2. září 2010 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejlepší český lyžař Lukáš Bauer opět míří do soudní síně

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Soudní spor Lukáš Bauer versus Svaz lyžařů České republiky dnes čeká druhé dějství a dá se očekávat, že bude zajímavější než úvodní květnové jednání.

Konflikt se týká více než dva roky starých lyžařských závodů Tour de Ski, při nichž Bauer doplatil na dvojí výklad poněkud zvláštních pravidel, podivně řešících vítěze v hendikepových závodech. Tehdy kvůli nim přišel o několik výher a zároveň také o finanční prémie.

Český lyžařský svaz sice protestoval, ale nakonec odvolání proti zamítavému rozhodnutí Mezinárodní lyžařské federace (FIS) stáhl.

A právě kvůli tomuhle momentu Bauer podal na český svaz žalobu.

"Já bych ještě chápal, že někdo nechce pokračovat ve sporu, který se případně nevyvíjí podle jeho představ," vrací se Bauer k problému. "Když ale svaz zastupuje své závodníky, tak by je měl informovat, že od věci dává ruce pryč."

Zástupci svazu při prvním jednání prohlásili, že podle posudků a expertíz neměli šanci proti FIS uspět a tvrdili, že Bauerovi svůj záměr ukončit spor oznámili.

To ale lyžař popírá. "Ano, svaz se za mě postavil, to je pravda, ale nebojoval do konce. Prostě mě od celého případu odřízl a znemožnil mně v něm soukromě pokračovat a domáhat se svých práv. Takže svoje nároky už můžu uplatňovat jen vůči českému svazu."

Bauer: Svaz by proti FIS uspěl
Prezident českého svazu Lukáš Sobotka před časem pro LN prohlásil, že boj s FIS byl jasně prohraný. "Kdyby měl Lukáš tenhle spor vyhrát, tak se už svaz žádného sportovce nikdy nezastane," dodal.

"Tohle je hezká věta, ale jen pro lidi, kteří do toho absolutně nevidí," komentoval Bauer Sobotkovo vyjádření.

Soudce Tomáš Novosad v květnu případ odročil s tím, že Bauerova strana by měla na dnešním jednání doložit, že by svaz případ vyhrál, kdyby odvolání nestáhl.

"Podle mého názoru byla pravděpodobnost, že svaz proti FIS uspěje, hodně vysoká," tvrdí Bauer na rozdíl od Sobotky.

Držitel dvou bronzových medailí z letošní olympiády si myslí, že dnešní jednání bude zcela jistě zajímavější než úvodní dějství.

"Ke slovu se totiž dostanou i důležití svědci, a není jich zrovna málo, kteří mají co říct a hodně věcí snad vyjasní." Bauer počítá i s tím, že se zmíněný příběh stane možná i jakýmsi během na dlouhou trať. Teď se totiž obě strany soudí pouze o omluvu a teprve poté jiný soud bude rozhodovat o případném finančním odškodnění Bauera.

Ten říká: "Faktem je, že svaz má i bez soudu asi svých problémů dost a mohl si tuhle věc svým způsobem ušetřit. Na druhou stranu je ale asi dobře, že se aspoň někomu v lyžování trochu otevřou oči."

Bauer připomíná, že se snažil dva roky se svazem dohodnout mimosoudně, ale marně. Sobotka potvrzuje, že se i jeho strana pokoušela bez výsledku dohodnout. A přidal, že prý Bauerovi v souvislosti s tímhle příběhem příliš nerozumí.

Bauer výsledek konfliktu odhadovat nechce. "Občas slyším hlášky, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale jen pro rozhodnutí a podobně. Možná jsem trochu naivní, ale já skutečně věřím, že rozhodne spravedlnost."

Najdete na Lidovky.cz