Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Quintana se držel na Tour motocyklu. Já ale nepodváděl, motorka do mě vrazila, brání se

Sport

  8:00
PRAHA - Po sociálních sítích koluje zvláštní video z bláznivé etapy Tour de France na Mont Ventoux. Zatímco Chris Froome v něm po nárazu do motorky zahazuje kolo a běží nahoru po svých, jeho úhlavní rival Nairo Quintana profrčí kolem, přičemž se rukou drží servisní motorky. Kolumbijec odráží kritiku a tvrdí: „Musel jsem to udělat.“

Quintana se prokazatelně držel motocyklu. Podezření z podvodu však nerozumí. foto: Reuters

O karambolu při výšlapu na Mont Ventoux a horském výběhu Chrise Frooma se už napsalo dost, ale hodně se diskutovalo také o počínání Naira Quintany, kolumbijského lídra stáje Movistar a favorita Tour.

Quintana se v záběru půlminutového videa drží rukou rezervního kola žluté neutrální motorky a projíždí kolem nešťastného Frooma, jenž zahazuje rozlámané kolo a snaží se mytickou velehoru vyběhnout pěšky.

Nejen na internetu, ale i mezi týmy na Tour se pak rozpoutala bouřlivá diskuze.

Chtěl se Quintana vyhnout všemu tomu zmatku před ním, a proto se chytil kola, aby nedopadl jako Froome? Nebo prostě jen nestačil na tempo svých konkurentů, a proto chaosu využil, aby se na ně dotáhl?

Drobný Kolumbijec, který je zatím čtvrtý v průběžném pořadí, o incidentu dlouho mlčel. Na otázky novinářů odpověděl až po sobotní časovce.

Ohlídat Tour nejde, říká Bárta a Kreuziger dodává: Rizikem je dojezd v Paříži

„Vyjel jsem na pravou stranu a pak se motorka rozjela dopředu také na pravou stranu. Chytil jsem ji, protože do mě najela,“ vysvětloval pro cyclingnews.com.

„Potom jsem ji pustil a odjel od ní.“

Polemiku ovšem neutlumil. Pravdou je, že trojice postižená nárazem do jiné motorky Richie Porte, Bauke Mollema a Chris Froome vyrazila z balíku v svižném tempu a zdálo se, že Quintana bude mít problém se udržet.

Naštvaný byl kvůli Quintanovi sportovní ředitel Astany Beppe Martinelli i jeho kolega z týmu Trek Alain Gallopin.

„Takové chování se mělo potrestat. Znovu na to doplácí můj závodník,“ narážel Gallopin na čtvrteční kontroverzní rozhodnutí jury.

Quintana nastupuje Froomemu.
Zleva: Valverde, Quintana a Froome.

Ta dodatečně připsala Froomovi i Portemu stejnou ztrátu, s jakou dojel Mollema, přestože ten nemusel měnit kolo a dojel do cíle dřív než soupeři.

Tým Sky se naopak Quintany zastal.

Sportovní ředitel britské stáje Nicolas Portal uvedl: „Je jasné, že se jen vyhýbal problémům, ať už se chtěl vyhnout zácpě nebo pádu.“

Dokonce se na stranu svého rivala postavil i sám Chris Froome. „Quintana se snažil vyhnout pádu. Když je na trati tolik kol, motorek a automobilů, tak se snažíte zůstat v bezpečí. To není nic zvláštního,“ prohlásil lídr závodu.