Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kvitová po triumfu z Tokia: Doufám, že jsme na správné cestě

US Open

  11:09
TOKIO - V žebříčku WTA se v pondělí vrátí do první světové desítky. Výrazně se přiblížila účasti na Turnaji mistryň v Istanbulu. Pro Petru Kvitovou je ale nejdůležitější, že do výkonů v Tokiu dokonale přetavila dřinu z přípravy s trenérem Davidem Kotyzou a novým kondičním koučem Markem Všetíčkem.

Kvitová vyhrála turnaj v Tokiu. foto: ČTK/APReuters

Jedenáctý turnajový titul si na konto připsala po vítězství nad Němkou Angelique Kerberovou 6:2, 0:6, 6:3. "Tenhle turnaj mnohé ukázal a věřím, že v tomhle se bude pokračovat. Ale nechci to zbytečně zakřiknout," řekla česká tenistka v rozhovoru z japonské metropole.

Jaký byl finálový zápas?
Byla jsem před ním dost nervózní. Věděla jsem, že to bude s Angelique velký boj, a že jsem s ní naposledy prohrála. Ale jakmile jsem nastoupila na kurt, bylo to lepší. Cítila jsem se dobře, zotavila jsem se z těch předešlých zápasů. Šla jsem do toho, i když se mi druhý set úplně nepovedl. Na začátku jsem udělala pár chyb a nebyla jsem u míčů nohama, což bylo vidět i na výsledku. Po druhém setu  jsem si ale řekla, že to je finále a musím tam nechat všechno. Vyhecovala jsem se, zase jsem chodila do míčů a to byla jediná cesta, jak vyhrát. Hrát agresivně, aby neměla na svoje údery čas a nehrála dlouhé výměny, v nichž by mohla být lepší.

Turnaj v Bangkoku

Fyzicky byl závěr turnaje náročný. Ve čtvrtek jste odehrála dva zápasy za den, v pátek jste Venus porazila po dvou a půl hodinách. Ani finále nebylo krátké. Jak jste se cítila po těle?
Ráno jsem vždycky cítila bolístku, ale nešlo o žádné zranění, spíš šlo o celkovou únavu, která se v zápase s adrenalinem rozhýbe. Ten zápřah jsem zvládla dobře. 

Skvěle jste zvládla i koncovky zápasů. S Venus jste dvakrát podávala na udržení v zápase, pak jste předvedla skvělý tiebreak. Ve třetím setu finále měla Kerberová brejkbol na 4:5. Jak moc je důležité, že jste tyto situace ustála?
Moc si toho vážím. Takové koncovky jsem poslední dobou moc nezvládala, jsem ráda, že jsem to tenhle týden otočila. S Venus jsem měla několikrát 0:40 při mém servisu a ještě jsem to otočila. To stejné i ve finále. Byly tam momenty, které mohla Angie chytit za pačesy. Ale nestalo se to a mohla jsem zápas dokončit. Ve třetím setu jsem trošku zatuhla a nervy pracovaly, tam to bylo spíš o boji a hlavně dostat míč do kurtu.

Co se nejvíc změnilo od poslední americké šňůry turnajů? Na kurtu vypadáte mnohem lépe.
Amerika nebyla tak špatná, cítila jsem se docela dobře, i když to na US Open nedopadlo úplně nejlíp. Tady jsem se cítila moc dobře až na první zápas, kdy hodně pracovaly nervy a moc jsem chtěla prodat to, co jsem natrénovala s Davidem Kotyzou a Markem Všetíčkem. Podařilo se mi se uvolnit a ukázat to, protože za čtrnáct dnů tréninku po US Open jsme udělali velký kus práce. Jsem ráda, že se ukázala i v zápasech.

Dva týdny jsou ale na fyzickou přípravu přece jen trochu málo. Přesto, cítíte se už fyzicky líp?
Už jsem trošku běhala na americké půdě, ale nebylo to samozřejmě tak intenzivní jako během posledních čtrnácti dnů. Dělali jsme spoustu odrazů, sprintů, delších výběhů. Nečekala jsem, že by se tohle mohlo projevit už tady v Asii, spíš jsem doufala, že to bude dlouhodobý vklad do příští sezony. Pořád v to věřím, ale musím říct, že už teď se cítím fyzicky docela dobře. Doběhla jsem pár míčů, jsem u nich včas a to mi dost pomohlo. Díky tomu jsem mohla hrát svoji hru na risk, kdy záleží na pár centimetrech. Pokrok byl asi vidět.

Byl. Jak se vám ale daří, abyste víc běhala po špičkách, co po vás Marek Všetíček chce?
Na to nemůžu úplně odpovědět, protože to tak nevnímám. Neřeším, jestli zrovna běžím po špičkách, což je dobře, protože kdybych to dělala, čekala na zázrak a řešila, jestli budu správně na špičkách, tak bych se z toho asi zcvokla. Nechávám tomu volný průběh.

Jak moc je pro vás povzbudivé, když vidíte, že příprava už přinesla výsledek?
Doufám, že jsme na správné cestě. Tenhle turnaj mnohé ukázal a věřím, že v tomhle se bude pokračovat. Je hrozně předčasné o tom tak mluvit, nechci to zbytečně zakřiknout, ještě se toho může stát hodně. Ale jsem pozitivní a téhle práci věřím.

Když se cítíte lépe připravená, jste i silnější v hlavě?
Myslím, že jo. Nejsem tolik zadýchaná. Vím, že spoustu míčů doběhnu, což mi pomáhá i v hlavě. Asi i proto jsem zvládala důležité momenty v koncovkách.

Co je pro vás momentálně víc: návrat do TOP 10 na sedmé místo nebo krok na Turnaj mistryň, který jste v Tokiu udělala?
Spíš obří krok do Istanbulu. To je odměna za celou sezonu. Fakt, že se vrátím do top 10 je taky hezký, ale žebříček je jen číslo.

Autor: