13. prosince 2014 17:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéf Kreuzigerova týmu: systematický doping ve své stáji odmítám

Cyklisté z týmu Astana během deváté etapy Tour. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté z týmu Astana během deváté etapy Tour. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Šéf cyklistické stáje Astana Alexandr Vinokurov odmítá, že by v jím vedeném týmu docházelo k systematickému dopingu. Před auditem univerzity v Lausanne, která bude příští rok analyzovat fungování týmu, prý nemá co skrývat. Astana sice dostala licenci WorldTour, ale dokumenty z vyšetřování policie v Padově naznačují systematický doping v tomto týmu. Vyšetřování se týká i českého cyklisty Romana Kreuzigera.

V září měli dva cyklisté Astany, kazašští bratři Valentin a Maxim Iglinští, pozitivní test na EPO. V dopingové síti vedle nich uvízli také tři členové rezervního týmu Astana Continental, v jejichž těle byly objeveny stopy anabolických steroidů.

ČTĚTE VÍCE

Vinokurov prohřešek sourozenců Iglinských označil za ojedinělou záležitost, zbývající tři formálně nespadají pod jeho vedení. „Neexistuje žádný systematický doping,“ prohlásil na kazašských internetových stránkách Sport Zakon cyklista, který měl na Tour de France 2007 dva pozitivní testy na krevní doping. Prý se neobává ani auditu, který bude příští rok prověřovat způsoby řízení týmu. „Nemáme co skrývat. Jsme transparentní,“ poznamenal olympijský šampion z roku 2012.

Tour de France (stáj Astana slaví vítězství Alberta Contadora)

Tour de France (stáj Astana)

Italský sportovní deník Gazzetta dello Sport zveřejnil v minulých dnech dokumenty z policejního vyšetřování, které naznačují spojení tohoto týmu s nechvalně proslulým lékařem Michelem Ferrarim. Ten dostal v roce 2012 doživotní trest za podíl na dopingu Lance Armstronga. Aktuální spojení s Astanou Ferrari popírá. Vinokurov připustil, že s tímto lékařem jednou spolupracoval, ale to už bylo v roce 2007. Od té doby s ním prý nemá nic společného.

Licenční komise podle Mezinárodní cyklistické unie nemohla k podezřením z těchto materiálů přihlížet při rozhodování o přidělení licence, protože ke spisu ještě nemá přístup.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.