Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oštěpař Veselý vyhrál Diamantovou ligu, Bolt dvoustovku za 19,66

Sport

  21:06aktualizováno  23:31
CURYCH - Český oštěpař Vítězslav Veselý poprvé v kariéře vyhrál Diamantovou ligu. Prvenství v seriálu udržel i přes čtvrté místo v Curychu za hod dlouhý 80,54 metru. Napodobil tak olympijskou vítězku Barboru Špotákovou, svou tréninkovou kolegyni ze skupiny Jana Železného, jíž stačí k celkovému triumfu už pouhá formální účast na závodu v Bruselu v příštím týdnu.

Oštěpař Vítězslav Veselý foto: ČTK

Veselému se v deštivém a chladném pořadí nedařilo a osmdesát metrů přehodil jedinkrát až v páté sérii. V celkovém hodnocení seriálu ho mohl předstihnout ještě Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja, který dnes ale nakonec skončil třetí za výkon 82,95 metru. Závod vyhrál Fin Tero Pitkämäki, jenž se v poslední sérii zlepšil na 85,27 metru, druhý byl další finský oštěpař Antti Ruuskanen (83,36).

"Konec dobrý, všechno dobré, vítězství v Diamantové lize má velkou hodnotu," řekl Veselý, který byl jako mistr Evropy favoritem olympijské soutěže, v níž ale obsadil čtvrté místo. "Jen škoda dnešního závodu, měl jsem problém s koordinací," dodal oštěpař. Za vítězství dostane odměnu 40.000 dolarů, tedy asi 800.000 korun. Zároveň má už jistou účast na mistrovství světa příští rok v Moskvě.

Jamajský sprinter Usain Bolt, šestinásobný olympijský vítěz, vyhrál dvoustovku v rekordu mítinku 19,66 sekundy. Z pokusu o světový rekord v běhu na 800 m v nepříznivém počasí sešlo, olympijský vítěz David Rudisha z Keni naopak prohrál ve finiši s Mohammedem Ammanem z Etiopie. Ten doběhl v národním rekordu 1:42,53 minuty.

Nejkratší sprint ovládl Blake

Jamajský sprinter Usain Bolt, šestinásobný olympijský vítěz, vyhrál dvoustovku v rekordu mítinku 19,66 sekundy. Z pokusu o světový rekord v běhu na 800 m v nepříznivém počasí sešlo, olympijský vítěz David Rudisha z Keni naopak prohrál ve finiši s Mohammedem Ammanem z Etiopie. Ten doběhl v národním rekordu 1:42,53 minuty.

"Měl jsem unavené nohy, v takovém počasí neumím běhat rychle," prohlásil Rudisha, který měl k dispozici i vodiče, ale nebylo mu to nic platné. "Doufal jsem, že poběžím lépe, takže jsem samozřejmě docela zklamaný," řekl po posledním závodu sezony keňský půlkař, který vytvořil na olympiádě v Londýně světový rekord v sólozávodu časem 1:40,91.

V běhu na 100 metrů, který dnes nebyl součástí Diamantové ligy, ale měl skvělé obsazení, vyhrál stříbrný olympijský medailista Yohan Blake z Jamajky. Časomíra mu naměřila rekord mítinku 9,76 sekundy. Souboj o vítězství předčasně musel opustit Američan Tyson Gay po ulitém startu.

Český tyčkař Jan Kudlička skončil na děleném třetím místě a stačil mu k tomu druhý úspěšný pokus na výšce 555 cm, kterou zdolal také Brit Steve Lewis. Stejný výkon jako český a britský reprezentant ve skoku o tyči měl také druhý Němec Björn Otto, ten však uspěl napoprvé. Vyhrál francouzský olympijský vítěz Renaud Lavillenie, který překonal 570 cm. V soutěži neskočilo základ sedm tyčkařů z dvanácti, na čemž se podepsal déšť.

"Cítil jsem se dobře už v rozcvičování. Celý den pršelo, což se podepsalo na výkonech. Myslím, že jsem to zvládl dobře, třetí místo v takové konkurenci je fantastické," hodnotil Kudlička. Na výšce 570 cm mu laťka spadla jen lehce. "Pokaždé jsem o to trochu zavadil a spadlo to. Formu ještě pořád mám a věřím, že to ještě letos prodám," dodal.

Autor: