Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger zuří: Je to lež. Vinokurovovi jsem nepomohl

Sport

  11:12aktualizováno  12:47
PRAHA - Cyklista Roman Kreuziger se ohradil proti tvrzení, že v sobotním závodu s hromadným startem na olympijských hrách hájil spíše barvy své stáje Astana než České republiky. Zlatou medaili získal po úniku Kreuzigerův týmový kolega Alexandr Vinokurov z Kazachstánu a český cyklista po závodě řekl, že by bylo "neslušné", aby se aktivně snažil o zlikvidování jeho náskoku.

Letní olympijské hry Londýn 2012, Roman Kreuziger (vpravo) na silničním závodě cyklistů foto: ČTK

"Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum," uvedl na svém webu Kreuziger, jenž obsadil 15. místo.

K TÉMATU

"Romana jsem viděl den před závodem a byl maximálně nabuzený a odhodlaný, takže to, že by neměl reprezentovat Českou republiku, ale sebe nebo svoji stáj, je nesmysl. Spíš to přičítáme tomu, že výklad toho, co řekl, je jiný, než jak to myslel," řekl mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Pochopení pro Kreuzigerův postoj měl i bývalý profesionální cyklista Lubor Tesař, účastník olympiády v Barceloně a držitel bronzu ze silničního závodu na mistrovství světa 1993. "Já to chápu z pohledu fanouška a vnímání lidí, že jim to může připadat trošku zvláštní, ale je to něco jako nepsané pravidlo v pelotonu. Nemyslím, že by Roman Vinokurovovi nějak pomáhal, ale neškodil mu. A když nemusíte stájovému kolegovi záměrně škodit, neděláte to," řekl Tesař.

Anketa

Zachoval se Roman Kreuziger při olympijském závodě čestně, když nepomohl dojet svého parťáka a šéfa Vinokurova?

Ano 2127
Ne 2864

Český cyklista jel závod aktivně a byl členem pětadvacetičlenné vedoucí skupiny, z níž zhruba šest kilometrů před cílem unikli Vinokurov a pozdější stříbrný medailista Rigoberto Urán z Kolumbie. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili," vrátil se Kreuziger k rozhodujícím okamžikům závodu.

Sázel na jednu kartu, ale to se nepovedlo

V jeho skupině měli převahu zástupci cyklistických velmocí. "Byli tam tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto scestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní," uvedl Kreuziger.

"Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně," tvrdil český cyklista.

"Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo," dodal.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Autor: