Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Extrémní štěstí, jásala Šafářová. S parťačkou si rozuměla i mimo kurt

Australian Open

  13:38
MELBOURNE/PRAHA - Bylo pro ni velkým zklamáním, když ve dvouhře Australian Open vypadla už v 1. kole. Přesto tenistka Lucie Šafářová zůstala na grandslamu až do jeho závěru - získala totiž titul v deblu! Cenný triumf dobyla po boku Bethanie Mattekové-Sandsové, s níž předtím nikdy nehrála. „Ale od začátku jsme hrály dobře,“ těšilo ji.

Česká hráčka se radovala společně s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. foto: Reuters

Letošní Australian Open znovu ukázalo sílu českých deblistek. Barbora Záhlavová-Strýcová došla s Michaëllou Krajicekovou do semifinále - a Lucie Šafářová získala titul, svůj první na grandslamu.

Debly hrává pravidelně, přesto je “Šafi“ spíš vyhlášenou singlistkou. Loni došla ve dvouhře do semifinále Wimbledonu a čekalo se, že i v Melbourne by mohla být nebezpečná hlavně v singlu, kde byla šestnáctá nasazená.

Po vyčerpávající bitvě však nakonec podlehla v 1. kole Jaroslavě Švedovové. Zdálo se, že na letošní Australian Open nebude vzpomínat v dobrém.

Soupeřky Šafářové a Mattekovoé-Sandsové - Číňanka Čeng Ťie a Chan Yung-Jan z...
Radost z vítězství.
Česká hráčka se radovala společně s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou.
Sedmadvacetiletá Šafářová se stala první českou vítězkou čtyřhry na Australian...

Jenže v deblu se po boku výstřední Američanky postupně probíjela až na vrchol. Ve čtvrtfinále zastavily třetí nasazené Rusky Makarovovou a Vesninovou, v semifinále jim pomohla skreč německých soupeřek Görgesové s Grönefeldovou a ve finále si poradily s Číňankou Čeng Ťie a Chan Yung-Jan z Tchaj-wanu.

„Jsou to pocity extrémního štěstí. Těžko se to popisuje. Tolik a tolik hodin člověk trénuje pro to, aby tady nakonec držel tuto trofej. Je to velká satisfakce,“ říkala Šafářová na tiskové konferenci.

S Mattekovou-Sandsovou poprvé hrála až právě v Melbourne. Její obvyklá spoluhráčka Pavljučenkovová toužila hrát s ruskou spoluhráčkou, a tak se Šafářová dala dohromady s Američankou. Mattekovou-Sandsovou i jejího manžela Justina totiž dobře zná Rob Steckley, kanadský trenér české tenistky.

„Po sezoně si napsali. A já samozřejmě souhlasila. Hrát s Bethanií je vždycky potěšení. Je to skvělá deblistka. A vždycky je s ní sranda,“ říkala Šafářová.

Den před svými úvodními singlovými zápasy v Melbourne se poprvé potkaly na tréninku. „Ani jsme nevěděly, kdo bude hrát na které straně,“ vyprávěla Češka. Přesto si s novou parťačkou rychle porozuměla.

ČTĚTE O UTKÁNÍ

„Měla jsem pár spoluhráček, s nimiž jsem se dlouho hledala, než jsme začaly hrát dobře. Myslím, že teď se nám od začátku dařilo,“ tvrdila 27letá Šafářová.

Snad i proto, že si obě sedly povahově. Po ránu zavedly „čajové dýchánky“, při nichž relaxovaly a sledovaly ostatní zápasy. A jejich vlastními duely se snažily příliš nestresovat.

„Ať už jsme vyhrávaly, nebo prohrávaly, užívaly jsme si to. Myslím, že to týmům opravdu pomáhá, aby hrály dobře,“ říkala Matteková-Sandsová.

U česko-amerického páru to zafungovalo bezvadně.

Autor: