Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lídrem pro Rio bude König. Chybějící šampion Kreuziger: Jsem s tím srovnaný

Sport

  14:00
KYJOV - Měl kolem sebe silný tým Tinkoff a ukázal v pravou chvíli závodnickou odvahu. Roman Kreuziger se stal v Kyjově mistrem republiky v cyklistice.

Roman Kreuziger foto: ČTK

Co bylo klíčem k vašemu premiérovému titulu?
Určitě byla znát i skutečnost, že máme mistrovství společné se Slováky. Mohli jsme si s nimi pomoci, protože jsem tam měl další čtyři týmové kolegy ze stáje Tinkoff. Ale nebylo to jen na nás. Etixx s Constantií (farma Etixxu), pokud chtěli bojovat o vítězství, museli v balíku také tahat. Sisr z Constantie tam odvedl neuvěřitelnou práci. Díky němu se nakonec i povedlo sjet uprchlíky.

König, lídr pro Rio: Bude to v cyklistice ta nejnabitější olympiáda

Před třemi týdny se teprve chystal k restartu sezony. Teď je mistrem republiky v časovce a od nedělního odpoledne je také určeným lídrem olympijského týmu českých cyklistů. Leopold König by je měl vést do soubojů s kopci v Riu.

„Čekal jsem, až ta sezona konečně nabere obrátky,“ říkal König po tiskové konferenci, na které byla vyhlášena olympijská nominace. „Tak teď obrátky nabrala a jsem rád, že ty správné. Díky Riu mám neuvěřitelné pocity. Jak pro silniční závod, tak pro časovku máme velmi silný tým. Moc se těším.“

Před třemi dny jste ještě říkal, že jste chtěl vyhrát mistrovskou časovku, aby pak někdo nezneužil vašeho předchozího závodního výpadku k tomu, že byste nebyl do Ria nominovaný. A najednou jste určen lídrem celého týmu. Jaká je to zodpovědnost?

Velká. Na normální trati jakéhokoliv mistrovství světa, nebo i jiných jednorázových závodů, by mě taková pozice asi nepostihla. Ale ta trať v Riu je natolik specifická, že na ní jsem to výsostné postavení dostal. Budu se snažit, abych tam odvedl co nejlepší práci.

Překvapilo vás rozhodnutí, že Roman Kreuziger v týmu není?

Já čekal, že někdo nebude chtít jet, kvůli programu, smlouvě i dalším osobním věcem. Ale nečekal jsem, že to bude právě Roman.

Na rozdíl od něj neabsolvujete letos v červenci Tour, ale závod Kolem Polska. Tam už budete ladit formu na olympiádu?

Svým způsobem bych měl. Uvidíme, jak na tom budu po kempu v Livignu, kam se teď chystám. Jestli se domluvíme se Sky, že bych mohl jet na Polsko jako lídr na celkové pořadí, tak proč to nezkusit. Poslední dvě etapy by mi tam mohly sedět.

Kam až sahají vaše ambice v Riu?

Netroufám si to tvrdit. Ale chci udělat vše pro to, abychom tam zajeli co nejlepší výsledek. Těžko říct, jestli můžeme pomýšlet na bednu, nebo na první pětku.

Bude to vrchařsky nabitá olympiáda. Na zlato chtějí útočit Froome, Nibali, Valverde, Kolumbijci a mnozí další.

Je to zatím v silniční cyklistice nejnabitější olympiáda, co kdy byla. Řekl bych, že letos její prestiž mezi cyklisty ohromně vzrostla, až mě to samotného udivuje. Ale kdo ví, možná nakonec uděláme naše nejlepší dva olympijské výsledky v časovce a ne v silničním závodu.

Třeba do Top 6?

Přesně tak. Myslím, že papírově jsme momentálně možná ještě silnější na časovku než na silniční závod.

Načež hrála ve vzniklé osmičlenní skupině významnou roli právě početní přesila Tinkoffu?
Určitě. Veškerá taktika, kterou jsme si ráno v Tinkoffu domluvili, vyšla dnes podle plánu, to se často nestává. Včetně toho, že už v počátečním úniku budou Baška a Kolář a že potom Peter Sagan pomůže bráchovi Jurajovi ke slovenskému titulu. V jednu chvíli jsme v posledním okruhu byli z Tinkoffu vepředu v pěti, i když jen krátce. Což vás namotivuje a dodá vám to i takovou tu konečnou odvahu.

