Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger spor s Bártou uzavřel a myslí na medaili

Sport

  17:14
PRAHA - Cyklista Roman Kreuziger považuje vyostřené vztahy a nevlídnou atmosféru, která vznikla po mistrovství republiky a následné nominaci na olympijský silniční závod v Londýně, za historii. S reprezentačním kolegou Janem Bártou plánuje vymyslet taktiku, která povede k zisku medaile pro Českou republiku.

Roman Kreuziger foto: ČTK

Kreuziger ve čtvrtek zamířil do Londýna bez náznaků jakékoli nevraživosti či averze vůči svému krajanovi v pelotonu olympijského závodu, přestože před časem prohlásil, že s Bártou spolupracovat nelze. "Už je to stará záležitost, kterou už každý překousnul. S Honzou se určitě dáme nějak dohromady a něco vymyslíme, abychom zajeli co nejlepší výsledek," řekl Kreuziger ČTK a Radiožurnálu.

Uspět pro něho v nejbližším závodě znamená vyjet dobré umístění pro Česko. "Určitě to nebude jen o mně. Cyklistika je týmový sport a nejde brát individuálně. Když jsme alespoň v těch dvou, musíme si pomoct. Jako to bylo třeba na olympiádě v Pekingu s Petrem Benčíkem," připomněl svůj první olympijský start.

Své ambice konkretizovat nechtěl, lze však očekávat, že sahají vysoko. "Mám pár variant, které mohou proběhnout, ale bude záležet, jak se závod bude vyvíjet. Konkrétní ambice si nechám pro sebe, ale určitě se pokusím zajet co nejlépe," ujistil Kreuziger.

Odlet odložil

Původně měl letět již v úterý, ale nakonec se rozhodl jinak. Před blázincem v dějišti her preferoval třídenní cyklus tréninků v klidu v dobře známém prostředí. "Přeložil jsem to, protože jsem profesionál. Atleti nebo tenisté mají zázemí kde trénovat, ale cyklistika je přece jen sport, který se trénuje na silnici, a to by tam šlo horko těžko."

Po příletu do Londýna by na něho měl čekat reprezentační trenér René Andrle. "Dostaneme se do vesničky, kde se zabydlím, pak večeře a půjdu brzy spát, protože zítra už čeká projetí té trati, na což se člověk musí koncentrovat," nastínil Kreuziger.

V pátek plánuje jen vyzkoušet trať, v sobotu už přijde na řadu závod. "Zítra si to jen vyzkouším a zaktualizuju, abych to měl v paměti uspořádané, a v sobotu hurá na závody," řekl Kreuziger, jenž se těší na atmosféru cyklistické bitvy. Ta se bude mimo jiné odehrávat v blízkosti Buckinghamského paláce. "Ta atmosféra bude určitě skvělá. Prezident federace Pat McQuaid říkal, že se na okruhu čeká kolem milionu lidí," připomněl slova šéfa Mezinárodní cyklistické unie (UCI).

Trať si sice dosud nevyzkoušel, ale má o ní poměrně přesné informace a ví, co ho čeká. "Koukal jsem i na počasí, které má být proměnlivé. Každý má samozřejmě radši cyklistiku bez deště. Poměrně větší část závodu má být za sucha s příjemnými teplotami kolem 20 stupňů, takže nic špatného," pochvaloval si Kreuziger.

Roman Kreuziger

Mezi fanoušky na trati bude mít podporu svých nejbližších. "Ségra a má snoubenka přiletí zítra, takže podporu tam budu určitě mít. Navíc se jede kolem baráku Petra Čecha, který má cyklistiku také rád, takže se bude určitě koukat i on," věřil Kreuziger v podporu gólmana fotbalistů Chelsea.

O kola při přepravě se jezdec stáje Astana bát a starat nemusí. "Protože nás tam bude z týmu více, vyslali už s předstihem menší kamion a dnes už předali kola lidem z reprezentace. Takže jak přiletím, už je tam budu mít k dispozici," přiblížil Kreuziger.

Poslední dny strávil v klidu, ale tréninkem. V sobotu například absolvoval přípravu na Šumavě, jejíž délka přesáhla šest hodin. "V pondělí jsem trénoval s Frantou Raboněm zhruba čtyři a půl hodiny, spíše zvlněný terén s pár intervaly. Včera už jen kratší tři a půl hodiny, z toho hodinu a půl za autem s Vencou Novákem, který trénuje středisko v Plzni. Dnes už jen hodinové vyjetí, masáž a cesta," vypočítal Kreuziger.

Na programu šestadvacetiletého jezdce v Londýně se nic nezměnilo. Slavnostní zahájení vynechá. "Opravdu nejde, aby tam člověk dlouho stál na nohách. Podívám se v televizi, ale půjdu brzo spát," plánoval s výhledem na brzký start sobotního závodu a budíček ve tři čtvrtě na sedm.

Zpátky poletí hned v neděli večer, neboť ještě přesně neví, jak bude vypadat jeho další program. "Může se to změnit. Zatím je v plánu San Sebastian, Vuelta a mistrovství světa, ale je možné i to, že místo Vuelty bych jel Colorado, Toronto, Québec, tak uvidíme," uzavřel Kreuziger.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat