Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger stoupá pořadím ‚Tour teď bude fakt náročná,‘ tuší

Roman Kreuziger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger | foto: ČTK

PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) Kdo se obával, že na něm Mont Ventoux zanechal následky, strachoval se zbytečně. Naopak, český cyklista Roman Kreuziger předvedl v kraji Ardeche jednu ze svých vydařených časovek a už opět stoupá pořadím Tour. Ze 14. místa poskočil na jedenácté.

Pořádně větrná časovka to dnes byla?
Já bych řekl, že byla dost na hraně, a rozhodovalo právě i to, jak se kdo s větrem vypořádal. Předtím jsem si ji dopoledne ani neprojížděl na kole, ale prohlédl jsem si ji v týmovém autě během závodu za Oskarem Gattem. Ten ji jel technicky poměrně dost dobře, takže jsem věděl, co bych mohl na trati čekat. A navíc jsem potom dlouho koukal na ostatní v televizi, protože jsem měl čas.

Které detaily jste na trati nejvíc studoval?
Technické věci - kde se člověk může schovat před větrem a kde ne. To mi dost pomohlo i vzhledem k tomu, abych potom někde úplně neodletěl z kola. Měl jsem tam jen jeden nebo dva momenty, kdy mi fouklo trochu víc z boku, než bych čekal, a trochu jsem se pak pral s kolem, abych na něm zůstal.

Ovšem jinak to byla na vaše poměry velmi povedená časovka, ne? Porazil jste v ní řadu konkurentů z popředí celkové klasifikace.
I z týmu mi říkali, že jsem ji jel dobře. Myslím, že to byla z mé strany po dlouhé době technicky hodně dobře provedená časovka. Takže z ní mám velmi dobrý pocit.

Co k tomu dopomohlo?
I když jsem o tom nikde moc nemluvil, nějaký ten trénink časovky jsem letos také absolvoval. Současně jsme trochu změnili pozici na kole a začal jsem dělat různá cvičení. Líp se mi dýchá. Je to znát.

A jak pro vás bylo obtížné přejít z těžké horské etapy na časovkářskou kozu...
...na které jsem nebyl tři týdny.

Chvíli jste si na ni zase musel zvykat?
Rozjel jsem se na silničním kole. Pak jsem na speciálu dojel pět set metrů na start a říkal si: Sakra, to je nějaké cizí kolo! Musím ale říct, že jsem se hned našel v dobré pozici.

Čtvrteční dřina na Mont Ventoux na vás nezanechala stopy?
Ta etapa nebyla povedená, měl jsem proto z časovky trochu i strach. Ventoux mě malinko přirazil k zemi, nevěděl jsem, co ode dneška čekat. Ale myslím, že mé současné výkonnosti spíš odpovídala tahle časovka než Ventoux. Můžu být se sebou spokojený.

Věděl jste na trati, jak jedou ostatní?
Ti nejlepší startovali za mnou, ale měli jsme mezičasy od Bodnara, který zajel velmi dobře, podle těch jsem se mohl řídit. Znal jsem i nějaké další mezičasy, kolik na koho najíždím - a také že jedu porovnatelně s Richiem Portem. To nebylo špatné. Tenhle den byl dobrý. A co to bude znamenat celkově, uvidíme až v Paříži.

V sobotu by se snad mohla Tour v rovinaté etapě na den zklidnit. Ale už v neděli přijde horská etapa v Juře.
Ta nedělní etapa do Culozu bude vážně hodně náročná. Je podle mě jedna z nejtěžších, krátká a intenzívní. Naštěstí zítra bych se měl trochu stabilizovat.

A oddechnout si?
Volno bude až v úterý a hlavně pak až po Tour. Teď už to bude fakt náročné.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...