18. července 2015 19:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Proč na mě bučíte? Königa rozčílili fanoušci. Přímo na trati s nimi debatoval

Český cyklista Leopold König v dresu stáje Sky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Leopold König v dresu stáje Sky. | foto: Tým Sky

MENDE (Od našeho zpravodaje) Splnil si na trati své povinnosti a mohl se také radovat z vystoupení Chrise Frooma, přesto se Leopold König za cílem 14. etapy Tour na ranveji letiště v Mende rozhovořil především o tom, co se mu v posledních dnech nelíbí. Tedy o divácích, kteří tým Sky na trati provokují a odsuzují. Dokonce si to s nimi chtěl tentokrát i vyříkat!

Jak se vám zamlouvala 14. etapa? Byl jste tentokrát v popředí vidět, v čele pelotonu jste vezl Chrise Frooma až pod cílový kopec.
Byly to tentokrát dva závody v jednom. Jeden se jel o etapové vítězství a ten druhý o celkové pořadí. Každopádně jsme nemínili nechat nic náhodě a chtěli jsme být před posledním kopcem na špici, aby jsme přivezli Chrise na dobré pozici do posledního kopce. Což se nám podařilo. Celou etapu jsme dneska museli kontrolovat, protože to bylo na nás, ale to jsme očekávali, i když nás to stálo nějaké síly. Ve finále to byla docela těžká etapa. Ale můžeme být rádi, že vše dopadlo podle plánu.

Před desetiprocentním stoupáním nad Mende jste pak měl splněno a odpracováno. Takže jak se vám potom závěrečný kopec jel?
No já ho zase vyjel jako turista. Ty poslední kopce si tady docela užívám. Akorát kdyby na mě ti lidé nebučeli, užíval bych si je mnohem víc.

Nebučeli? Jak to myslíte?
Je to docela nepříjemné. Kvůli francouzským novinářům nemá náš tým momentálně ve Francii moc dobrou pověst, což se potom podepisuje i na tom, jak se k nám chovají diváci. Dokonce jsem dnes zastavil v kopci a mluvil s nějakými takovými podivíny, kteří byli nazí a bučeli na mě. Tak jsem se jich ptal, proč to dělají.

A co vám odpověděli?
Moc odpověď neměli. Ale bohužel, čím slavnější ten tým je a čím větší má úspěchy, tím víc má samozřejmě i nepřátel. A když vám z každého milionu fanoušků třeba pět procent dává najevo, že vás v závodě nechtějí, je to pořád nějakých 50 000 lidí. Což je dost.

Zastavit v kopci a pustit se do diskuse s diváky přesto není právě obvyklé...
Právě. Ale když ten kopec jedete jako turista, můžete si to dovolit. Hned u mě byl policajt a hned mě chránil, takže jsem měl i velký ramena. Já jsem podepsal do snad nejčistšího týmu na světě a do týmu, který si mě předtím otestoval a zkontroloval si i můj biologický pas. Co se tu děje, je paradox. Pak se do nás pouštějí i lidi jako Armstrong bez naprosté transparentnosti. Bohužel se s tím musíme vyrovnávat. Není to tak, že by nás to obcházelo, protože se s tím obviňováním setkáváme každý den.

Takže ta debata s diváky byl i takový váš ventil?
Prostě jsem chtěl od nich slyšet argumenty, proč bučí. Chápu, že na ně působí média, ale každý si přece může udělat svůj vlastní obrázek. Ptal jsem se kluků z týmu, jak to bylo loni, kdy se týmu Sky na Tour naopak nedařilo - a tehdy prý všichni Sky milovali.

Zato předloni se musel Chris Froome vypořádat s podobnými obviněními, zpochybňujícími jeho čistotu.
Jo, kluci mi říkali, že to tehdy bylo dost hrozné. Někteří jsou už zvyklí. Zato jiné, kteří jedou Tour poprvé, jako například Luke Rowa, musíme trochu hlídat.

Proč?
Aby nevybouchli. Je to těžké. Pokud máte naprosto čisté svědomí a ti diváci vás přesto obviňují, co ještě máme udělat? Jediné, co bychom mohli, je říkat: My jsme čistí! Ale to už tvrdili i všichni ti, co v minulosti dopovali. Takže to ani říkat nechci, protože pokud takhle mluvilo už dřív tolik dopujících lidí, není to příliš věrohodná odpověď. My se přitom v týmu snažíme být vždy o krok napřed s dokazováním naší transparentnosti. Poslední věcí je, že sám Chris nabízí, že se nechá otestovat nezávislou agenturou. Jsme i pro všechny další věci, které jsou v ostatních sportech nemyslitelné.

Jaké by to měly být?
Dokonce se Dave Brailsford přimluvil, aby bylo noční testování, i když to nakonec může být použito také proti nám. Když vás během Tour někdo pětkrát vzbudí ve dvě ráno, tak můžete mít i po Tour, protože potom nezregenerujete a může to ovlivnit váš výkon.

Zahřívací fotbálek. Belgičan Julien Vermote před startem etapy.
Alberto Contador na startu 14. etapy Tour.

Některá francouzská média dokonce nyní řeší, zda tým Sky nepoužívá v závodě motorizovaný doping a nepovolená kola.
Tak to je ta úplně nejsměšnější věc. Jestli nám chtějí kontrolovat kola každou etapu, tak ať si je vezmou a projedou je skenerama, všim, čímkoliv. To už je opravdu směšné.

Vraťme se na závěr ještě k dnešní etapě. Quintana se nad Mende pokusil nastoupit, ale Froome si ho dojel a vzápětí Quintanu v cíli i přespurtoval. Co tomu říkáte?
Chris je supersilný a díky tomu máme v našem týmu pohodu. I přes všechna ta úskalí, co nám dělají francouzští novináři, nálada v týmu a důvěra v Chrise je obrovská. Hlídáme si závod, máme vše pod kontrolou, nezmatkujeme. Tým je silný a snažíme si Tour opravdu i užívat, navzdory všemu tomu špatnému. Jsme vážně na dobré cestě. 

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.