Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Koukalová: Do Ruska už rozhodně nepojedu. Nechápu, proč se tam bude závodit

Sport

  10:30
JABLONEC NAD NISOU - Když od Anderse Besseberga, šéfa Mezinárodní biatlonové unie (IBU), přebírala minulý pátek malý křišťálový globus za vítězství ve sprintu, odmítla mu podat ruku. Gabriela Koukalová to zdůvodnila tím, že se norský šéf světového biatlonu nedostatečně vypořádal se zprávou WADA o organizovaném dopingu ruských závodníků. Na středeční exhibici v Jablonci nad Nisou se tamní rodačka opřela do Besseberga znovu.

Gabriela foto: ČTK

„Měla jsem ze strany atletů samé pozitivní reakce. Všichni se spíše diví, že jsem na to našla odvahu, že by ji takovou neměli,“ řekla Aktuálně.cz a Deníku Sport sedmadvacetiletá Koukalová, která vedle malého křišťálového globu za sprint celkově ovládla i závody s hromadným startem.

Oslava biatlonu. Koukalová rozdávala úsměvy a poté ovládla exhibiční supersprint

Tímto gestem však její tlak na Besseberga a IBU nekončí. „Doufám, že nějaké zásadní věci se v tom ještě odehrají, protože to není dořešené. Pan Anders Besseberg se staví k této situaci (doping ruských biatlonistů) nedostatečně.“

„Snaha z jeho strany je naprosto nedostačující a z mého pohledu je to trochu výsměch. Mám pořád pocit, že jednomu národu tam hřeje židli,“ poukázala Koukalová na to, že je Besseberg za dobře s ruským biatlonovým svazem.

V místě finále Světového poháru v norském Holmenkollenu si s Bessebergem vše dlouhé minuty vysvětlovala a vyčítala mu, že i když zrušil letošní závody v ruské Ťumeni, příští rok se tam pojedou.

„Diskutovali jsme o tom, proč Ťumeň dostal dějiště Světového poháru pro příští rok. Proč se s tím už teď nic neudělalo, když měli Rusové takovou aféru. Musím říci, že jestli to tam příští rok bude, tak tam rozhodně ani nepojedu,“ přiznala česká biatlonistka.

Gabriela Koukalová a Anders Besseberg.
Gabriela Koukalová

„Je to asi jeden z nejlepších herců, které jsem kdy v životě potkala. Jestli to někdo sledoval z herců z USA, tak se možná trochu bojí, že má konkurenci,“ podotkla Koukalová s hořkým úsměvem.

Se spravedlivým trestáním dopingových hříšníků hodlá bojovat do konce života. „Bojovat už budu doživotně. Je to hrozná nespravedlnost. Sportovci, kteří vědomě podvádí a lžou, u mě nemají žádné pochopení. Jak si potom mohou vážit sami sebe?“ ptá se Koukalová.

„Já prostě byla vychovaná jinak a doufám, že ten můj boj třeba do určité míry pomůže něco změnit,“ dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!