Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kubíček: Český fotbal byl rodinný podnik. Gangsteři

Jiří Kubíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kubíček. | foto: Lidové noviny

PRAHA/OLOMOUC Před třemi lety ho fotbalový svaz potrestal za to, že kritizoval jeho podivné hospodaření a řízení. Teď se bývalý místopředseda svazu a­fotbalový rebel Jiří Kubíček (53) dočkal zadostiučinění.

Berete zatčení Mokrého a­spol. jako satisfakci?
Po tom všem už pro mě satisfakce neexistuje. Moje jméno bylo pošpiněno za poctivou práci pro fotbal. Ten naopak dělali lidé, kteří neměli všechno v pořádku a jen na mě házeli špínu. Teď jen čekám, že vystoupí Alexander Károlyi (bývalý předseda disciplinární komise, která Kubíčka v roce 2006 potrestala – pozn. red.) a všem vysvětlí, za co mě potrestal. Musí mě rehabilitovat.

Co se uvnitř fotbalového svazu za minulého vedení dělo?
Problém je v tom, že lidé, kteří řídili český fotbal, konali proti zákonům České republiky a vytunelovali z fotbalu všechny zdroje. To, co se tam dělo, je zločinné spolčení, podporované zezadu tajnými službami, které umožnily těmto gangsterům vytunelovat všechny hodnoty v ČMFS.

ČTĚTE VŠE O ZATČENÍ A KAUZE PAVLA MOKRÉHO

Kolik peněz se podle vás mohlo ztratit?
To nevím, ale nad rámec se prohospodařilo 250 milionů. Předtím svazu vždy ročně stačilo 200 až 250­milionů. Jenže minulé vedení se chovalo tak, že nestačilo ani 280­milionů. Ty peníze si roztočili do svých kapes nebo kapes svých kamarádů. Byly to peníze na prebendy a úlitby pro funkcionáře, aby mlčeli a zvedali poslušně ruce. Udělali si z fotbalu rodinný podnik.

Máte konkrétní důkazy?
Odvolací a revizní komise například poukázala na škodu vzniklou přípravou výstavby národního stadionu. Ta byla vyčíslena na 6,4 milionu korun, ale to je pořád maličkost. Jsou tam mnohem horší věci.

Policie údajně prošetřuje machinace se vstupenkami na šampionáty. Co se s nimi dělo?
UEFA a FIFA (Evropská a Mezinárodní fotbalová unie – pozn. red.) nám poslaly vstupenky a peníze za ně nám automaticky strhly z účtů, které jsou vedeny ve Švýcarsku. Nedostávali jsme žádné volné lístky, všechny svaz musel zaplatit. Jenže část z nich zřejmě dál prodal, a přitom je vykázal jako volné vstupenky pro sponzory.

A peníze za ně šly někomu do kapsy?
Jistě. Když jich tímto způsobem prodali třeba tisíc, šlo jim do kapsy 300 tisíc korun. Letos už si to měli hlídat, jenže byli si tak jistí, že se nic nestane, a proto se chovali jako hovada.

Nové vedení svazu, které chtělo minulou éru prošetřit, je u­moci teprve tři týdny. Jak to, že se vše rozeběhlo tak rychle?
Nemyslím si, že to bylo rychlé. Myslím, že se to už řeší dlouho, ale nikdo to nechtěl vytáhnout před fotbalovými volbami, aby se to neotočilo proti Ivanu Haškovi. Myslím, že to bylo chytré.

Proč byl jako první zatčen právě bývalý předseda Pavel Mokrý?
Byl ředitelem s podpisovým právem, byl za všechno zodpovědný. Choval se jako kapitán korábu, který drží v ruce kormidlo a schválně najede na skálu.

Dostihne stíhání i další bývalé místopředsedy Vlastimila Košťála a Jaroslava Vacka?
Samozřejmě, a být některými funkcionáři, ode dneška dobře nespím. I když Vacka to asi nedostihne. Ten byl chytrý. Nikdy nic nepodepsal, vždy se jen smál, že ho nikdy nechytí.

Jenže i vy jste byl statutárním zástupce svazu. Nebojíte se, že si pro vás policie také přijde?
Ne. Moji advokáti mi říkali, že jestli budu o špíně ve svazu jen mluvit a nepodám konkrétní důkazy, budu v tom namočený taky. Proto jsem napsal obsáhlou zprávu o­všech kauzách ve svazu a všem jsem ji poslal, abych byl z obliga. Proto jsem teď klidný.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....