Podobně vyjadřovala své pocity i drtivá většina dalších aktérů Tour, Fabio Aru, Joaquim Rodíguez, Alejandro Valverde, Romain Bardet, tým Orika, další a další.
„Dozvěděl jsem se o útoku v Nice v noci na čtvrtek před spaním a bylo mi z toho zle. Ani jsem nemohl usnout,“ popisoval Petr Vakoč.
Non si può continuare così.. #PrayForNice pic.twitter.com/KK8WOn90a1
— Fabio Aru (@FabioAru1) 15. července 2016
V zákulisí se spekulovalo, zda čtvrteční etapa Tour bude zrušena. Ředitel závodu Christian Prudhomme se sešel s politiky, policisty i s představiteli protiteroristické brigády GIGN. Pojedeme?
„Zrušit etapu by nebylo žádným řešením,“ reagoval Jan Bárta. „To by pak mohli zrušit celou Tour. Takový útok se může stát kdykoliv a kdekoliv, kde se sejde moc lidí.“
Prudhommův štáb dospěl k podobnému názoru. Ano, pojedeme dál! „Neměli bychom podléhat tlaku lidí, kteří chtějí, abychom měnili svůj životní styl,“ vyhlásil.
Před časovkou v Bourg-Saint-Andéol však nezněla ve sponzorské vesničce ani u startu tradiční hudba, nehřímal zde hlasatel. Pieta a minuta ticha předcházely startu prvního jezdce Sama Benetta. Reklamní karavana vyrazila na trať bez jindy ohlušujícího řevu.
Útok hrozí Francii i v olympijském RiuPo útoku v Nice vyšlo najevo, že zřejmě hrozí teroristický útok i francouzské olympijské výpravě na letošních letních hrách v brazilském Rio de Janeiru. Zjištění francouzské rozvědky nyní prošetřuje brazilská vláda. Olympiáda začíná 5. srpna. Šéf francouzské vojenské rozvědky podle francouzských médií upozornil už v květnu brazilské úřady, že s Islámským státem spolupracuje nejmenovaný Brazilec a že cílem jsou Francouzi na olympiádě. Brazilské úřady včera tvrdily, že se o hrozbě dozvěděly až nyní. Podle amerických úřadů džihádistické skupiny hlásící se k Islámskému státu či Hizballáhu v Jižní Americe posilují.Islámští radikálové jsou soustředěni hlavně v oblasti na průsečíku tří hranic – Brazílie, Argentiny a Paraguaye. |
Bezpečnostní pracovníci dál zběžně prohlíželi i u vchodů do tiskového střediska baťohy i tašky, tak jako od začátku Tour. Policisté hovořili o maximálních bezpečnostních opatřeních. Jenže ve skutečnosti...
„Nemáme šanci ohlídat Tour,“ usoudil Bárta.
„Bohužel je to tak. Mnohem jednodušší je zabezpečit nějaký stadion,“ přitakal Vakoč a vzpomínal na etapu na Mont Ventoux: „Je to nepříjemný pocit, ale nic se s tím dělat nedá. Třeba ve čtvrtek na Ventoux na mě sahaly desítky lidí. Může mezi nimi být i nějaký maniak. Jenže to bychom pak nemohli ani vylézt na ulici.“
Právě ve stoupání na Ventoux stál každých 150 metrů policista, v koncovce etapy pak byli rozmístěni po deseti metrech. Především však kvůli případné nekázni fanoušků.
Včera při časovce měli Prudhomme a další organizátoři na rukávech černé pásky. Stejně tak Tom Dumoulin a majitelé výsostných dresů při další minutě ticha na pódiu pro vítěze.
„Hovoříte na jedné straně s velmi šťastným mužem, na druhé straně velmi smutným, soucítícím s lidmi v Nice,“ říkal po triumfu v časovce Tom Dumoulin. „Bylo otázkou, zda vůbec máme dál závodit. Ale je správným rozhodnutím pokračovat. Nemůžeme nechat teroristy, aby rozhodovali o našich životech.“
Co nyní bude dál? Mnozí se obávají poslední etapy na Champs-Elysées.
„Události v Nice jsou velkou tragédií,“ říkal Roman Kreuziger. „Doufám, že organizátor Tour nyní velmi dobře zváží případné riziko, hlavně etapu v Paříži. Tam rozhodně nebude jednoduché vše ohlídat. Doufám, že budou rozumní a budou to mít ošetřené, nebo etapu případně i zruší.“
Jan Bárta při vzpomínce na poslední rok přitakal: „Tehdy se tam v posledním kole doprostřed silnice postavil borec v bílém hábitu, pomalovaném klikyháky, a my ho objížděli z obou stran.“