Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Biatlonisty čeká finále SP. Jakých met ještě mohou Češi dosáhnout?

Sport

  6:00
oslo (od našeho zpravodaje) - Ta velmi dlouhá a pro český biatlon zároveň spanilá jízda trvala tři měsíce a 22dnů. Nyní dospěla kesvékonečné destinaci. Legendární stadion Holmenkollen je připraven na finále světového poháru biatlonistů.

Jak se zadaří Gabriele Koukalové? foto: Český biatlon - Petr Slavík

Klasický program sprintů a stíhacích závodů a navrch jakožto dezert na oslavné hostině ještě královské bitvy v hromadných závodech. Takové bude ode dneška v Oslu finálové menu.

Dlouhá řada velkých i malých křišťálových glóbů čeká, až si je převezmou jejich majitelé.

Dva nejcennější už je znají, za letošní suverenitu si je vysloužili Martin Fourcade a Laura Dahlmeierová. Přesto je stále o co bojovat. Také z českého pohledu.

O druhou příčku v poháru.

Gabriela Koukalová ji nyní drží snáskokem 87 bodů na Kaisu Mäkäräinenovou. Finka chce po svém temném a psychicky náročném týdnu v Kontiolahti ukázat, že finále má tradičně výborné. Koukalová naopak říká: „Jsem už vyčichlá.“

Náskok české biatlonistky by snad mohl být dostačující, i když do hry vstoupí i škrty dvou nejhorších výsledků. Češka tak odečte 32 bodů, Finka jen 10.

Loňská pohárová šampionka Koukalová skončila v celkovém pořadí ještě jednou čtvrtá (2014) a dvakrát šestá (2013 a 2015). Pojede si tedy pro druhé nejlepší umístění své kariéry.

O malý glóbus pro Koukalovou.

Počínaje rokem 2014 získala vkaždé sezoně aspoň jeden. Vbřeznu 2014 za vytrvalostní závod a coby členka smíšené štafety, předloni s ženskou štafetou a loni hned tři: za sprint, stíhačku i hromadný závod. Bude její série pokračovat?

Pořadí ženského sprintu vede nyní Dahlmeierová o 26 bodů před Koukalovou, ve stíhačce má k dobru dokonce 41 bodů na Mäkäräinenovou a 43 na Koukalovou. V těchto disciplínách by nejspíš už jen náhlá absence Němky, její katastrofální selhání nebo zásah shůry (větrné poryvy, pády) mohly pořadí zásadně změnit.

Jenže pak přijde na řadu nedělní hromadný závod. Jeho klasifikaci vede Dahlmeierová před druhou Koukalovou pouze o11bodů. Což znamená například následující počty: pokud Češka v neděli vyhraje a Němka skončí třetí či horší, nepoletí tento malý glóbus do Bavorska, nýbrž do Prahy.

Koukalová v žádném hromadném závodě sezony neskončila dosud hůře než čtvrtá. Nicméně potřebuje, aby jí v neděli pomohli i jiné závodnice. Pro připomenutí bodování prvních příček: 60 – 54 – 48 – 43 – 40 bodů.

O narušení Fourcadovy dominance.

Jeden velký a tři malé glóby má Martin Fourcade jisté, zato ten za hromadný závod je pro něj zatím daleko. Pořadí této disciplíny vévodí mistr světa Simon Schempp o 22 bodů. Němce oslabila v předchozích týdnech nemoc.

Fourcade měl pro změnu pořádně rozlítaný týden. Z Kontiolahti totiž odcestoval do Francie za manželkou, očekávající porod jejich druhého potomka. „Pokud to bude zapotřebí, zůstanu s ní ado Norska nepoletím,“ tvrdil. Ale i když k porodu zatím nedošlo, on se už včera hlásil v Oslu.

O rekordy.

Laura Dahlmeierová se může stát první ženou, která na konci sezony položí své ruce na sedm malých glóbů! Víc už nelze. Ten velký má jistý, jeden malý také, další tři na dosah. Navrch se podílela na celkovém německém triumfu ve štafetě žen asmíšené štafetě.

Dosud nejúspěšnější byla v tomto směru švédská legenda Magdalena Forsbergová, když vletech 2001 a 2002 dosáhla veškerých možných individuálních glóbů, ale žádného štafetového.

Martin Fourcade už v Kontiolahti překonal rekord dvanácti vítězných závodů v jediné sezoně, jenž byl v držení Oleho Einara Björndalena, na kontě už má třináct triumfů. S pravděpodobností hraničící s jistotou nyní navíc pokoří i svoji vlastní rekordní metu maximálního počtu bodů v sezoně. V zimě 2012/13 jich získal 1248, teď jich má 1228.

Během zimy stál Fourcade na stupních vítězů v 18 z 23 dosavadních závodů a nejhůře skončil osmý. K takové bilanci se hodí jediné slovo: famózní.

O poslední stupně vítězů.

Šest závěrečných klání nabízí biatlonistům poslední příležitosti na „medailové“ pozice v jednotlivých závodech. Nemusí jít jen ogalapředstavení největších hvězd sezony, ve finále často vyhrávají i ti, od nichž se to nečeká. Jako předloni Kanaďan Nathan Smith nebo v roce 2013 na sklonku kariéry rakouský biatlonista Christoph Sumann.

Podle serveru Biathlonworld.com by se mohl stát hvězdou finále Ondřej Moravec. „Jeho nohy i tělo jsou čerstvé poté, co vynechal korejskou cestu, a je už nažhavený na vítězství. Může to být Moravcův víkend,“ píše server. Dosud stál na nejvyšším pohárovém stupni pouze jednou, v roce 2013. Právě v Oslu!

O kvótu pro příští sezonu.

Prvních pět zemí v pořadí Poháru národů může v následující sezoně nasadit šest závodníků, země na 6. až 10. místě potom pět biatlonistů. České ženy drží čtvrté místo s náskokem 273 bodů na šesté Norky, zatímco muži jsou sedmí s odstupem 679 bodů za pátým Rakouskem. O kvótě pro české biatlonisty je tak v podstatě rozhodnuto.

Šest míst měly Češky vyjetých také pro tuto sezonu. Druhou věcí je, že ani v jednom závodě je trenéři nevyužili.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...