Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kiki a Maki: Prožily jsme životní sezonu, ale třeba přijde ještě lepší

Sport

  17:01
PRAHA - Vyhrály grandslam v Berlíně, turnaj kategorie Open v Praze, k tomu získaly bronz v Gstaadu... Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková za sebou mají životní sezonu.

Česká beachvolejbalová dvojice Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková. foto: FIVB

„Ale když mi to někdo říká, tak mu odpovídám: Ano, zatím byla životní. Ale třeba se ukáže, že životní bude až některá z dalších,“ řekla Kolocová.

Vše začalo na turnaji kategorie Open v Praze, kde byly obě plážové volejbalistky pod velkým tlakem. „Top 10 byla povinnost, páté místo by možná bylo přijatelné. Ale nakonec to dopadlo jako pohádka,“ připomněl trenér nejúspěšnějšího českého páru Simon Nausch.

Kvalifikace na OH

Na olympiádu do Ria 2016 se kvalifikuje 24 týmů, jistotu má jeden pár z pořádající země a aktuální světové šampionky. O hry se bude soutěžit od 1. ledna 2015 do 12. června 2016, započítává se 12 nejlepších výsledků. „Na světě je dobrých týmů třeba šedesát, které mohou uspět. Měly bychom to zvládnout, ale bude to těžké,“ věští Kolocová.

„Kiki“ a „Maki“ vyhrály a odrazily se k dalším úspěchům: cennému titulu na grandslamu v Berlíně, bronzu v Gstaadu či 4. místu v Haagu. K tomu přidaly třeba vítězství na republikovém mistrovství v Praze. „Byla to náročná sezona, dlouhá, ale hrozně úspěšná,“ řekla Sluková.

Jejich letošní bilance je úctyhodná - 39 výher, 12 proher. Mají třetí nejlepší procentuální úspěšnost zápasů ze všech týmů. „Myslím, že se s tím dá žít, protože jsme letos nejlepší evropský tým. A jediný tým na světě, který se držel v elitní desítce od loňského června až do současnosti,“ povídal spokojený Nausch.

Úspěchy přinesly i další vítaný bonus - finanční. Vydělané peníze však volejbalistky investují především zpátky do vlastního zlepšování. I proto si mohly dovolit rozšířit tým o další členy. Veronika Hošková Brown se stará o videa, druhý kouč Volkmar Grallert zodpovídá za skauting soupeřek.

„Začínal jsem bez platu, ale díky tomu, jak se naše situace zlepšuje, tak jsem šťastnější, už nějaký plat mám,“ smál se Nausch. Připomněl však, že ještě jedno doplnění týmu by uvítal - fyzioterapeuta. „Třeba na mistrovství Evropy se Markéta zranila a bojovala s tím po celý turnaj. Pak jsme prohráli v semifinále se Švýcarskem,“ povídal Rakušan Nausch, který je zároveň životním partnerem Slukové.

„S jejich fyzioterapeutem mám velmi dobré vztahy, takže po zápase se na Markétino zranění podíval a za deset minut jí pomohl. Tím chci dokázat, jak i zdánlivě malá pomoc může změnit celý turnaj. Rozhodnout o tom, jestli medaile bude, nebo ne.“

Teď už úspěšný pár sezonu ukončil. Stihl se zapojit do projektu Olympijský víceboj, který má přitáhnout mladé lidi ke sportu, a také zveřejnil na svém YouTube kanálu dokument Život nad sítí. „To bylo náročné. Nejsme zvyklé mít někoho pořád za zadkem,“ smála se Sluková.

Turnaj Světového okruhu žen v plážovém volejbalu Prague Open 2014 v Praze....
České plážové volejbalistky Kristýna Kolocová (vpravo) a Markéta Sluková na olympijských hrách
Kristýna Kolocová (vlevo) ještě ve dvojici s Markétou Slukovou.
Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková

Obě už stihly i krátkou dovolenou. Kolocová s přítelem vyrazila do Budapešti, Sluková s Nauschem zůstali po posledním grandslamu v Brazílii a strávili pár dnů v Rio de Janeiru.

V dějišti příští olympiády bydleli v hotelu přímo na slavné pláži Copacabana. „Říkal jsem Maki: Představ si, že tady bude stadion. Zkus si schválně podání s výskokem,“ přiblížil Nausch. „Pak si vyzkoušela i blok, tak jsme tam trochu tancovali po pláži.“

A Sluková povídala: „Obhlídka proběhla. Teď se ještě do Ria kvalifikovat.“

Pokud jim forma a zdraví vydrží, mělo by se to povést.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Mohlo by vás zajímat