31. srpna 2014 17:37, aktualizováno  18:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kolumbijský den na Vueltě. Vyhrál Anacona, novým lídrem je Quintana

Nairo Alexander Quintana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nairo Alexander Quintana | foto: Reuters

PRAHA Druhý horský dojezd letošní Vuelty neměl být podle expertů tak obtížný jako ten první, přesto přeházel pořadí na špici. Červený dres svlékl Alejandro Valverde z Movistaru a oblékl se do něj jeho kolumbijský kolega Nairo Quintana. Byl to velký kolumbijský den na španělské Grand Tour, vítězem etapy se totiž stal Winner Anacona z Lampre.

Po andaluském parnu přišel aragonský déšť, teplota výrazně poklesla a Vuelta se chystala na druhý horský dojezd letošního ročníku. Alberto Cotador před ním tvrdil: "Tady patrně k velkým změnám v pořadí nedojde. Budu si hlídat všechny nástupy, ale mnohem víc než této etapy se obávám dlouhé úterní časovky."

Neměl pravdu.

Alberto Contador při stoupání

Alberto Contador při stoupání

Pořadí se přesypalo. A on sám nejen že si hlídal nástupy, ale dva kilometry před cílem vypálil ze skupiny favoritů a pokusil se o sólový atak.

Chvíli se zdálo, že by lídrovi stáje Tinkoff-Saxo jeho útok mohl vyjít, těsně před cílem jej však dojeli Nairo Quintana a Joaquim Rodríguez.

Až o 23 vteřin později dorazila další skupinka s Froomem, Valverdem, Danem Martinem, Uranem a Aruem.

Valverde klesl na třetí příčku

Vítězem dne se už o více než dvě minuty dříve stal nejsilnější muž z početného úniku dne Winner Anacona, který do posledních kilometrů mohl živit i naději, že získá navrch také červený dres. Posléze mu k němu chybělo pouhých 9 vteřin.

Sečteno a podtrženo to před dnem volna znamenalo: Quintana vede o tři vteřiny před Contadorem, osm vteřin ztrácí Valverde, devět Anacona, osmadvacet Froome a třicet Rodríguez.

Šest cyklistů je před časovkou namačkáno v pouhé půlminutě. Do desítky si navíc polepšil rovněž skvělý časovkář Uran. Naopak špatný den potkal Wilco Keldermana z Belkinu, který pozici v Top 10 ztratil.

Cyklistický závod Vuelta - 9. etapa Carboneras de Guadazaón - Aramón Valdelinares (185 km):

1. Anacona (Kol./Lampre) 4:34:15, 2. Lucenko (Kaz./Astana) -45, 3. Cunego (It./Lampre) -50, 4. Moreno (Šp./Movistar) -1:04, 5. Bilbao (Šp./Caja Rural) -1:12, 6. Coppel (Fr./Cofidis) -1:21, 7. Hesjedal (Kan./Garmin) -1:33, 8. Hansen (Austr./Lotto) -1:45, 9. Jungels (Luc./Trek) -1:49, 10. Felline (It./Trek) -2:08.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 35:58:05, 2. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -3, 3. Valverde (Šp./Movistar) -8, 4. Anacona -9, 5. Froome (Brit./Sky) -28, 6. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -30, 7. Aru (It./Astana) -1:06, 8. Gesink (Niz./Belkin) -1:19, 9. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 10. Barguil (Fr./Giant) oba -1:26.

Tomáš Macek

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?