9. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová zakončila oslavy doma ve Fulneku

Petra Kvitová s neteří Deniskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová s neteří Deniskou. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

FULNEK Antukové kurty ve Fulneku vypadají úplně obyčejně, přesto jsou výjimečné. Právě na nich začala dělat první tenisové krůčky Petra Kvitová. V městě na Novojičínsku odmalička žila v malé šedivé čtyřbytové kostce, tady je stále její domov. Ve Fulneku vítali šest dní po vítězství ve Wimbledonu vítězku slavného turnaje.

V uplynulém týdnu jí blahopřály zástupy gratulantů. Únava a otupělost ve městě, kde vyrostla, však Kvitové nehrozily. Právě naopak. Těžko skrývala dojetí, když viděla, jak velkolepou oslavu připravili sousedi, známí a kamarádi.

"Znovu mi probleskly hlavou vzpomínky na Londýn. Tentokrát se mi slzy podařilo zadržet," usmála se sedmá hráčka světa.

Pro Fulnek to byla mimořádná událost. Na náměstí vyrostlo pódium, nafukovací bazén, gumový hrad pro děti a řada stánků s občerstvením. Prostor zaplnilo zhruba 1500 lidí. Kdo dorazil na přivítání v předstihu, dozvěděl se ze slov učitelů, jak se Kvitové dařilo na základní škole.

"Petra byla velmi hodná, cílevědomá a vzorná žačka. Jen z diktátů měla občas vítr," vyprávěl češtinář Alois Kozel, zatímco se promítaly fotografie a videa z dětství tenisové hvězdy. Není překvapující, jaký předmět Kvitové šel nejvíc. "Měla všeobecné sportovní nadání. Při tělocviku vynikala ve všem," dodal třídní učitel Josef Šimurda.

Když místní začali nadšeně obracet pohledy směrem k silnici, bylo jasné, koho hledají očima. Nejdříve projely tři motocykly s fulneckými vlajkami a pak se konečně na konci kolony v bílém sportovním kabrioletu zjevila jásajícímu davu i Kvitová. Pro zviditelnění Fulneku vykonala tolik, že se nabízela jediná pocta, kterou jí šlo vyznamenat. Od starostky Jany Mocové převzala tenistka čestné občanství. Dostala se na seznam, kde se zatím vyskytoval pouze Jan Amos Komenský, který ve Fulneku tři roky působil a dnes se po učiteli národů jmenuje náměstí, na kterém ceremoniál probíhal.

Jen česká zvyklost nepojmenovávat ulice po žijících osobách brání tomu, aby Komenského napodobila Kvitová i tímto způsobem. "Něco podobného mám ale v hlavě," uvažovala starostka Mocová. O úspěších Kvitové by mohla v budoucnosti být ve Fulneku stálá výstava.

Příval věcných darů byl zdánlivě bez konce. Kvitová převzala zlaté náušnice nebo obří dort. "Návštěva filmového festivalu ve Varech nebo audience u prezidenta pro mě byly novou zkušeností, ale tady se cítím uvolněná. Tady jsem doma," usmála se hráčka na tiskové konferenci, když na klíně chovala neteř Denisu.

Tím pro ni skončil týden, během kterého poznala, jak se jí totálně změnil život. Od shonu si odpočine jen o víkendu, v pondělí už míří do Tater na kondiční soustředění.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.