Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Koukal touží po Soči. Dokud šance je, tak po ní půjdu, hlásí

Český běžec na lyžích Martin Koukal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český běžec na lyžích Martin Koukal | foto: ČTK

Byť už je povoláním laufař, ve Světovém poháru běžců na lyžích startoval naposledy v únoru 2011 a minulá sezona mu v maratonech i vinou zdravotních obtíží vůbec nevyšla, pořád nosí v hlavě olympijský sen. Martin Koukal startoval už v Naganu, Salt Lake City, Turínu a z Vancouveru má se štafetou bronz, teď však mluví i o Soči. "Byla by to krásná tečka."

Koukal si u svého zaměstnavatele, maratonského týmu Snowproof Racing vyjednal výjimku, že se může o Soči pokusit. "Musím jim poděkovat," vzkázal rakouským šéfům. "Ne každý podnikatel nechá jednoho ze svých nejlepších závodníků měsíc závodit někde jinde, když ho platí."

Přestože řady reprezentačního áčka opustil po bronzovém Vancouveru, dál žije svůj olympijský sen. A to i přes to, že Miroslav Petrásek, šéftrenér běžeckého týmu, nedávno na adresu pětatřicetiletého běžce prohlásil: "Bude to mít hodně těžké."

"Ale dokud ta šance je, tak po ní půjdu," dušoval se Koukal. "Trénink směřuje k tomu, abych se vrátil k tomu, co jsem předváděl před třemi čtyřmi lety, a v tom případě bych mohl na hrách něco předvést. Nechci jet jen kvůli účasti, to už mám za sebou."

Nominaci na základě bodů ve Světovém poháru si Koukal vybojovat nemůže, už skoro tři roky nezískal ani jeden, stěžejní tak pro bývalého mistra světa bude předvánoční víkend, kdy se na Horních Mísečkách pojede Slavic Cup. První den deset kilometrů klasicky, další pak volná patnáctka. "Důležitý závod," uvědomuje si Koukal. "Tam se mezi sebou poměří ti, kteří nemají jistou olympiádu z bodů ve svěťáku."

Zatím jediným vodítkem formy byly kontrolní závody v polovině listopadu v Muoniu, kde se Koukal potkal s bývalými kolegy z reprezentace. Na klasické desítce byl devětašedesátý, patnáctka a jemu bližší volná technika dopadla lépe, tam skončil dvacátý.

Martin Koukal

Běžec na lyžích Martin Koukal.

"Výkon neoslnil, ale byl v podobném duchu, co tam jel Ondra Horyna a Jirka Magál," srovnával se Koukal a vyhlížel poslední šanci, kde si letenku do Ruska může vybojovat. "Na Mísečkách by má forma měla být jiná než v listopadu, tehdy nebylo v mém zájmu se šponovat do extrému, i když by mi to v rámci nominace pomohlo. Já jsem ale vždycky dobře jezdil až v únoru."

Zatím je však start v Soči jen v oblasti úvah, teprve až přesvědčí trenéra, může začít uvažovat o startech. Jako elitní laufař by pak pomýšlel hlavně na závěrečný běžecký závod her - volnou padesátku s hromadným startem.

"To by byl můj hlavní a jediný start, jenže zatím nejsem ani nominovaný," připomněl Koukal. "Samozřejmě pak záleží na požadavku týmu a pokud by trenér ukázal na mě, tak je jasné, že nepojedu jen na jeden závod, ale i jako náhradník do štafety. Jenže to jsou všechno teorie, které se můžou řešit v novinách. Já musím hlavně trénovat a lyžovat."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...