Ve 30 letech tak Kreuziger poprvé v kariéře dosáhl na český dospělý titul.
Navzdory svému prvenství nemá na rozdíl od vítěze čtvrteční časovky Leopolda Königa ještě jistotu účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Český svaz cyklistiky uzavře nominaci během odpoledne.
„V jednu chvíli to vypadalo beznadějně, když ta skupina v čele vedla skoro o osm minut, ale František Sisr tam odvedl skvělou práci, pak pracoval výborně i Peter Sagan. Já využil příležitosti, když se Zdeněk otočil, a byla to jedna z mála příležitostí, jak to rozhodnout,“ řekl Kreuziger v rozhovoru pro Českou televizi.
Už v úvodu 185kilometrového závodu se vytvořila sedmičlenná skupina uprchlíků, ve které jeli i dva slovenští cyklisté Kolář a Baška z worldtourové stáje Tinkoff a dále Kovář z Whirlpoolu, Swaczyna z Petřvaldu, Nežerka z Lawi Author, Vojtěch ze Sparty Praha a Boubal z Příbrami.
Uprchlíci si vypracovali náskok až 6:45 minuty, s nímž najížděli ještě do pátého z devíti kol. Ale to už se v popředí pelotonu začala stále častěji objevovat velká jména v čele s Kreuzigerem, Königem, Štybarem.
Za relativně příjemné teploty 22 stupňů začal na cyklisty dopadat déšť. Na čele „balíku“ v tuto dobu usilovně pracoval Sisr z týmu Klein Constantia (farmářský tým prvodivizního Etixxu) a před dalším kolem klesl náskok vedoucí skupiny na 5:40 minuty.
Sisr šlapal v čele pelotonu úctyhodná celá čtytři kola a v následujících dvou neustále náskok uprchlíků klesal, na 4:35 minuty a posléze tři a půl minuty, které si přivezli do závěrečných 40 kilometrů.
Společné mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice v KyjověZávod s hromadným startem (185,4 km) Muži elite - absolutní pořadí: 1. Kreuziger (Tinkoff) 4:45:17, 2. J. Sagan (SR/Tinkoff) -4, 3. Štybar (Etixx-Quick-Step) -4, 4. P. Sagan (SR/Tinkoff) -45, 5. Hunal (Whirlpool-Author) -52, 6. Vakoč (Etixx-Quick-Step), 7. Polnický (Verva Activejet) oba -1:04, 8. Bárta (Bora-Argon 18) -1:55, 9. Bucháček (Whirlpool-Author) -1:57, 10. Turek (Cycling Academy) -2:04. Jezdci do 23 let: 1. Schlegel (Klein Constantia) 4:47:54, 2. Ťoupalík (Beobank-Corendon) -4, 3. Kukrle (Whirlpool-Author) -13. |
V tu dobu už v čele zůstávala pouze trojice, dva slovenští jezdci Tinkoffu a s nimi jediný Čech, teprve 20letý Kovář, závodící v kategorii do 23 let.
V předposledním kole se do čela pelotonu prodral Bárta a pokusil se (neúspěšně) zaútočit, stejně jako 28 kilometrů před cílem König.
Zdařilý byl naopak před nájezdem do posledního 20kilometrového kola útok tria Kreuziger, P. Sagan, Štybar. S nimi se vydal Hunal z Whirlpoolu, s malým odstupem se za nimi hnal Juraj Sagan, na kterého posléze počkal i bratr Peter, po pěti titulech národních a jednom světovém chtěl ten slovenský předat právě jemu.
První dvě skupiny se sjely a na čele tak hrála kompletní pětka Tinkoffu výraznou přesilovku proti Štybarovi, Kovářovi a Hunalovi.
Do velké stíhací jízdy se pustil König, pak i další cyklisté, ale jejich snaha už byla marná.
Z první skupiny odpadli závodníci, kteří byli původně v úniku a koncovka se odehrávala v režii kvinteta bratři Saganové, Kreuziger, Štybar, Hunal.
Štybar si hlídal Kreuzigera, ustál s ním i poslední stoupání, ale na malém „brdku“ před cílem mu Kreuziger odskočil.
„Ze Zdeňka jsem měl obavy, protože je to samozřejmě skvělý závodník. Ale měl jsem pak dobré nohy, takové, jak měly být,“ dodal Kreuziger.
„Roman závodil od začátku hodně agresivně a věděl jsem, že má dneska velkou chuť vyhrát. To jsem měl ale i já. V posledním kopci jsem však začal chytat křeče a nebyl jsem na Romanův nástup schopen vůbec reagovat,“ přiblížil Štybar, který byl v případě závěrečného spurtu favoritem.
Na ten už nedošlo a závěr také byl spanilou jízdou Kreuzigera za českým titulem. A i za nominací do Ria?