10. března 2010 8:19, aktualizováno  10:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Největší úniky peněz ve fotbale? Odměny za mlčení a 'poradenství'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jiří Kubíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kubíček. | foto: Lidové noviny

PRAHA Je to pro něj jako deja vu. Bývalý místopředseda ČMFS Jiří Kubíček (53) čtyři roky kritizoval špatné hospodaření uvnitř fotbalového svazu a teď sleduje, jak nezávislý audit upozorňuje přesně na stejné částky peněz jako on.

Co říkáte tomu, že auditoři poukazují na to, že se za minulého vedení ztrácely desítky milionů?
Už v roce 2006 jsem napsal státnímu zastupitelství, že odmítám nést odpovědnost za finanční záležitosti svazu. Všichni si mysleli, že jen blekotám, ale teď se ukázalo, že to všechno bylo ještě mnohem horší.

Podle auditu nejvíce peněz uteklo kolem projektu Národního stadionu. Konkrétně 12,3 milionu korun.
Už na loňské valné hromadě, kde byl zvolen Ivan Hašek, ORK (Odvolací a revizní komise – pozn. red.) doporučila předat ten projekt k trestnímu řízení, protože při něm došlo k úlitbě 6,4 milionu.

Proč?
Vlastimil Košťál (místopředseda zodpovědný za Národní stadion – pozn. red.) sice za plány a projekt utratil 8,8 milionu korun, ale ORK si nechala udělat dvě odborné analýzy a ty potvrdily, že hodnota těch studií je ve skutečnosti jen 2,5 milionu. Nikdy se totiž nevrtlo do země a to je na té studii nejdražší.

Dají se ty plány alespoň ještě využít v budoucnosti?
Určitě ne. Žádná studie k tomu nikdy nesměřovala. Pochopte, celé to sloužilo jen k tomu, jak záměrně vyvézt peníze ze svazu.

Je to největší díra, kudy na svazu mizely peníze?
Ne. Největší úniky vznikly tak, že se peníze svazu rozpouštěly do odměn funkcionářů. Tvrdím, že jsme dnes mohli mít o 200 milionů víc, kdyby se nestahovaly peníze ze zahraničních účtů, které tam měly zůstat jako rezerva.

Mluvíte třeba o odměně pro bývalého předsedu Jana Obsta, který v souvislosti s Národním stadionem obdržel 2,9 milionu?
(skočí do řeči) A Košťál přitom pořád křičel, že za stadion nedostává nikdo ani korunu. A jen jeho pobočník za to dostal tři miliony.

Rozdělovali si podobné odměny i jiní funkcionáři?
Prosím vás! Petrásek, Slepička, Sahula... Ti všichni si dávali odměny větší, než byl jejich plat. Dostávali to za to, že mlčeli.

Co říkáte na to, že třeba jen Košťál ze jeden rok stihl utratit za pohoštění 452 tisíc korun?
Vedl jsem si takovou tabulku. V roce 2006 vykázal Košťál útratu 180 tisíc, za rok 2007 452 tisíc a za rok 2008 113 tisíc. Přitom Vacek (další místopředseda Jaroslav Vacek - pozn. red.) měl ve stejných letech útratu jen šest, 16 a tři tisíce. Košťál si hrál na to, jak šetří peníze, a přitom měl šílené náklady.

Není to pro vás satisfakce?
Morálně určitě. Ale jinak je to satisfakce jen na půl, teď jde totiž o to, na koho se to celé hodí. Takže ještě nemám vyhráno.

Jak to myslíte?
V říjnu byl vyměněn vyšetřovatel případu Mokrého (bývalý předseda Pavel Mokrý byl zadržen kvůli údajnému krácení daní - pozn. red.). Policie mě pak začala vyslýchat kvůli tomu, že jsem ji na ty nesrovnalosti upozornil. A teď jsem pro policii jediné alibi. Nejde o satisfakci, ale o to, kdo s koho.

Věříte stále, že viníci budou potrestáni?
Samozřejmě. Volal mi kamarád policajt, který je už v důchodu. Přečetl si noviny a povídá: jestli do týdne ten případ nevrátí vyšetřovatelům, kterým ho odebrali, a jestli do týdne někoho neposadí do vazby, tak zavřou tebe.

SVAZOVÝ AUDIT

Kdo z minulé éry má máslo na hlavě?
Vlastimil Košťál: První místopředseda svazu měl pod palcem přípravu výstavby národního fotbalového stadionu. Za nikdy nezrealizovaný projekt zaplatil svaz celkem 12,3 milionu korun. "Obchodní model, na jehož základech byla vydána rozhodující část prostředků na tento projekt, byl ve svých závěrech silně nerealistický," stojí ve zprávě auditorů. Muž, který dnes provozuje hotel v Rakousku, navíc podle Aktuálně.cz za rok 2007 stihl utratit za pohoštění, a pracovní obědy 452 tisíc korun. To je ve srovnání s ostatními funkcionáři téměř osmkrát více.

Pavel Mokrý: V roce 2008 vyhrála výběrové řízení na výstavbu minihřišť brněnská firma Prostavby. Podle MF Dnes ji tehdejší šéf svazu Pavel Mokrý milionovou zakázku přiklepl i přesto, že její nabídka nebyla nejvýhodnější. Prostavby přitom ovládají bratři Roman a Stanislav Prosovi, kteří stojí i za klubem 1. FC Brno. A právě ten loni Mokrého zaměstnalo, když skončil na svazu. Mokrý spojitost odmítá.

Milan Haškovec: Bývalý i současný člen výkonného výboru si v roce 2006 nechal ve vyúčtování pracovní cesty proplatit dva účty, které platil ve stejnou chvíli: pohoštění v Curychu a dálniční známku v Německu. Kromě toho, že dálniční síť je vNěmecku pro osobní vozy zdarma, nemohl být Haškovec na obou místech naráz.

Lukáš Tuček: Za minulého vedení zastával funkci mluvčího reprezentace a zároveň jako jednatel zastupoval firmu JVM Promotion. Té podle auditu marketingová společnost svazu STES vyplatila za tzv. dvojí produkci při mezistátních zápasech celkem 3,6 milionu korun, ačkoliv nemusela. Podle Hospodářských novin totiž existuje podezření, že stejnou službu fakturovala i u zahraničního partnera televizních přenosů.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz