20. listopadu 2012 19:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Korda: Za Berdychem a Štěpánkem je obrovská propast

Dlouholetým koučem Štěpánka byl legendární tenista Petr Korda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouholetým koučem Štěpánka byl legendární tenista Petr Korda | foto: Jan ZátorskýLidové noviny

PRAHA Když jeho dlouholetý svěřenec Radek Štěpánek zrovna zakončil utkání s Nicolásem Almagrem a získal rozhodující bod ve finále Davis Cupu, vyskočil trenér Petra Korda do vzduchu. Užíval si ten moment, třebaže boj o "salátovou mísu" sledoval doma v televizi.

A když bylo po zápase, vyvěsil na svůj facebook fotografii, na níž stojí u "salátové mísy" společně vítězné týmy z let 1980 i 2012. "To je totiž nádherná fotografie," říká. "Prolínají se na ní dvě generace. Ještě tam měly být holky, co vyhrály Fed Cup, to by pak byla bombastická fotka." Při pohledu na ni však Korda uvažuje. "Zatímco v holkách je situace dobrá a i kdyby vypadla z týmu Kvitová, je za ní zástup dalších kvalitních hráček, v klucích je za Berdychem a Štěpánkem doslova propast. Je nejvyšší čas něco s tím provést," říká vítěz grandslamového Australian Open z roku 1998.

Kordovi v této souvislosti chybí větší propojení současných mladých talentů s bývalými úspěšnými hráči. "Problém je v tom, že my jsme se v mládí učili od těch slavných lidí z 80. roku a měli jsme navíc i kvalitní trenéry. A ačkoliv nechci nikomu sahat do svědomí, dnes to tam nevidím. Ano, Jirka Novák dělá pro tenis v Prostějově, ale takových by mělo být mnohem víc. Chybí mi zapojení Šmída, Složila, aby přišli a vyprávěli těm lidem, co by měli dělat proto, aby uspěli. Prostě aby předávali to své moudro. Ovšem to není otázka pro mě, ale pro český svaz, aby taková spolupráce fungovala."

Přesto je Korda přesvědčen, že Berdych se Štěpánkem mohou ještě nejméně dva roky útočit na další daviscupový titul. "Bude ale strašně důležité, aby oba byli zdraví, protože adekvátní náhrada za ně neexistuje. Davis Cup je navíc opravdu složitý, může tam hrát roli řada okolností. Berdych se třeba dostane do finále Australian Open, Štěpánek tam bude hrát finále debla, přiletí na 1. kolo do Švýcarska až někdy v úterý a v pátek pak nebudou schopní pořádně hrát. Je to vážně složité. Ale jejich plus je, že mají týmového ducha. Takže repete letošního vítězství stále možné je."

Tomáš Macek, mih

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?