27. srpna 2010 10:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lukáš Bauer: Svazem navržené smlouvy jsou naprosto nepřijatelné

Lukáš Bauer, v pozadí Martin Koukal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer, v pozadí Martin Koukal. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

OBERTILLIACH/PRAHA V rakouském Obertilliachu zvolna končí dvoutýdenní soustředění nejlepších českých lyžařů. Nechybí mezi nimi ani Lukáš Bauer (33), jenž, stejně jako ostatní lyžaři, stále ještě nemá podepsanou reprezentační smlouvu. V příštím týdnu ho navíc v Praze čeká pokračování soudního sporu s lyžařským svazem.

Jak vám slouží na reprezentačním srazu koncem léta zdraví? 
Ale jo, slouží. Běháme a jezdíme na kolečkových lyžích a dostáváme tak do těla, že už trochu úpím. Jedná se ale o soustředění Dukly, protože reprezentace momentálně není...

Bauerův rok 2010

* Tour de Ski. V oslnivé formě vyhrává prestižní seriál Tour de Ski.

* Olympiáda. Na olympiádě ve Vancouveru si nejprve dojíždí v závodě na 15 kilometrů volnou technikou pro bronzovou medaili. Později se stane tahounem bronzové štafety, v níž kromě něho závodili i Martin Koukal, Jiří Magál a Martin Jakš.

* Anketa. V anketě Král bílé stopy o nejlepšího českého lyžaře roku vyhrává Záhrobská a Bauer cítí křivdu. Až později se ukázalo, že v neprůhledné anketě před Bauerem skončil i jeden z travních lyžařů.

* Soud. V Praze se v květnu začíná projednávat Bauerova žaloba na Svaz lyžařů České republiky. Spor se týká více než dva roky starých závodů Tour de Ski. Bauerovi se hlavně nelíbilo, že ho svaz neuvědomil o tom, že ze pře s Mezinárodní lyžařskou federací, v níž Bauera zastupoval, vycouval.

* Škrty. Vedení běžeckého úseku razantně snižuje výdaje na další sezonu. Škrty považují lyžaři za likvidační a reprezentační smlouvy odmítají podepsat.

Už se cosi v zakonzervované věci reprezentačních smluv pohnulo?
Zrovna nedávno jsem se trochu pousmál, když pan prezident svazu Sobotka v rozhovoru právě pro Lidovky povídal, že všechny smlouvy už jsou víceméně domluvené a že jde jen o administrativní věc. Podle mých informací od manažera k jistým kompromisům dochází, finální verzi jsem ale zatím nečetl. Předchozí dvě varianty, které nám předložili, se podepsat skutečně nedaly. My se hlavně snažíme, abychom měli funkční servis. Co nám bude v zimě platná forma, když nám nikdo kvalitně nenamaže lyže. To pak budeme na závodech trochu zbytečný... A to jsou servismani ochotni přistoupit na snížení všeho o 20 procent.

Tahanice o smlouvy nejsou v lyžování ničím neobvyklým, letos je ale střet obou stran jasně nejostřejší. Pročpak?
Asi i proto, že problémy v předchozích sezonách se týkaly jen několika závodníků. Hlavně mě, "Kukína" (Koukala) nebo Kačeny (Neumannové). Teď ale najednou všech, protože každý ví, že bez servisu se rozpadne všechno, co se dlouhé roky budovalo. Je ostuda, když nám vedení úseku či svazu po tak výtečné sezoně navrhne smlouvy, které nás srazí o spoustu let zpátky. Vždyť nám nabídli jen 30 procent peněz, zrušili půlku reprezentace a servismanům předložili tak mizerné podmínky, že to nikdo dělat nebude. Na lékařské zabezpečení je nula, na vosky třetina.

Co s tím?
Příští týden se chystá do Liberce informativní schůzka, kde by nám funkcionáři měli říct, jak má všechno v zimě fungovat. Asi si myslí, že tam smlouvy podepíšeme. My jsme se ale s klukama z mančaftu dohodli, že případně na ně kývneme jen kolektivně. Až uvidíme, že by se podle nabízených podmínek sezona dala zvládnout. Podle mušketýrského všichni za jednoho, jeden za všechny. Jako při štafetě na olympiádě.

Skutečně vás nabídnuté smlouvy rozčílily natolik, že jste chtěl skončit s lyžováním?
Ve stavu největšího naštvání jsem fakt řekl, že končím. Pořád si ale myslím, že na tohle mám ještě dost času, navíc v zimě čeká mistrovství světa v Oslu. Rozhodně ale existují jisté limity, přes které nepůjdu. Třeba se sezona rozjede bez smluv, jako to měla Nikola Sudová, nebo začnu jezdit se Standou Řezáčem laufy. Na Božáku mě taky navštívili dva norští novináři, protože o našich problémech se v lyžařském světě ví. Napsali, že by se v Oslu paradoxně nemusela naše štafeta ani objevit...

K tomu všemu vás čeká v příštím týdnu další stání při projednávání vaší žaloby na svaz...
Neklíčovější na tomhle případu je to, že svaz mně ani Kukínovi či Jakšíkovi, kterých se věc také týká, neoznámil, že ze sporu s mezinárodní federací, v němž nás začal zastupovat, odstupuje. Tím nám totiž definitivně sebral možnost domáhat se práv. Když už si stáhli kalhoty, tak nám to měli říct. A když už se svaz nedokáže postavit ani za svého nejlepšího závodníka, jak se asi postaví za řadového člena? Každopádně druhé jednání bude mnohem pestřejší než první. Máme dost důležitých svědků, kteří trochu osvětlí, že věc není tak černobílá, jak tvrdí svaz...

Najdete na Lidovky.cz