Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odfouklé bariéry na Mont Ventoux? Na vrcholu byly krásně vyskládané vedle sebe

Sport

  16:30
La Caverne du Pont-d’Arc (Od našeho zpravodaje) - Pád tria Porte, Froome a Mollema ve čtvrteční horské etapě Tour byl velmi předvídatelný incident. Všichni vlastně jen čekali, kdy a kde k němu znovu dojde. Vždyť kolize s doprovodnými vozy a motocykly, ale také s diváky lemují tuto cyklistickou sezonu. Občas s až tragickými následky.

Chris Froome po pádu na Mont Ventoux. foto: ČTK/AP

Pohled na Chrise Frooma, běžícího ve čtvrtek bez kola na Mont Ventoux, byl naštěstí „jen“ zcela nepřirozený a bláznivý. Stejně jako když se Lance Armstrong na Tour 2003 vyhýbal pádu, sjel napříč svažující se loukou a s kolem přes rameno opět vbíhal na silnici.

Muselo však skutečně dojít k situaci, že rozjařenými fanoušky zablokovaný televizní motocykl způsobil pád tří útočících elitních jezdců, Richieho Porteho, Baukeho Mollemy a Chrise Frooma?

Problémy Chrise Frooma ve 12. etapě Tour de France 2016.
Problémy Chrise Frooma ve 12. etapě Tour de France 2016.
Richie Porte, Bauke Mollema a Chris Froome po pádu na Mont Ventoux.
Richie Porte, Bauke Mollema a Chris Froome po pádu na Mont Ventoux.

Pád favoritů ve čtvrteční etapě Tour de France.

Ne, rozhodně nemuselo.

„Šlo jednoznačně o chybu pořadatelů. Ti měli dát ochranné bariéry na poslední tři kilometry,“ tvrdil Petr Vakoč, jezdec týmu Etixx-Quick-Step. Organizátory Tour zkritizoval i Romain Bardet, největší domácí naděje ze stáje AG2R: „Něco takového se jim nesmí stát. To je naprosto neakceptovatelné.“

Servítky si nebral ani Gregory Rast z Treku: „Celý den bojujeme a trpíme a oni jsou líní dát bariéry na poslední kilometr?“

Jistě, přesunutí cíle z vrcholu Mont Ventoux o šest kilometrů níž bylo bleskovou 20hodinovou akcí. Nemohla být dokonalá. „Množství fanoušků parkujících u vrcholu s obytnými vozy nám práci komplikovalo,“ říkalChristian Prudhomme, ředitel Tour. „Navíc jsme neměli na Chalet Reynard u nového cíle dost bariér, protože některé byly na vrcholu odfouknuty silným větrem.“

Diváci versus jezdci

TOUR 1904
Rozvášněný dav fanoušků hází na cyklisty v etapě do Marseille kameny, tlučou jezdce klacky, srážejí je z kol. To vše na objednávku jednoho ze závodníků,Antoina Faurého.

TOUR 1949
Francouzští fanoušci srážejí z kola dvojnásobného šampionaGina Bartaliho, jeden z nich na něj vytáhne i nůž. Ital na protest odstupuje. Aféra se řeší na politické úrovni.

TOUR 1975
Na Puy de Dome udeří divák pěstí do podbřiškuEddyho Merckxe. Útočník tvrdí: Byla to náhoda. Krvácející a zraněný Belgičan pokračuje dál, ale šestý titul už nezíská.

V tom případě však neměl Prudhomme posílat týmy i média z cíle evakuační cestou, která vedla přes vrchol Mont Ventoux.

Vichr tu ve čtvrtek skutečně dosahoval rychlosti až 130 km/h, závodit by zde bylo nebezpečné. Ale ty dlouhé řady ochranných plotů, které tady zůstaly pěkně vyrovnané u silnice, jsme viděli na vlastní oči. Nikdo se nenamáhal přemístit je níž.

„Podél trati byla ve čtvrtek na Ventoux strašná spousta diváků,“ líčil Jan Bárta z Bory. „Než cyklisté přijedou, nemají diváci co dělat, tak se mnozí z nich napojí pivem a podle toho to pak vypadá. Všichni jezdci vědí, že průjezd mezi fanoušky je riskantní. Blbé je, že ti tři vrazili do motorky. Závodník počítá s nebezpečnými diváky, naopak nepočítá s tím, že přímo před ním zastaví motorka. Ta tu má být naopak od toho, aby mu dělala místo.“

Diváci jsou podle pravidel součástí „hry“. Přesto Froomovi a Portemu, které pád výrazně zdržel, přiřkli po etapě čas jejich kolegy z úniku Mollemy, jenž naopak po karambolu rychle pokračoval do cíle.

Stalo se tak na doporučení samotného ředitele Prudhomma. „Řekl jsem komisařům UCI, že zcela mimořádná situace si vyžaduje také mimořádné řešení.“

Verdikt se však nezamlouval Mollemovi. „Dnes se tu všude rozdávají časové bonusy,“ ulevil si Nizozemec z týmu Trek a naznačil, že přihodit se podobný incident jemu, rozhodčí by možná až tak ohleduplní nebyli.

„Nejznámější závodníci to mají v tomto směru lepší,“ poznamenal Bárta. „Když se taková nehoda stane někomu, kdo je v pořadí víc vzadu, většinou komisaře moc nezajímá. Taková už je cyklistika.“

Tom Dumoulin, jenž oblékal růžový trikot na Giru, si v nadsázce přisadil: „Na Mont Ventoux zdrželi diváci i mě. Myslím, že zhruba o 21 minut. Mohl bych, prosím, dostat časový bonus 21 minut?“

Richieho Porta, jedoucího před diskutovaným pádem za motocyklem, někteří experti kritizovali rovněž za to, že za motorkou šlapal až příliš těsně a s hlavou skloněnou.

„Ale co měl dělat? Když jede o úspěch v etapě, přece nebude brzdit?“ zastal se jej Petr Vakoč. „Jury rozhodla správně, oni za pád nemohli. Věřím, že kdyby měl větší problémy Mollema, vylepšili by čas i jemu. Stejně jako když na Adama Yatese padla v prvním týdnu při dojezdu brána posledního kilometru.“

Chris Froome byl tudíž pouze na necelou hodinu odsunut ve čtvrtek na 6. místo pořadí (což by výrazně navýšilo dramatičnost Tour), než se vrátil do žlutého trikotu s ještě větším náskokem.

Problémy Chrise Frooma ve 12. etapě Tour de France 2016.
Problémy Chrise Frooma ve 12. etapě Tour de France 2016.
Problémy Chrise Frooma ve 12. etapě Tour de France 2016.
Problémy Chrise Frooma ve 12. etapě Tour de France 2016.

Chris Froome běží do cíle 12. etapy Tour de France 2016.

Když si pro něj ve čtvrtek přišel na pódium, část diváků pískala. „Lidé často nemají rádi příliš dominantní šampiony,“ reagoval Prudhomme.

Mimochodem, kdyby Froome nedostal náhradní kolo včas a proběhl cílem bez něj, měla by dle pravidel následovat okamžitá diskvalifikace. Ovšem i v tom případě by patrně rozhodl odkaz komisařů na mimořádné polehčující okolnosti.

Autor: