Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuzigera na Giru povzbuzují i 'křižáci'

Roman Kreuziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger. | foto: ČTK

MONTE ZONCOLAN (Od zpravodaje LN) "Přehoď si. Chytni řidítka nahoře a hlavně drž tu vlajku s Kreuzigerovým jménem pořádně. Ať je vidět. Ne jako včera." Těmito radami zasypal v pekelném vedru a během zdolávání nejtěžšího stoupání v Evropě jeden z mnoha českých fanoušků svoji manželku. Jeho připomínky snad omlouvá fakt, že se jede Giro d’Italia a žádá si oběti. Ode všech.

Šílenství, které každý květen propuká v Itálii, letos propadly i tisíce Čechů. Důvod je jednoznačný – Roman Kreuziger – první český cyklista, který bojuje o nejvyšší příčky na nejtěžších etapových závodech na světě. Víkendové etapy 94. ročníku Gira d’Italia jsou toho důkazem. "Nikdy jsme v profesionálním pelotonu nikoho takového neměli a konečně si můžeme pořádně zafandit," říká jeden z Kreuzigerových příznivců.

Povrch silnic do alpských průsmyků tak posely nápisy ROMAN KREUZIGER a malby pavouků s křížem na zádech (Křižák je Kreuzigerova přezdívka). Čeština je slyšet na každém kroku, a to nejen v kopcích.

Sobotní etapa začíná v rakouském Lienzu a balkóny přímo nad místem, kde cyklisté startují, jsou ověšené českými vlajkami. Zatímco se závodníci trousí na pódium, kde podepisují prezenční listinu, městem duní hudba z reklamních vozů, které závod doprovázejí. Giro v tu chvíli připomíná cirkus.

15. etapa Giro d´Italia.

Do zástupů diváků létají reklamní čepice a tlampače lákají ke koupi repliky trika v barvě závodu – v růžové. Majitel originálu a lídr celkového pořadí Španěl Alberto Contador mezitím spolu se svými soupeři vyráží vstříc obávanému stoupání na Monte Zoncolan.

I když stoupání v tomto případě možná není to správné slovo. Italové při jeho popisu používají slovní spojení jako: "Brutale bestia" nebo "Il terrible Zoncolan". Zdolat desetikilometrový kopec je jako postavit se před zeď a rozhodnout se vyjet ji na kole. Průměrný sklon stoupání je zde 15 procent, maximální pak 22 procent.

Stadion ve skalách Silnici na Monte Zoncolan už hodiny před příjezdem pelotonu lemují desetitisíce lidí. Ti, kteří se rozhodli zdolat "Brutální bestii" na kolech, se dočkávají povzbuzování od těch, kdo vyrazili pěšky. Občas je i cítit vůně grilovaného masa. Vrchol, kde les ustupuje skalám, připomíná zaplněné tribuny stadionu.

15. etapa Giro d´Italia.

Vrtulníky létající fanouškům nad hlavami napovídají, že závodníci už se blíží. Jako první přijíždí auta pořadatelů a italští tifosi je ihned zasypávají nenávistnými pokřiky a v českých zemích dobře známými Topolánkovými jedničkami. S bučením se pak setkává kdokoli, kdo Zoncolan zdolává pomocí dopravního prostředku vybaveného motorem.

Řev Italů zesílí jen ve chvíli, když kolem nich projíždí veřejný nepřítel Itálie číslo jedna – z dopingu podezřelý Alberto Contador. Tentokrát navíc ve dvojici s miláčkem davů a domácím favoritem Vincenzem Nibalim.

V závěru stoupání Contador Nibalimu poodjíždí a téměř ve stejný moment otřese horou hrom. Počasí se dramaticky mění. Ochlazuje se o 15 stupňů a fanoušky stejně jako závodníky začíná zaplavovat průtrž mračen. Několik minut za prvními cyklisty se objevuje i Roman Kreuziger. "Už mu zase ujeli," hodnotí tvrdě jeden z českých příznivců Kreuzigerův výkon.

I taková je Giro. Někdy nevděčná...

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...