Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lukáš Bauer před MS: Chci se porvat o některou z medailí

Sport

  13:32
OSLO/PRAHA - S tradiční lehkou nervozitou před velkou akcí a s jasnou touhou bojovat o nejvyšší příčky přijel běžec Lukáš Bauer do Osla, kde ve středu začne mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Bauer bude startovat již na osmém šampionátu a chtěl by zopakovat medailový zisk z Liberce. Třiatřicetiletý Bauer patří osm sezon do špičky; už vyhrál Světový pohár, dvakrát Tour de Ski a má čtyři cenné kovy z mistrovství světa a olympiád.

Lukáš Bauer. foto: Reuters

Proto má i v Oslu jen ty nejvyšší ambice. "Chci tady předvést co nejlepší lyžování v sezoně. Přijel jsem s touhou porvat se o medaili a nějakou si odvézt domů," napsal na svém webu. Věřil, že je na svátek klasického lyžování na Holmenkollenu připraven na maximum a schopen navázat na cenné kovy z minulého MS 2009 v Liberci (stříbro) a dva bronzy z loňské olympiády ve Vancouveru.

"Pořád patřím do širšího okruhu aspirantů a bude záležet na konkrétním dnu, ale myslím, že když se to sejde, tak to je reálné," řekl. Bauer vyhrál v kariéře 17 závodů Světového poháru včetně etap v rámci Tour de Ski, ale zlato z MS nebo OH mu ve sbírce chybí. Dosáhnout na nejvyšší stupeň právě v Oslu by mohlo být ještě sladší. "Bylo by to pěkné, ale je fuk, kde to je. Zlato mi chybí, ale nechci to stavět do roviny, že jedině zlato a něco podobného. Prostě chci předvést co nejlepší lyžování a pokud bude oceněno medailí, tak super!"

První mistrovství světa absolvoval Bauer ještě jako junior před 14 lety v norském Trondheimu. V Oslu bude na šampionátu startovat již poosmé. "No, už patřím k inventáři," smál se běžec z Božího Daru. Přesto v něm MS stále vyvolává lehce nervózní emoce. "A bylo by špatné, kdyby nevyvolávalo," mínil Bauer. Tratě na Holmenkollenu označil Bauer za jedny z nejnáročnějších. "Jsou hodně specifické," řekl o táhlém stoupání po startu, které už se na moderních tratích příliš nenosí.

Tvrdí, že patří k jeho oblíbenějším, i když mu příliš nevyhovuje dlouhý sjezd zpátky na stadion. "Ale mají to všichni stejné a nakonec je jedno, jestli ti vyhovují nebo ne. Rozdávají se tady medaile a musíš se snažit," konstatoval běžec. Na Holmenkollenu se očekává skvělá divácká kulisa. Norští příznivci jsou pověstní stanováním u tratí, rozděláváním ohňů a skvělým fanděním.

Lukáš Bauer.

"Akce v Norsku jsou nádherné, výjimečné. Oni klasickým lyžováním ohromně žijí," řekl Bauer a přál si, aby podél stopy vídal také hodně českých vlajek, které by mu pomohly uspět. Fandit mu do Norska přijedou také kamarádi a jeho nejbližší. Manželka s dětmi i rodiče. "Jsem rád, že přijedou, i když na ně nebudu mít čas. Rodinu jsem vytáhl proto, že pokud se nejedná o poslední, tak o mé předposlední mistrovství. Půjde o šampionát s nejhezčí atmosférou a chci, aby viděli tu nejhezčí akci," řekl.

S trenérem zatím nemá pevně stanovený program šampionátu. Sám by chtěl určitě jet oblíbenou klasickou patnáctku a štafetu. "Kdybych si měl sám vybrat, tak budu začínat skiatlonem, pak pojedu patnáctku, štafetu, a pokud bych se cítil relativně v pohodě, tak vyrazím do padesátky. Ale uvidíme, jak to bude," řekl Bauer.

Velké očekávání může vzbuzovat start štafety. Ve Vancouveru Češi zazářili bronzem, který bude v Oslu těžké napodobit. "Bylo to extrémní překvapení i pro nás. Ten den se nám sešlo absolutně vše a je to výjimečný výsledek," upozornil Bauer. "Reálně máme na to bojovat o nejlepší šestku, a pokud se ten den zase vše sejde, tak je otevřená cesta až k medaili. Ale myslím, že ta je daleko," doplnil.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat