Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvitová upravila jídelníček: Cítím se mnohem lépe

Australian Open

  14:47
CARLSBAD/PRAHA - Kondice. To je častý terč kritiky Petry Kvitové. Česká tenistka sama nejspíš vycítila, že se i v tomto ohledu musí zlepšovat.

Česká tenistka Petra Kvitová foto: Mafra - Michal Růžička

Nyní má před sebou sedmá hráčka světa sérii turnajů v Severní Americe, kde se jí v minulosti i kvůli astmatu příliš nedařilo. Vyjma loňské sezony, kdy získala titul v Montrealu a New Havenu.

Přímo z dějiště prvních bitev v Carlsbadu, které začaly v pondělí, poslala přes své oficiální webové stránky vzkaz se svými dojmy z poslední doby. K němu byla přiložená i fotografie ze snídaně, na které před ní leží talíř plný ovoce.

"Po Wimbledonu jsem nějaký čas strávila s rodinou a pak začala opravdu tvrdě pracovat na své kondici ještě před startem plné tenisové přípravy. Měním pár věcí se svým kondičním trenérem, a co se týče stravy, jsem šťastná, že mohu říct, že se cítím mnohem lépe," napsala. Kondičním trenérem Kvitové je Slovák Kristián Bajza, který je například bojovník kung-fu. V zimě nahradil krajana Jozefa Ivanka.

Kvitová a její snídaně: talíř plný ovoce.

Bajza zcela změnil Kvitové fyzickou přípravu, nechodili do posilovny a tenistka praktikovala cvičení jen s vahou vlastního těla. "Sportovec by po nich měl být méně náchylný ke zraněním. Navíc by řada lidí nevěřila, že se dají vymyslet tak, že jsou extrémně náročná. Posilují se při nich i pomocné a stabilizační svaly," argumentoval kouč v březnu, poté, co Kvitová po půl roce vyhrála turnaj.

Právě eliminace zranění byla pro Kvitovou impulzem pro změnu kondičního trenéra. "Vždyť já měla za rok tolik problémů, co jiné hráčky za celou kariéru. Snad jsem si je vybrala na dlouhou dobu dopředu. Věřím, že když budu zdravá, výsledky přijdou," plánovala.

Únava před Paříží…

Jenže na letošním Australian Open skončila už ve druhém kole a úspěchy nepřišly ani na dalších grandslamech. Před Roland Garros na sobě pociťovala únavu, i když po tenisové stránce se cítila dobře. "Jsem sice trochu unavená, ale jsem zdravá a nic mě nebolí. A co jsme přijeli do Paříže, cítím se tenisově dobře." Pak ale přišel neúspěch ve třetím kole, ve kterém padla s Američankou Jamie Hamptonovou. "To pro mě není úspěch. Nic, co by mě uspokojovalo. Jsem zdravá a připravená. To není problém fyzičky," opakovala dokola.

Trochu lepší příběh psala ve Wimbledonu, kde však měla odklizenou cestu, neboť největší soupeřky předčasně končily.

Kvitová ale překvapivě vypadla ve čtvrtfinále s Flipkensovou. "Na nemoc bych to svádět nechtěla. Šance byly, bohužel jsem je nevyužila."

...nebo horší kondice?

V březnu význam kondice zlehčoval i Bajza. "Výsledek nezávisí jen na ní. Můžete být nejrychlejší, dávat největší rány. Ale každý narazí na bod, odkud ho dál donese jen hlava."

A po Paříži Kvitová přiznala, že jí chybí sebevědomí. "Trošku mi schází sebedůvěra. Úplně necítím, že bych do toho šla a pálila jako dva roky předtím. Situace je jiná, očekává se ode mě něco jiného, a že mi to nejde, mi sebevědomí nedodává."

Na světový trůn jí tak stále něco chybí. Královna tenisu by pochyby o kondici a hlavě měla lehce odvracet.

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat