20. září 2007 20:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Landis přišel o titul z Tour

Floyd Landis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Floyd Landis |

PAŘÍŽ Loňský vítěz Tour de France Floyd Landis přišel o svůj titul ze slavné soutěže. Důvodem je doping, který měl cyklista brát. Titul vítěze z roku 2006, který mu odebrala tříčlenná americká arbitráž, připadl v pořadí druhému Španělovi Oscaru Pereirovi.

Arbitráž Landisovi navíc uložila dvouletý trest za doping v sedmnácté etapě předminulého ročníku Tour de France. Landis má poslední možnost odvolat se ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Jedenatřicetiletý Američan je tak prvním cyklistou ve stopětileté historii Tour de France, který kvůli dopingu přišel o celkové vítězství. O jeho vině nakonec rozhodla tříčlenná arbitráž, které trvalo čtyři měsíce, než vynesla dnešní verdikt. Závěr přitom nebyl jednomyslný, podle agentury AP byli dva členové pro a jeden proti.

Landis na sebe v sedmnácté etapě loňského ročníku upozornil už v sedle svého kola. Ačkoli v předešlé etapě málem zkolaboval a nabral obrovskou ztrátu, o den později všem soupeřům ujel o téměř šest minut a dlouhým sólovým únikem se vrátil do hry o triumf. Ten si v dalších etapách nakonec opravdu vybojoval a protože celou Tour bojoval i s poraněným kyčelním kloubem, byl považován za nového hrdinu dopingovými skandály těžce poškozeného závodu.

Záhy však byl v Landisově vzorku moči, odebraném právě po "zázračné" sedmnácté etapě, objeven syntetický testosteron. Nález poté potvrdil i B-vzorek a v tisku se objevily informace, že poměr testosteronu vůči jinému hormonu epitestosteronu dosáhl hodnoty 11:1, zatímco povolený poměr je jen 4:1.

Američan svou vinu vytrvale popíral a zpochybnil i práci francouzské protidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry, kterou obvinil ze spiknutí. Tanto způsob obhajoby však dnes arbitráž neuznala. Landis tak nejen neuhájil své vítězství na Tour, ale navíc dostal dvouletý trest, který mu běží zpětně od letošního ledna.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.