Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začínají paralympijské hry, Češi věří cyklistovi Ježkovi

Sport

  8:00
LONDÝN - Čeští paralympijští reprezentanti si před odjezdem na hry do Londýna sice nedávali žádné konkrétní cíle, chtějí se však vrátit úspěšní. Těžko ale lze očekávat obhajobu sedmadvaceti medailí z Pekingu, z toho šesti zlatých. Hry pro postižené sportovce v Londýně začnou ve středu a skončí 9. září.

Paralympiáda foto: ČTK

V české nominaci je šestačtyřicet sportovců, oproti původnímu výběru ji ještě rozšířila atletka Anna Luxová. Největším adeptem na cenné kovy je sedmatřicetiletý cyklista Jiří Ježek, který bude obhajovat dvě zlaté, jednu stříbrnou a bronzovou medaili z paralympijských her v Pekingu. Celkem má Ježek na kontě ze tří paralympiád pět vítězství.

Jiří Ježek s medailí.

Česká výprava je na místě akreditována a ubytována, v pátek byla i slavnostně přivítána na tradičním ceremoniálu v mezinárodní zóně olympijské vesnice, kterou organizátoři upravili pro potřeby paralympioniků. Změnili označení z olympijského na paralympijské, upravili osvětlení a zejména posílili bezbariérové přístupy a místa v hledištích pro sportovce.

Na vrcholnou akci odletělo o devět handicapovaných sportovců méně než před čtyřmi lety. Čeští reprezentanti budou bojovat v šesti z 21 sportovních odvětví - atletice, boccie, cyklistice, lukostřelbě, plavání a stolním tenisu. Do dvou odvětví, atletiky a boccii, je přihlášen František Serbus.

"Já si myslím, že nelze počítat s takovým umístěním jako v Pekingu. Máme propad v počtu účastníků, ale i svět se řítí dopředu obrovským tempem. My jsme rádi, když držíme standardní kvalitu v těch našich sportech," řekl na tiskové konferenci před odletem vedoucí přípravného štábu Jaroslav Křeček.

Vedle Ježka budou obhajovat zlato lukostřelec David Drahonínský a koulařka Eva Kacanu. V týmu je také mnohonásobný paralympijský vítěz v plavání Martin Kovář, který už ukončil plaveckou kariéru, ale přesedlal na cyklistiku a v Londýně bude reprezentovat na handbiku. Celkem je ve výpravě čtrnáct medailistů z Pekingu.

V Londýně bude rekordní účast žen, z celkového počtu 4280 sportovců je jich akreditováno 1513, což je o 130 víc než v Pekingu. Dva sportovci ze 4280 aktivních účastníků byli už v Londýně na olympijských hrách - atlet Oscar Pistorius z Jihoafrické republiky, který běžel finále štafety na 4x400 metrů, a polská stolní tenistka Natalia Partyková.

Nominace České republiky

  • Atletika: František Serbus, Patrik Wurm, Dušan Grézl, Eva Berná, Daniela Vrátilová, Veronika Skuhrovská, Miroslava Sedláčková, Radim Běleš, Aleš Kisý, Martin Zvolánek, Jan Vaněk, Martin Němec, Rostislav Pohlmann, Eva Kacanu, Anna Luxová.
  • Boccia: Leoš Lacina, Radek Procházka, František Serbus.
  • Cyklistika: Jiří Bouška, David Vondráček, Ivo Koblasa, Lenka Kadetová, Jiří Ježek, Michal Stark, Tereza Diepoldová, Martin Kovář.
  • Lukostřelba: Leoš Bartoš, David Drahonínský, Markéta Sidková, Petr Bartoš, Jiří Klich, Jaroslav Zelenka, Lenka Kuncová, Mirka Černá.
  • Plavání: Lenka Zahradníková, Nicole Fryčová, Adéla Miková, Kateřina Komárková, Arnošt Petráček, Jan Povýšil, Filip Coufal.
  • Stolní tenis: Jiří Suchánek, Jaroslav Hadrava, Ivan Karabec, René Tauš, Zbyněk Lambert, Daniel Horut.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!