Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kyrgios a Tomic jsou idioti, promluvím jim do duše, sjela tenisty legenda Norman

Davis Cup

  14:40
On sám byl vždy ve své rodné Austrálii vzorem sportovního gentlemanství. Bývalý první golfista světa Greg Norman se proto už nedokáže dívat na tenisty a krajany Nicka Kyrgiose a Bernarda Tomice, jak svými výstřelky kazí pověst jejich země. „Dám jim soukromou lekci dobrého vychování,“ plánuje legendární hráč.

Nick Kyrgios spí během pauzy v zápase s Andy Murraym. foto: Reuters

„Na turnajích se chovají jako blbci, říkají a dělají samé ostudné věci,“ nechal se slyšet Norman, jenž byl v 80. a 90. letech po 331 týdnů světovou golfovou jedničkou, vyhrál 85 mezinárodních turnajů a ovládl dvakrát prestižní British Open.

Tomic a Kyrgios se v posledních měsících dočkali kousavé kritiky od hráčů i médií za své přestupky proti sportovní morálce. Světová dvacítka Tomic vede válku s australským tenisovým svazem kvůli penězům (kritizoval např. sportovního ředitele svazu a bývalou světovou jedničku Patricka Raftera za to, že „neví, co s rozpočtem“), byl dokonce dočasně vyřazen z týmu pro Davis Cup. Neprokázal prý dostatek úcty ke svazovým činovníkům.

Tomáš Berdych (vlevo) a Bernard Tomic.
Nick Kyrgios na turnaji v Šanghaji.

V červenci byl pak Tomic dokonce zatčen poté, co uspořádal párty v hotelu v Miami Beach. Kvůli nadměrnému hluku sousedi na účastníky večírku zavolali ochranku, té však Tomic zabouchl přímo před nosem dveře. Zkrotit ho tak musela až policie, po zaplacení kauce odcházel tenista z policejní stanice lehčí o 2000 dolarů.

Kyrgios provokuje i přes podmínku

Australská dvojka Nick Kyrgios pak proslul především svou poznámku na adresu Stana Wawrinky: „Kokkinakis spal s tvojí holkou,“ špitl na svého švýcarského soupeře při jejich vzájemném zápase letos v Montrealu. Schytal za to pokutu 10 000 dolarů a pohoršení tenisové rodiny. Navíc dostal podmínku - půl roku se musí chovat slušně, jinak mu hrozí zákaz činnosti a pokuta až 25 000 dolarů.

Bývalý golfista č.1 Greg Norman se pustil do kritiky tenistů Kyrgiose a Tomice.

„Tahle dvojka sráží pověst Austrálie. Sami o sobě mě vůbec nezajímají, ale jakmile jednou nosíš na sobě australskou vlajku, nesmíš být idiot,“ řekl šedesátiletý bývalý golfista Greg Norman rádiu v Brisbane.

Přesto Kyrgios provokuje dál. Na asijském turné v září a říjnu na sebe upozornil například nadávkami směrem ke sběračům míčků, na turnaji v Tokiu si stěžoval také na povrch či televizního komentátora a v Šanghaji prohlásil: „Nesnáším to tady“. Oceněn byl dvěma varováními.

Podle Normana je jejich nevycválanost způsobená také tím, že nejsou světovými hvězdami jako Nadal nebo Djokovič. „Jakmile jsi ultra úspěšný, pochopíš, že takhle se chovat prostě nejde,“ prohlásil Norman.

„Rád bych si s nimi sednul, muž proti muži, a popovídal si o zodpovědnosti, kterou jako sportovci mají. Budou se muset změnit,“ prohlásil rozhodně Greg Norman. Setkání s Velkým bílým žralokem, jak se Normanovi kvůli jeho vizáži, mohutné postavě a agresivnímu golfovému stylu přezdívalo, by oběma tenisovým mladíkům jistě prospělo.