Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger stoupá pořadím ‚Tour teď bude fakt náročná,‘ tuší

Sport

  6:30
PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) - Kdo se obával, že na něm Mont Ventoux zanechal následky, strachoval se zbytečně. Naopak, český cyklista Roman Kreuziger předvedl v kraji Ardeche jednu ze svých vydařených časovek a už opět stoupá pořadím Tour. Ze 14. místa poskočil na jedenácté.

Roman Kreuziger foto: ČTK

Pořádně větrná časovka to dnes byla?
Já bych řekl, že byla dost na hraně, a rozhodovalo právě i to, jak se kdo s větrem vypořádal. Předtím jsem si ji dopoledne ani neprojížděl na kole, ale prohlédl jsem si ji v týmovém autě během závodu za Oskarem Gattem. Ten ji jel technicky poměrně dost dobře, takže jsem věděl, co bych mohl na trati čekat. A navíc jsem potom dlouho koukal na ostatní v televizi, protože jsem měl čas.

Které detaily jste na trati nejvíc studoval?
Technické věci - kde se člověk může schovat před větrem a kde ne. To mi dost pomohlo i vzhledem k tomu, abych potom někde úplně neodletěl z kola. Měl jsem tam jen jeden nebo dva momenty, kdy mi fouklo trochu víc z boku, než bych čekal, a trochu jsem se pak pral s kolem, abych na něm zůstal.

Tentokrát žádný problém: Froome si v časovce upevnil vedení, dařilo se i Kreuzigerovi

Ovšem jinak to byla na vaše poměry velmi povedená časovka, ne? Porazil jste v ní řadu konkurentů z popředí celkové klasifikace.
I z týmu mi říkali, že jsem ji jel dobře. Myslím, že to byla z mé strany po dlouhé době technicky hodně dobře provedená časovka. Takže z ní mám velmi dobrý pocit.

Co k tomu dopomohlo?
I když jsem o tom nikde moc nemluvil, nějaký ten trénink časovky jsem letos také absolvoval. Současně jsme trochu změnili pozici na kole a začal jsem dělat různá cvičení. Líp se mi dýchá. Je to znát.

A jak pro vás bylo obtížné přejít z těžké horské etapy na časovkářskou kozu...
...na které jsem nebyl tři týdny.

Chvíli jste si na ni zase musel zvykat?
Rozjel jsem se na silničním kole. Pak jsem na speciálu dojel pět set metrů na start a říkal si: Sakra, to je nějaké cizí kolo! Musím ale říct, že jsem se hned našel v dobré pozici.

Čtvrteční dřina na Mont Ventoux na vás nezanechala stopy?
Ta etapa nebyla povedená, měl jsem proto z časovky trochu i strach. Ventoux mě malinko přirazil k zemi, nevěděl jsem, co ode dneška čekat. Ale myslím, že mé současné výkonnosti spíš odpovídala tahle časovka než Ventoux. Můžu být se sebou spokojený.

Věděl jste na trati, jak jedou ostatní?
Ti nejlepší startovali za mnou, ale měli jsme mezičasy od Bodnara, který zajel velmi dobře, podle těch jsem se mohl řídit. Znal jsem i nějaké další mezičasy, kolik na koho najíždím - a také že jedu porovnatelně s Richiem Portem. To nebylo špatné. Tenhle den byl dobrý. A co to bude znamenat celkově, uvidíme až v Paříži.

V sobotu by se snad mohla Tour v rovinaté etapě na den zklidnit. Ale už v neděli přijde horská etapa v Juře.
Ta nedělní etapa do Culozu bude vážně hodně náročná. Je podle mě jedna z nejtěžších, krátká a intenzívní. Naštěstí zítra bych se měl trochu stabilizovat.

A oddechnout si?
Volno bude až v úterý a hlavně pak až po Tour. Teď už to bude fakt náročné.

Autor: