Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lyžař Lukáš Bauer začal v soudní síni sbírat plusové body

Lukáš Bauer je konečně doma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer je konečně doma. | foto: ČTK

PRAHA Ani čtyřiapůlhodinové již druhé projednávání žaloby Lukáše Bauera na Svaz lyžařů České republiky nepřineslo konečný verdikt. Spor se týká závodů Tour de Ski v sezoně 2007/08, při nichž nejlepší český lyžař doplatil na dvojí výklad pravidel, podle nichž se v handicapových závodech nemusí stát vítězem ten, kdo protne jako první cílovou čáru.

Bauer tehdy vyhrál druhý a čtvrtý závod, Mezinárodní lyžařská federace (FIS) ale po několika dnech vyhlásila vítězem lyžaře s nejrychlejším časem v dané etapě. Bauer pak musel vrátit finanční prémii a seškrtaly se mu i body.

Bauer českému svazu především zazlívá, že s FIS nebojoval o napravení křivdy až do konce a žalobu stáhl, aniž by o svém kroku lyžaře informoval. Požaduje omluvu, protože podle něho svaz nedostatečně hájil jeho práva.

Vypovídali i Jakš s Koukalem

Čtvrteční jednání osvěžily i výpovědi Bauerových kolegů z bronzové štafety z olympiády ve Vancouveru Martina Koukala a Martina Jakše, kteří byli v dotyčných závodech Tour de Ski také poškozeni.

Oba prohlásili, že nepovažují aktivitu svazu za dostatečnou a potvrdili, že ani je nikdo o zamýšleném ústupu z boje neinformoval. Koukalovi nikdo neodepsal ani na dopis, v němž se tázal na stav celé kauzy.

Právě finišman slavné štafety hodlal se svazem řešit celou věc mimosoudně, ale nepochodil.

"Se šéfem svazu Lukášem Sobotkou jsme se dohodli, jak věc vyřešit, ale smlouvu nakonec nepodepsal, protože už prý byl můj nárok promlčený," pokrčil rameny.

Lukáš Bauer, v pozadí Martin Koukal. 

Advokáta nezbavili mlčenlivosti

Zdálo se, že Bauer včera vyhrál na body, neboť zástupci lyžařského svazu se dostávali občas do evidentní defenzivy, dokonce si i protiřečili.

Bauera zaujal třeba vývoj kolem JUDr. Jana Šťovíčka, kterého obě strany předvolaly coby svědka. Leč svaz, který advokát dříve zastupoval, ho nezbavil mlčenlivosti.

"My jsme ho mlčenlivosti zbavili a druhá strana, která si ho také předvolává, ne," kroutil Bauer hlavou. "Je vidět, že se asi něčeho bojí."

Sobotka ve vysvětlovacím dopise zároveň potvrdil, že jednat s FIS mohl skutečně jen lyžařský svaz, a nikoliv Bauer osobně. "Je zvláštní, že do médií pan Sobotka tvrdil, že jsem se mohl hájit sám, a najednou svoje slova odvolává," komentoval Bauer zmíněný obrat.

Žalovaná strana přišla také s argumentem, podle něhož šéf běžecké sekce FIS Švýcar Jürg Capol již před závody pravidla jednoznačně vysvětlil.

"Když Capol pravidla tak jasně vysvětlil, proč mě pak dekoroval?" reagoval Bauer. "A proč výsledky změnil až po čtyřech dnech?"

Odpověď právního zástupce žalované strany zněla neuvěřitelně: "Dekoroval vás proto, že se spěchalo s ceremoniálem!"

Ostatně nelogičnost argumentu žalované strany podepisuje i fakt, že v případě, kdy by Capol skutečně vše předem vysvětlil, svaz by pak neměl žádný důvod podávat na FIS žalobu.

"Argumentace, že duchovní otec Tour de Ski Capol vyhlásí výsledky nahonem, protože běží televizní kamery, je teda skutečně zajímavá," pokračoval Bauer.

Jeho právní zástupce chtěl ještě předvolat reprezentačního trenéra Miroslava Petráska, druhá strana zase Capola, žijícího v Říčanech u Prahy. Soudce Tomáš Novosad ale jejich návrhy zamítl a jednání odročil na 8 října, kdy by již měl vyřknout verdikt.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!