Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lukáš Bauer před MS: Chci se porvat o některou z medailí

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: Reuters

OSLO/PRAHA S tradiční lehkou nervozitou před velkou akcí a s jasnou touhou bojovat o nejvyšší příčky přijel běžec Lukáš Bauer do Osla, kde ve středu začne mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Bauer bude startovat již na osmém šampionátu a chtěl by zopakovat medailový zisk z Liberce. Třiatřicetiletý Bauer patří osm sezon do špičky; už vyhrál Světový pohár, dvakrát Tour de Ski a má čtyři cenné kovy z mistrovství světa a olympiád.

Proto má i v Oslu jen ty nejvyšší ambice. "Chci tady předvést co nejlepší lyžování v sezoně. Přijel jsem s touhou porvat se o medaili a nějakou si odvézt domů," napsal na svém webu. Věřil, že je na svátek klasického lyžování na Holmenkollenu připraven na maximum a schopen navázat na cenné kovy z minulého MS 2009 v Liberci (stříbro) a dva bronzy z loňské olympiády ve Vancouveru.

"Pořád patřím do širšího okruhu aspirantů a bude záležet na konkrétním dnu, ale myslím, že když se to sejde, tak to je reálné," řekl. Bauer vyhrál v kariéře 17 závodů Světového poháru včetně etap v rámci Tour de Ski, ale zlato z MS nebo OH mu ve sbírce chybí. Dosáhnout na nejvyšší stupeň právě v Oslu by mohlo být ještě sladší. "Bylo by to pěkné, ale je fuk, kde to je. Zlato mi chybí, ale nechci to stavět do roviny, že jedině zlato a něco podobného. Prostě chci předvést co nejlepší lyžování a pokud bude oceněno medailí, tak super!"

První mistrovství světa absolvoval Bauer ještě jako junior před 14 lety v norském Trondheimu. V Oslu bude na šampionátu startovat již poosmé. "No, už patřím k inventáři," smál se běžec z Božího Daru. Přesto v něm MS stále vyvolává lehce nervózní emoce. "A bylo by špatné, kdyby nevyvolávalo," mínil Bauer. Tratě na Holmenkollenu označil Bauer za jedny z nejnáročnějších. "Jsou hodně specifické," řekl o táhlém stoupání po startu, které už se na moderních tratích příliš nenosí.

Tvrdí, že patří k jeho oblíbenějším, i když mu příliš nevyhovuje dlouhý sjezd zpátky na stadion. "Ale mají to všichni stejné a nakonec je jedno, jestli ti vyhovují nebo ne. Rozdávají se tady medaile a musíš se snažit," konstatoval běžec. Na Holmenkollenu se očekává skvělá divácká kulisa. Norští příznivci jsou pověstní stanováním u tratí, rozděláváním ohňů a skvělým fanděním.

Lukáš Bauer.

"Akce v Norsku jsou nádherné, výjimečné. Oni klasickým lyžováním ohromně žijí," řekl Bauer a přál si, aby podél stopy vídal také hodně českých vlajek, které by mu pomohly uspět. Fandit mu do Norska přijedou také kamarádi a jeho nejbližší. Manželka s dětmi i rodiče. "Jsem rád, že přijedou, i když na ně nebudu mít čas. Rodinu jsem vytáhl proto, že pokud se nejedná o poslední, tak o mé předposlední mistrovství. Půjde o šampionát s nejhezčí atmosférou a chci, aby viděli tu nejhezčí akci," řekl.

S trenérem zatím nemá pevně stanovený program šampionátu. Sám by chtěl určitě jet oblíbenou klasickou patnáctku a štafetu. "Kdybych si měl sám vybrat, tak budu začínat skiatlonem, pak pojedu patnáctku, štafetu, a pokud bych se cítil relativně v pohodě, tak vyrazím do padesátky. Ale uvidíme, jak to bude," řekl Bauer.

Velké očekávání může vzbuzovat start štafety. Ve Vancouveru Češi zazářili bronzem, který bude v Oslu těžké napodobit. "Bylo to extrémní překvapení i pro nás. Ten den se nám sešlo absolutně vše a je to výjimečný výsledek," upozornil Bauer. "Reálně máme na to bojovat o nejlepší šestku, a pokud se ten den zase vše sejde, tak je otevřená cesta až k medaili. Ale myslím, že ta je daleko," doplnil.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!