17. srpna 2011 14:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Konečný: Nechce se mi shazovat, ale musím

Lukáš Konečný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Konečný. | foto: ČTK

PRAHA Devět kilogramů musí v průběhu šesti týdnů shodit český profesionální boxer Lukáš Konečný, který se 30. září v brněnské hale Rondo střetne v lehké střední váze o titul mistra světa organizace WBO s Ukrajincem Sergejem Dzinzirukem. Jeho váha by se měla pohybovat do 68,95 kilogramu.

K dosažení svého cíle má český boxer dvě cesty. Buď snížit hmotnost odstraněním vody z těla, nebo se dostat do váhy na úkor svalové hmoty. "Myslím si, že už nyní nejsem tlustý. Ztrácet svalovou hmotu se mi nechce. Nebude to legrace," řekl Konečný na tiskové konferenci v Brně.

Starosti s hmotností jsou v případě dvojnásobného bronzového medailisty z amatérského mistrovství světa před zápasy již tradicí. V poslední době mu pomáhá speciálně připravovaná strava od jedné pražské firmy. "Jím jen to, co mi nachystají. Na tréninky to stačí, energeticky jsem v pohodě. Doufám, že kila ze mě spadnou," uvedl boxer. Lékařské vyšetření ukázalo, že bez tuku má Konečný hmotnost 72,5 kg. Musí se dostat však o další tři kila pod tuto hranici.

Lukáš Konečný a Roman Onderka.

V minulosti už shazoval i patnáct kilogramů. Ale podotýká, že tenkrát byl tlustý a také mladý. Proto šlo všechno mnohem lépe. "Poslední dobou je pro mě šest kilo to, co v minulosti dvanáct. Moje současná strava je většinou takový humus," posteskl si boxer, jenž miluje klobásky, vepřová kolena, bůček a tatarský biftek.

Místo těchto kalorických pochutin polyká suché kuře nebo rybu, nízkotučné tvarohy, jogurty a zeleninu. I když na oběd se těšil, neboť na něj čekala krabička s tuňákem a rýží. "Je to moje práce. Proto jí musím všechno podřídit a dva měsíce jíst stravu z krabiček. Čím více se zápas blíží, tím je příprava i shazování váhy ostřejší. Už se těším na to, až budu mít zápas za sebou," přiznal Konečný.

Lukáš Konečný.

Nejúspěšnější český profesionální boxer současnosti se s Dzinzirukem utkal už v roce 2008 v Drážďanech, kde duel o titul mistra světa prohrál a cítil křivdu. "Moje porážka byla těsná. Zápas organizovala soupeřova stáj a měl jsem pocit, že rozhodčí Dzinzirukovi nadržovali," vrátil se o tři roky zpět a vysvětlil, proč má velkou motivaci v brněnské odvetě.

"Soustředím se na výhru. Velmi příjemné by bylo, kdyby se to podařilo po k.o. hned v prvním kole. To bych si ušetřil spoustu práce. Pro diváky by bylo zase nejlepší, kdybych vyhrál po k.o. v poslední minutě. Nejreálnější variantou je, že zápas skončí vítězstvím jednoho z nás na body," konstatoval Konečný. I když Konečný pochází z Brna, boxoval zde pouze jednou před třemi lety.

Lukáš Konečný.

Na galavečeru v Boby centru porazil už ve čtvrtém kole Brazilce Luize Augusta Dos Santose a tento zápas byl přípravou na podzimní souboj o titul mistra světa právě s Dzinzirukem v Drážďanech. Konečný se netají tím, že volba dějiště zápasu v Brně pro něj znamená finanční ztrátu. Měl nabídku boxovat v USA, kde by dostal o statisíce korun více. Zatím ani neví, kolik bude činit jeho odměna za zápas. Na toto téma s manažerem ještě nemluvil.

"Jsem připravený na to, že tento zápas pro mě bude za málo peněz. Stěžejní je, že budu boxovat v domácím prostředí, kde bych mohl vyhrát. Živím rodinu, ale nezblázním se, když nebudu tentokrát tolik zaplacený a vyhraji. Protože potom budou dobře honorovány další zápasy. A výsledek se promítne i do příjmů od sponzorů," uvedl Konečný.

ČTK