Stále tam však s vámi zůstával Zdeněk Štybar z Etixxu. A toho jste si do spurtu o český titul rozhodně přivézt nechtěl, že?
Zdeněk je silný soupeř. Věděl jsem, že je rychlý a že pokud ho neutrhnu v posledním kopci, budu to muset ještě někde jinde zkusit. Protože přivézt si ho do sprintu by nebyla pohodlná pozice, zvlášť na kostkách, které mu nahrávají.

A tak jste ho zaskočil.
V posledním kopci za mnou zůstal přilepený. Až kousek před cílem se náhodou otočil na Juraje Sagana, tak jsem zkusil ujet. Nevěděl jsem, jestli to vyjde, nebo ne. Ale musel jsem se o něco pokusit.

Vyšlo to. Vnímáte, jak v posledních letech roste vážnost dresu mistra republiky?
To je dané i tím, že úroveň české cyklistiky se zvedá. Je to jiné než závodit před deseti lety. Také uvažování profitýmů se mezitím změnilo a národních mistrů si víc cení.

Na hrách v Riu však coby domácí šampion budete chybět. Nakolik složité to bylo rozhodování?
Jednoduché nebylo pro mě, ani pro národního kouče Tomáše Konečného. Vzdát se olympiády, která je jen jednou za čtyři roky, není snadné. Ale program je tak náročný, že bych se nemohl po Tour dobře připravit ani na olympiádu, ani na Vueltu, a posléze by to nedělalo dobře pro reprezentaci. Je lepší mít v ní kluky na sto procent namotivované a schopné udělat maximum. Proto jsme se s Tomášem rozhodli, že to takhle bude lepší. On bude mít jednoho lídra, na kterého se pojede, a já budu mít prostor na jiných akcích. Bylo to absolutně po dohodě. S nominací jsem smířený.

Berete jako svoji oběť, že jste uvolnil místo jiným? Bylo vás pět kandidátů na čtyři olympijská místa.
Nevidím v tom žádný problém. Bavili jsme se o tom poslední tři měsíce, nejde o rozhodnutí ze dne na den. Jsem s tím srovnaný a klukům chci popřát hodně štěstí.

Jakým bude Leopold König lídrem olympijské sestavy?
Když si vzpomenu na Peking a na Londýn, tak tam vždycky odjela velká skupina, někdo do ní doskakoval, jiní odpadali. Bude záležet i na počasí, roli může hrát velká vlhkost. Sliniční závod bude na hrách hodně otevřená loterie. Ale věřím, že časovka může dopadnout dobře. Leo v ní má podle mě větší šanci než na mistrovství světa. Také proto, že místa v Riu jsou omezená a trať časovky těžká. On i Honza Bárta v ní mohou pomýšlet vysoko.

Co vám osobně bude z olympiád nejvíc chybět?
Těžko říct. Byl jsem na dvou a vždycky jsem tam přiletěl dva dny před závodem a den po závodě zase odlétal. Týmový program je během sezony neustále nabitý a ani si nemůže užít olympijskou atmosféru. Není to tak, že bych byl tři týdny ve vesnici a vychutnával si atmosféru jiných sportů. To je pro cyklisty určitá nevýhoda. Cyklistika je první na programu her a brzy poté začíná Vuelta, takže cyklisté jsou pod časovým tlakem.

Za čtyři roky vám bude 34 let. Můžete se na hry vrátit v Tokiu.
Pravdou sice je, že jsem profesionálem už jedenáct let, ale tak starý, abych Tokio nestihl, ještě nejsem.

Letos jste si domácím titulem vybojoval i nominaci na mistrovství světa a Evropy. Ale rovinatá trať v Kataru není právě podle vašeho gusta.
V Kataru můžeme mít naději, když se postaví tým kolem Štybara, Vakoče a Kaňkovského, kteří jsou rychlí a navíc si mohou poradit i s větrem, který tam může být. Ovšem zajímavě se pro mě jeví Evropa v Nice (letos se pro kategorii Elite koná evropské mistrovství poprvé - pozn. red.). Je těžká a bude hodně záležet, jaké bude mít člověk tou dobou nohy.

Nyní míříte na Tour. Co vás čeká do sobotního startu?
Zítra regenerační výjižďka. V úterý trénink s intervaly. Ve středu cestování do Francie a od čtvrtka povinnosti s týmem.

S jakými plány se do Francie vydáte?
Naše strategie je jasná. Máme lídra Alberta Contadora, který vyhrál Tour, Giro i Vueltu, a tým je poskládaný na něj. S tím, že pro rovinaté etapy tam bude Peter Sagan, který zabojuje o zelený trikot. My další jim máme být k dispozici.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat