kolik půjde mistrovských pásů?

Sport

  6:30
PRAHA - Už vlastně tři týdny je celý boxerský svět v netrpělivém očekávání. Od chvíle, kdy britský obr Tyson Fury podruhé, a jak se následně ukázalo tak i definitivně zrušil odvetu s Vladimirem Kličkem, visí ve vzduchu neméně očekávaný souboj – s dalším britským talentem Anthonym Joshuou.

Kličko a Joshua po sparinzích dva roky zpět. foto: Reprofoto

V pondělí 26. září se měly prodávat lístky na další galavečer olympijského vítěze z Londýna 2012 a současného šampiona IBF v těžké váze Anthonyho Joshuy. Ten se měl uskutečnit 26. listopadu v Manchesteru. Už tehdy ale bylo téměř jisté, že se prodej a oznamovací tisková konference neuskuteční.

Důvod byl jasný. O tři dny dříve byl definitivně zrušený duel Tyson Fury vs. Vladimir Kličko II., což byl impuls pro manažera Joshuy – Eddieho Hearna – aby změnil zamýšlené plány a místo nejspíše na Bulhara Kubrata Puleva zacílil na daleko větší úlovek. Zvláště, když ten úlovek se honu moc nebránil, spíše do sítě skočil dobrovolně. Ano, řeč je o silně frustrovaném Ukrajinci.

Ten se dvakrát zbytečně chystal na vytouženou odvetu s manchesterským obrem a půl roku po čtyřicátých narozeninách nechtěl dál čekat na Furyho zmítaného démony, které se dle všeho snažil odehnat alkoholem a kokainem.

Jednání začala téměř okamžitě

„Ještě večer jsem volal Anthonymu, zda ten zápas chce, a on mi ho odkýval. Poté jsem se spojil s Berndem Böntem (manažer Klička) a i on byl pro. Je to šílené, dneska se mi o tom zápase znovu zdálo, ale proč ne. Box je o využívání příležitostí,“ vyhlašoval tehdy Hearn.

On sám tuhle využil naplno. A už po pár dnech hlásil: „Vidím to 70 na 30, že ten zápas bude. Peníze byly první, na čem jsme se domluvili.“ Od té chvíle stihl odřídit dva další galavečery, ale dnem i nocí řeší možná největší šlágr těžké váhy posledních dvou dekád.

Mladý neporažený knockoutér, kterému má patřit budoucnost, proti sesazenému králi toužícím ještě jednou vystoupat na vrchol a zavřít všem pochybovačům ústa. A když není k dispozici pro odvetu Fury, jeho krajan řídící se heslem „Stay Hungry“ (Zůstat hladový), je pro tento plán naprosto dokonalým nástrojem.

„Chci boxovat, nechci, aby tyhle kempy přišly vniveč. Jsem připravený,“ hlásí do světa muž, který vládl těžké váze jedenáct let. „Jsme domluveni na všech detailech, vše je připraveno od víkendu,“ dodal v neděli Hearn, zatímco jeho chráněnec slavil 27. narozeniny s přáteli v londýnském Playboy klubu.

Thank you all for your messages, it's been a fun weekend celebrating the big 27 

Fotka zveřejněná uživatelem Anthony Joshua (@anthony_joshua),

Zhatit duel může jen hamižnost

Dle všeho obě strany stihly vyřešit termín vhodný pro obě strany, stejně jako fakt, že Kličko má v zámoří smlouvu s HBO, zatímco za Joshuou stojí Showtime. Jistě, může se to zdát jako banální problém, za připomenutí ale stojí, že neshody amerických televizních boxerských gigantů stál mimo jiné i za několikaletými námluvami mezi Floydem Mayweatherem a Mannym Pacquiaem. „Zámořské televizní záležitosti jsou už také vyřešené,“ potvrdil následně Hearn.

„V úterý by měl být duel definitivně potvrzený,“ zněly během pondělí tamtamy z britských ostrovů. Důvod otálení? Furym ve čtvrtek uvolněné mistrovské tituly WBA (Super), WBO a IBO. Poslední federace – nejméně prestižní – už vydala v sobotu prohlášení, že pokud dojde na duel Joshua vs. Kličko, bude tento pás ve hře.

Spolu s tím pás federace IBF, který říká pane Joshuovi. Jenže obě strany chtějí více! Kromě finančního jackpotu v hodnotě údajně až 30 milionů liber (cca 900 milionů korun) ještě alespoň jeden volný pás navíc! V pondělí začal kongres WBO v portorickém San Juanu, WBA má o osudu svého pásu rozhodnout právě v úterý.

Obecně se očekává, že k titulům IBF a IBO přibude právě ten WBA (Super) a možná také Ring Magazine (ten se uděluje, ale neexistuje pro něj žádný žebříček). O pás WBO by si to měli 10. prosince rozdat na Novém Zélandu domácí Joseph Parker a Mexičan Andy Ruiz.

Stejné datum nyní svítí také u příštího zápasu Anthonyho Joshuy na serveru BoxRec.com. Že je zveřejnění dohody vlastně otázkou hodin potvrdil i tweet na oficiálním účtu Manchester Arena, kde by se měl velký šlágr uskutečnit.

„Nesporný a neporažený domov britského boxu,“ stojí v něm. Že v něm odkazují na neporaženého Joshuu a bývalého nesporného vládce těžké váhy, není třeba dodávat.

Tweet Manchester Arena.

Karlovy Vary musely přesunout

Stejně tak není třeba dodávat, že uspořádat takto obrovské gala, na kterém by se měly uskutečnit další sledované souboje, není vůbec nic snadného. V menším měřítku o tom ví své také čeští promotéři z Qwert Boxing a Lukáš Konečný.

Ti museli o víkendu posunout o měsíc očekávaný galavečer Box Live Karlovy Vary, protože jim v posledních dnech postupně onemocněla vlastně všechna důležitá jména akce. Ta byla přitom na české poměry rekordní!

V akci měly být tři mezinárodní pásy top federací a minimálně jeden titul českého šampiona. S ohledem na změnu termínu – z 22. října na 19. listopadu – museli promotéři přesunout večer z KV Arena do honosných míst Velkého sálu Grandhotelu Pupp, kde se mimo jiné koná vyhlášení Zlatého hokejky a kde má centrum i mezinárodní filmový festival.

Dle všeho ale žádná z výše popsaných změn zatím není na škodu boxu. Naopak. Závěr listopadu a začátek prosince budou pořádně nabité a fanoušci tohoto sportu si tak přijdou rozhodně na své.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!