Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krpálek už slavnější Koudelky. Gasimov jej chválil, Maretovi zkazil narozeniny

Sport

  19:22
PRAHA/RIO DE JANEIRO - Nejen v Česku je momentálně olympijský šampion v judo do 100 kg Lukáš Krpálek tématem číslo jedna. Ještě před startem posledního dne soutěží v tomto sportu na hrách v Riu, do kterých zasáhli bojovníci a bojovnice v nejtěžších váhových divizích vládl titulkům na judistických webech i ve Francii.

Krpálek s trenérem a Gasimovem. foto: ČTK

Země galského kohouta platí za judistickou velmoc. Francie dosud získala v Riu 12 medailí, čtvrtinu z nich pak právě v judo, v historickém žebříčku jí pak patří druhá příčka hned za Japonci. A to mají ještě na závěr v akci „neporazitelného“ obra Teddyho Rinera Émilii Andéolovou, oba v nejtěžších vahách (nad 100, respektive 78 kg).

Zlato ale zatím Francouzům ve sbírce z tohoto sportu v Riu chybí. Mocně po něm toužil ve váze do 100 kg Cyril Maret. Jenže toho v semifinále zastavil český „buldozer“ Lukáš Krpálek. Byť nastoupil dle svých slov v méně oblíbeném modrém kimonu.

Lukáš Krpálek se právě stal olympijským vítězem.
Lukáš Krpálek a Cyrill Maret.
Lukáš Krpálek v semifinálovém zápase s Francouzem Maretem.
Lukáš Krpálek, ilustrační foto.

Lukáš Krpálek v semifinále proti Cirilu Maretovi.

Pro rodáka z Dijonu a sparing-partnera právě Rinera to byla hodně hořká porážka. Právě ve čtvrtek totiž slavil 29. narozeniny, což mu připomínali jeho fanoušci v hale při každém nástupu na tatami pokřikem „Happy Birthday“.

„Jde o vyvrcholení desetileté práce s mým koučem Philippem Taurinesem. Chtěl jsem být olympijský vítězem, to by byl ten nejlepší dárek. Velký titul nakonec nemám, je to ‚jen‘ medaile. Ale je krásná, jsem na ni hrdý,“ zářil po vyhlášení výsledků Maret.

Nová média ČT: Krpálek je králem

Jak reagovaly na vítězství Lukáše Krpálka sociální sítě?

Zveřejnil(a) ČT sport dne 12. srpen 2016

Ten uznal, že Krpálek byl v semifinále nad jeho síly. Přestože si na českého chasníka věřil, vždyť před duelem vedl vzájemnou zápasovou bilanci 4-2. „Chtěl jsem navázat na poslední dvě výhry, bohužel to nevyšlo, byl silnější. Ale jsem šťastný, že mám medaili. Koneckonců jste mi nevěřili před turnajem ani vy sami,“ dodal směrem k francouzským novinářům.

Slova chvály měl směrem ke Krpálkovi také jeho finálový soupeř – Ázerbájdžánec Elmar Gasimov. Ten tak trochu už předpověděl výsledek dopředu. Když dělal rodák z Jihlavy po čtvrtfinálovém souboji s Japoncem Rjúnosukem Hagou rozhovor pro Českou televizi, Gasimov právě šel mix-zónou kolem Krpálka.

V cestě ale nepokračoval, kamaráda objal a do anglicky do televize spustil: „Tohle je můj velký kamarád, nejlepší judista na světě!“ A jeho slova pak finále mezi oběma muži potvrdilo. Krpálek vystupňovaným tempem nedal Gasimovovi šanci.

„Cítil jsem se už hodně unavený, v semifinále jsem nechal proti Ukrajinci Arťomovi Blošenkovi příliš mnoho sil. Vydal jsem se na maximum, Lukáš byl ale lepší. Rozhodně nesmutním, olympijská medaile je největší úspěch mojí kariéry. Každá medaile z her je skvělá a jedno z jakého je kovu,“ vyprávěl svým krajanům s mikrofony sedmadvacetiletý dvojnásobný medailista z mistrovství Evropy.

Ten i po finále potvrdil, že jej ke Krpálkovi pojí přátelské vazby, které se nemění. „Jsem skvělí kamarádi, přátelé. Na porážku jsem zapomněl ve chvíli, kdy mi řekl, že vítězství věnuje svému zesnulému kamarádovi (Alexandru Jurečkovi) z reprezentace. Cítím se šťastný i za něj, je to velký příběh!“

Vzápětí ještě dodal pár slov své vlastní rodině: „Chtěl bych moc poděkovat své rodině, hlavně mému otci, který mě k tomuto sportu přivedl a neustále mne podporoval. Stejně jako moje maminka. Moc jim oběma děkuji.“

A co na to sám šampion? „Byl jsem pod velkým tlakem. Hodně lidí mi v Česku říkalo, že budu šampionem. Doma jsem judistickou jedničkou a legendou, každý ode mne očekával úspěch. Jsem šťastný, že jsem to zvládl,“ řekl Krpálek pro server Judoinsider.com. A vzápětí v on-line reportáži iDnes.cz s úsměvem přidal: „Srovnání s kapacitou Františkem Koudelkou mě těší. Je pravda, že donedávna to byl nejznámější český judista!“

Vypadá to, že judistické medaile ve váze do 100 kilogramů jsou ve správných rukou. Mimochodem, teprve podruhé v historii kompletně v těch evropských (nepočítáme-li hry v Moskvě 1980 ovlivněné Studenou válkou). Judistická velmoc – Japonsko – v této divizi slavila naposledy v roce 2000 v Sydney zásluhou Koseje Inoueho.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat