Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příprava ve Sky: ráno trenažér, pak šest hodin v kopcích. Řehole, říká König

Tour de France

  14:08
PRAHA - Takové to tedy je v cyklistické superstáji Sky. Leopold König má v nohách první soustředění se svým vysněným týmem, poznával styl práce v britském týmu. A občas se při kempu na Mallorce nestačil divit.

Leopold König při premiérové účasti na Tour de France obsadil 7. místo. foto: ČTK/AP

Ve třetí den soustředění jej už v­ sedm ráno nahnali na trenažér. „A ještě bez jídla. Necítil jsem se vůbec dobře.“ Pak rychle na snídani a ještě dopoledne na kolo, čekalo šest hodin dřiny v kopcích.

Před každým tréninkem jezdci Sky absolvovali dvacetiminutové porady, kde detailně řešili trať, intervaly, složení skupin. A večer se sportovní ředitelé na dlouhé tři hodiny zavírali do zasedaček, kde vyhodnocovali data.

Počet kilometrů, které od listopadu našlapal, navýšil König na 8­ 000. Loni jich měl ve stejnou dobu polovinu. „Je to mnohem větší řehole. Ale i proto jsem si Sky vybral,“ tvrdí.

Na počátku kempu se na Mallorku sjelo 15 jezdců týmu - a k ruce měli 40 členů realizačního týmu! Včetně deseti masérů, psychologa či odbornice, která má za úkol naučit je vítězné chování.

Leopold König stoupá na Tour de France za Vincenzem Nibalim.
Leopold König.
Český cyklista Leopold König na Tour de France.
Pád! Leopold König se ocitl na asfaltu.

„Spousta kluků je talentovaných, ale bojí se vyhrávat. Ona je toho strachu zbavuje. I takové drobné detaily totiž Sky řeší. Ty potom rozhodují o ­desetinách procent, které jsou v ­posledním kopci klíčové.“

Tým Sky = hightech věda na kolech. „Jenže teď se snaží, aby tu vědu vybalancovali i srdcem a city. Aby si to lidé také užívali,“ všiml si sedmý muž Tour de France.

König vypráví, jak jej po oznámení přestupu mnoho lidí varovalo, že Sky je diktátorský tým. „Vůbec to není pravda,“ oponuje nyní. „Uctívají metodu rozhodování samotného závodníka. Ukážou vám různé cesty a vy si můžete některou z nich vybrat.“

Když si na soustředění zvykal na specifickou stravu týmového kuchaře, najednou zjistil: Přibral jsem kilo a půl. „Udal“ se tedy trenérovi.

„A kolik vážíš?“ zeptal se kouč.

„Mám o tři kila víc než na Tour.“

„Tak to je v klidu, to ses měl najíst ještě víc,“ uslyšel.

Domů mu mezitím dorazila kompletní výbava týmu: 700 kusů oblečení. „Musím si na to koupit nový byt,“ směje se. Za osm dní může dle přestupových pravidel dres Sky poprvé obléci na trénink. „To bude něco výjimečného. Ta změna dresu mi dodává úžasnou mentální sílu.“

I proto na Mallorce zůstal nejdéle z celé stáje, patnáct dnů. Porozuměl si se španělskou i anglosaskou enklávou v týmu. V týmovém hotelu potkal i Bradleyho Wigginse. „Ale on už je hvězda s privilegii. Po dvou dnech odjel do své vily na Mallorce a dál trénoval individuálně.“

Jen Chris Froome a Richie Porte z hvězd stáje chyběli, byli společně v Austrálii. „Ale Frooma jsem viděl začátkem listopadu při teambuildingu v Británii, kde jsem ho v jachtařských závodech porazil. Aspoň jednou,“ směje se jeho parťák.

Na kole bude naopak lídrovi týmu Sky v roce 2015 čas od času k ruce. König začne sezonu koncem ledna při jednorázových závodech na Mallorce, načež se vydá stejně jako loni na etapy Kolem Ománu. Tam však Froome svůj titul obhajovat nebude.

„Ptali se mě, jestli bych v Ománu chtěl jet na sebe,“ říká König. „Řekl jsem jim, že bych měl začátek sezony raději volnější. Ale kdo ví...“

A dál? Kde se představí?

Následuje omluvný úsměv. „Zatím nesmíme ani naznačovat.“

Pak přece jen něco naznačí.

„Za prvé: „Poprvé v životě pojedu dvě Grand Tour za sezonu. Mělo by mě to posunout dál.“

Za druhé: „Jsme s týmem domluveni, že jednu pojedu na sebe a druhou coby superdomestik.“

Za třetí: „V optimální formě i konstelaci bych měl jet Tour, i když sestava se určí až tři týdny předem.“

A za čtvrté: „Nebudu lhát, že profil Gira mi vyhovuje víc než Tour.“

Tým zatím zveřejnil jen to, že Froome bude lídrem na Tour a že Australan Porte pojede Giro. O vůdcovství na Vueltě údajně stojí Ir Roche. Froome se dosud k uvažovanému startu na Vueltě detailněji nevyjádřil. Na některé z Grand Tour (s výjimkou té francouzské) je ovšem podle hlasů ze zákulisí stáje možná i taktika dvou kapitánů.

Kam do této skládanky zapadne König? Brzy se dozvíme víc.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat