Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Letecký byznys je nejtěžší práce na světě, říkával Lauda, když F1 vyměnil za podnikání

Mistr světa ve formuli 1 Niki Lauda jako podnikatel v letectví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistr světa ve formuli 1 Niki Lauda jako podnikatel v letectví. | foto: Reuters

PRAHA Řízení rychlých strojů bylo pilotu formule 1 Nikimu Laudovi souzeno nejen na automobilových okruzích. To ho nejprve přivedlo k získání pilotní licence, létal už od roku 1973, a v roce 1979, kdy poprvé ukončil závodní kariéru, založil leteckou společnost Lauda Air. Z jezdce F1 se tak rázem stal letecký podnikatel.

Ostatně Lauda je dodnes považován za historicky jednu z nejvlivnějších osobností rakouského letectví.

Mezi první letadla jeho společnosti patřily turbovrtulové Fokkery F-27, kterými přepravoval cestující po Rakousku i na další evropská letiště. V těchto strojích pak slavný závodník často seděl dokonce jako jeden z pilotů.

Problémem však bylo, že se mu nedařilo dostat společnost do zisku. „Provozovat aerolinky je nejtěžší práce na světě,“ nechal se v roce 2009 slyšet v rozhovoru pro Flight Daily News Lauda. „V letectví totiž nikdy nevyděláte velké peníze.“

Skutečně komerčně začaly jeho aerolinky působit v polovině 80. let a zaměřovaly se na charterové lety. V roce 1986 se do jeho flotily dostal první Boeing 737, čímž začal éru přepravování turistů do nových dovolenkových destinací. Společnost tak mohla expandovat do Austrálie či Asie.

Tragédie v Thajsku

Velkou ranou pro jeho aerolinky byl osudný let Lauda Air 004 26. května 1991. Piloti Boeingu 767-3Z9ER, pojmenovaného „Wolfgang Amadeus Mozart“, z Bangkoku do Vídně si krátce po vzletu všimli, že jeden motorů nefunguje, jak má. Nehodě však již zabránit nedokázali. Následoval nekontrolovatelný pád z výšky 1200 metrů do thajské džungle. Všech 213 pasažérů a 10 členů posádky na palubě zahynulo. Podle vyšetřování nešlo o chybu letecké společnosti, ale o závadu motoru.

Koncem 90. let přišly na Laudovy aerolinky finanční těžkosti. V roce 1997 v nich získal minoritní podíl jejich dlouhodobý rival Austrian Airlines, který je v roce 2000 kompletně ovládl.

Nakonec pod křídly Ryanairu

S letectvím ale legendární závodník neskončil. Ostatně jeho celoživotním heslem bylo „Vzdát se je něco, co Lauda nikdy nedělá“. Už v roce 2003 koupil společnost Aero Lloyd Austria, na jejíchž základech vybudoval nového nízkonákladového přepravce, který opět nesl v názvu jeho jméno – Niki.

V roce 2004 uzavřel partnerství s nízkonákladovými Air Berlin, které o sedm let později převzaly aerolinky Niki úplně. V roce 2017 však Air Berlin zbankrotoval a poté, co evropské úřady zhatily jejich převzetí společností Lufthansa, zanikla i společnost Niki. Lauda ihned poté oznámil zájem o koupi jejího jména.

Mistr světa ve formuli 1 Niki Lauda provozoval aerolinky LaudaAir.
Mistr světa ve formuli 1 Niki Lauda jako podnikatel v letectví.

Podle konkurzního řízení měla majetek Niki získat britská skupina International Airlines Group. Insolvenční správce však v lednu 2018 překvapivě oznámil, že vítězem transparentního nabídkového řízení se stala společnost Laudamotion Nikiho Laudy a nízkonákladového přepravce Ryanair. Za firmu, kterou před lety založil, nabídl trojnásobný mistr světa F1 30,3 milionu eur a dalších 16,5 milionu eur na posílení likvidity.

Lauda se však postupně i z těchto aerolinek stáhl. Stoprocentním vlastníkem Laudamotion se Ryanair stal letos v lednu. V březnu pak přišlo oznámení, že se z názvu vypustí část „motion“ a ponesou jen název Lauda.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....