15. dubna 2015 15:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Automotodrom Brno odmítl smlouvu s krajem, Grand Prix je dál ohrožena

Karel Abraham v boxech na okruhu v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Abraham v boxech na okruhu v Brně. | foto: Mafra-David Neff

BRNO Automotodrom Brno nepodepíše smlouvu o spolupráci při pořádání motocyklové Grand Prix s Jihomoravským krajem a promotérem mistrovství světa Dornou, protože navrhovaná dohoda neřeší vypořádání dluhu za část zalistovacího poplatku za loňský rok. Nad letošním ročníkem tradičního závodu, který se má konat 16. srpna, se proto dál vznáší otazník. Podle zástupců okruhu obsahuje smlouva také řadu nesrovnalostí.

Smlouvu o trojstranné spolupráci schválili minulý týden zastupitelé Jihomoravského kraje, který má na letošní Velkou cenu přispět 20 miliony korun.

Dalšími 30 miliony má závod podpořit stát. Stále však není vyřešen loňský dluh ve výši 30 milionů korun. Kraj sice stejnou částku od vlády již v únoru obdržel, ukázalo se však, že tuto dotaci nelze použít na minulý ročník.

„Dorna očekává platbu, která stále nepřichází. V lednu se k úhradě zavázal hejtman Michal Hašek. Jsme tak postaveni před novou situaci, kterou musíme řešit,“ řekla výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová na tiskové konferenci.

„Vše bude nyní závislé na postoji Dorny, která si je vědoma toho, že je mistrovství světa už v běhu. Zrušení závodu by způsobilo problémy mnoha subjektům,“ uvedla Ulmanová, která se chystá na osobní jednání se zástupci Dorny při prvním evropském závodě na přelomu dubna a května v Jerezu.

„Do této schůzky nemohu potvrdit pořádání mistrovství světa v letošním roce,“ řekla Ulmanová.

Nelíbí se jí postoj vedení Jihomoravského kraje k budoucnosti Grand Prix, kterou dosud pořádal Automotodrom Brno, ale potýkal se s její prodělečností.

„Nemůžeme dostat smlouvu a direktivně dostat nařízeno: ‚Podepište a běžte‘. Mistrovství světa motocyklů má velký význam pro celou Českou republiku. Příprava smlouvy je o jednání, kterému se nebráníme,“ uvedla Ulmanová, která o odmítnutí podpisu teprve bude informovat společnost Dorna i hejtmana Haška.

S ním prý jednala naposledy loni v listopadu. „Naše vstřícnost ke vzájemné spolupráci byla ze začátku velká, bohužel nepadla na úrodnou půdu. Ještě v září jsme spolupracovali a předložili všechny podklady a vyúčtování.

Poskytovali jsme veškerý materiál. Hejtman se však rozhodl, že vyřídí celou záležitost sám. Bez nás,“ uvedla Ulmanová. „Smlouva staví naprosto netransparentní systém finančních toků, nad kterými nebudou mít kontrolu ani smluvní strany, natož veřejnost,“ tvrdí.

Lidovky.cz, ČTK