Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékaři probouzejí Schumachera. Reaguje pozitivně, píší Francouzi

Sport

  10:52
Ta informace příjemně překvapila sportovní svět. Respektovaný francouzský list L'Equipe totiž v den, kdy je to přesně měsíc od vážné nehody Michaela Schumachera, přinesl zprávu, že lékaři začali s jeho postupným probouzením. Na druhou stranu list dodává, že jde o dlouhodobý proces s nejistým výsledkem.

Loučí se legendární pilot formule 1 Michael Schumacher foto: Reuters

"Začala pomalá a velmi nejistá fáze návratu k životu," píše deník. A přidává další informace: "Schumacher na proces probouzení reaguje pozitivně, což je bez pochyby nejlepší zpráva, která za poslední měsíc z oddělení neurochirurgie v nemocnici v Grenoblu přišla."

Tam je Schumacher hospitalizován od 29. prosince, kdy měl na sjezdovce nad francouzským střediskem Méribel vážný pád na lyžích. Prodělal dvě operace mozku a lékaři ho měsíc udržovali v umělém spánku, což je v obdobných případech podle odborníků poměrně dlouhá doba. Však také L'Equipe cituje profesora Jeana-Luca Truella, jenž tvrdí, že čtyři týdny jsou maximální dobou, než dochází k probouzení.

ČTĚTE K TÉMATU

Pro něj se však podle listu nyní doktoři skutečně rozhodli.

"Postupně se snižuje utlumení pacienta. Probuzení se pak projevuje otevřením očí a obnovením schopnosti komunikovat, která se ověřuje jednoduchými povely: Otevřete oči, zavřete oči, stiskněte ruku," popisuje Truella.

16. ČERVNA - PILOTI F1 V KÓMATU. Dva dny před Silvestrem 2013 si byl Michael...

A L'Equipe dodává: "Tuhle schopnost, zdá se, Schumacher projevuje."

Jenže i tak není vyhráno. Pacienti po úrazu mozku, kteří bývají delší dobu v umělém spánku, mají často trvalé následky a ani u sedminásobného šampiona formule 1 nelze předvídat, zda se naplno vrátí do života. "Ten návrat se v případě vážného zranění hlavy může táhnout i několik let," předvídá Truelle.

Po měsíci je však i zpráva, že lékaři začali s jeho probouzením, velmi pozitivní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!