Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

König a Štybar v cyklistickém očistci. Etapa v Polsku vyřadila 85 jezdců

Leopolda Königa vyřadil ze závodu tvrdý pád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leopolda Königa vyřadil ze závodu tvrdý pád. | foto: Tým Sky

VARŠAVA/PRAHA Elitní cyklisté jsou zvyklí závodit v pouštním horku, bodavém krupobití i silné vichřici. Jak špatné tedy musí být počasí, aby donutilo za jediný den odstoupit skoro polovinu pelotonu? Asi jako v sobotním lijáku během páté etapy závodu Kolem Polska. Bolestivý pád na kluzké vozovce postihl i Leopolda Königa.

Úzké silničky, nepříjemně strmé kopce, teplota padá k deseti stupňům Celsia a z rozevřené oblohy se řine neustávající příval vody.

To zažili závodníci v těžké etapě do horského středisko Zakopané na závodě nejvyšší kategorie World Tour v Polsku.

„Tento obrázek mluví za vše,“ napsal třeba Nizozemec Koen de Kort.

Po dvaceti kilometrech potkal peloton hromadný pád a pořadatelé závod neutralizovali. Začínalo se tedy odznova, přesto problémy neskončily.

„Obyčejně mám rád, když v závodě prší, ale dneska byla taková zima!“ vyprávěl vítěz etapy Belgičan Tim Wellens z týmu Lotto-Soudal. Nejspíš jediný muž, který si cyklistický očistec alespoň trochu užil. „Vůbec nevím, kolik jezdců v závodě pokračuje. Trpěli všichni.“

Kolem Polska

5. etapa (225 km): 1. Wellens (Belg./Lotto) 5:57:22, 2. Formolo (It./Cannondale) -3:48, 3. Benoot (Belg./Lotto) -4:37, 4. Felline (It./Trek-Segafredo) -4:38, 5. Bettiol (It./Cannondale) -4:49, 6. Warbasse (USA/IAM) -5:12, ...46. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) oba -26:29, 89. Hník (ČR/Verva) -46:38, König (ČR/Sky) - nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Wellens 23:16:53, 2. Formolo -4:05, 3. Benoot -4:50, 4. Felline -5:04, 5. Bettiol -5:12, 6. Zejc (Kaz./Astana) -5:29, ... 35. Štybar oba -26:46, 56. Hník -47:07.

Do cíle nakonec dorazilo přesně 100 závodníků, tedy o 85 méně než nastoupilo na start.

„Počasí bylo celý den opravdu špatné. Silnice byla kluzká a nebezpečná. Naštěstí jsem byl ušetřený od nějaké nehody,“ líčil vítěz Wellens pro cyclingnews.com.

Mezi těmi, kdo takové štěstí neměli, byl i český vrchař Leopold König. Kvůli zraněním si protrpěl první polovinu letošní sezony a z kola letěl hlavou napřed také v Polsku.

Fotografie, kterou Leopold König sdílel na Facebooku po páté etapě závodu Kolem Polska.

Dokonce rovnou dvakrát. Nejprve utrpěl těžký pád v pátek a pak na mokré vozovce havaroval i v sobotu.

„Najděte pět rozdílů. Vždycky jsem si přál mít rty jako černoch. Každopádně jsem v pořádku,“ napsal na Facebook po svém bolestivém konci v závodě.

V počátku etapy se přitom dostal do nadějného úniku a hodlal útočit na Wellense. Pak ale přišel pád a König musel odstoupit.

O něco lépe dopadl Zdeněk Štybar, který projel cílem na 47. místě, avšak nabral hrozivou ztrátu více než 26 minut.

„20:30 masáž, 21:45 večeře, 23:00 konečně zpátky na pokoji. To opravdu nebyl nudný den,“ hlásil pak na Twitteru, když přežil sedmihodinovou šichtu.

Třetí český zástupce v závodě Karel Hník dorazil do cíle dokonce až po 46 minutách po vítězi. A vůbec, rozestupy v etapě se tentokrát nepočítaly na sekundy, ale na minuty. Takový masakr v pelotonu pátá etapa způsobila.

Ze startovního pole odstoupil i průběžný lídr závodu Kolem Polska Fernando Rendon Gaviria z Kolumbie. Skončil i další z favoritů a týmový kolega Gaviriy se Štybarem z týmu Quick Step lucemburský závodník Bob Jungels.

„Je to škoda, že jsem musel odstoupit, protože jsem se cítil dobře a měl jsem silné nohy. Věřil jsem si na únik a mohl jsem se pokusit o dobrý výsledek, ale pád ve sjezdu všechno změnil,“ litoval Jungels.

Hodně ztratili také Michal Kwiatowski nebo Diego Ulissi. Do čela se tak posunul po bláznivém dni belgický gladiátor Wellens. „Mám slušný náskok a dobrý tým. Uděláme, co bude v našich silách, abychom vedení udrželi,“ tvrdí.

Jenže v neděli má přijít další liják. Šestá etapa tak bude kvůli počasí zkrácená v závěrečné pasáži v Bukovině o jeden okruh na celkových 155 kilometrů.

A stát se může opět cokoliv.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...